środa, 25 października 2023

Czy znacie Sokołowsko?


W drodze powrotnej z Festiwalu Reportażu. Dokumentaliści, który był w Ludwikowicach Kłodzkich we wrześniu, Wirtualna Kultura zajrzała do Sokołowska z Anią i Sebastianem. To była jej czwarta wizyta w tym dawnym uzdrowisku. Pierwszy raz dotarła tam wiele lat temu pieszo od strony schroniska Andrzejówka i potem nie miała jak stamtąd się wydostać. 

Tym razem wpadła do Sokołowska samochodem i trochę po nim pochodziła. 

  • Powdychała powietrzem  w lesie.
  • Znalazła budynek obserwatorium.
  • Szukała śladów Krzysztofa Kieślowskiego.
  • Wypiła kawę w kawiarni przy kinie, gdzie odbywają się festiwale filmowe "Hommage à Kieślowski".
  • Podziwiała stare wille i cerkiew
i dopiero po powrocie do Wrocławia dowiedziała się, że w odbudowywanym budynku sanatorium nie będzie sanatorium. W 2007 roku neogotycki gmach zniszczonego w wyniku pożaru byłego sanatorium dr Brehmera zakupiła Fundacja Sztuki Współczesnej - In Situ i tworzy w nim Międzynarodowe Laboratorium Kultury. To bardzo zaskoczyło Wirtualną Kulturę: 

Fundacja odpowiada za organizację festiwalu filmowego, jak i prowadzenie Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. 


Kolejne zaskoczenie to historia Fundacji. Fundacja Sztuki Współczesnej – In Situ została założona w 2004 roku w Podkowie Leśnej. We wrześniu 2012 roku przeniesiono główną siedzibę z Warszawy do Sokołowska.

Atrakcje Sokołowska i jego znaczenie historyczne są świetnie opisane w tym blogu podróżniczym, do tego piękne ujęcia zdjęć z góry :
"Drugim sławnym Polakiem związanym z Sokołowskiem był Alfred Sokołowski, który trafił tu w rok 1874 jako pacjent, a ostatecznie został bliskim współpracownikiem dr Brehmera. Podobnie jak Chałubiński miał duże zasługi dla leczenia chorób płuc w Polsce. To na jego część niemiecka nazwa Görbersdorf została zmieniona na Sokołowsko. Po II wojnie światowej dalej leczono tu gruźlicę, ale z czasem miejsce to traciło na znaczeniu"

Na Sokołowsku wzorowało się szwajcarskie Davos. Jego popularność wzrosła po opublikowaniu książki "Empuzjon" Olgi Tokarczuk.Przypomnienie. 3 i 4 listopada 2023 można będzie obejrzeć spektakl Empuzjon w Centrum Sztuk Performatywnych "Piekarnia". Bilet ulgowy 50 zł:

Więcej zdjęć jest w galerii:
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz: