czwartek, 2 stycznia 2020

OFF-TEATR zaprasza do Piekarni

Wirtualna Kultura poznała Karolinę Konik z Teatru Ekstrawersja w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia przed spektaklem "Wiera Gra", kliknijcie: O spektaklu "Wiera Gra" Agnieszki Bresler (wpis na blogu). Teatr Ekstrawersja współtworzy Wrocławską OFFensywę TEATRalną. Wirtualna Kultura musiała zajrzeć do internetu, aby się upewnić, czy rzeczywiście sztuka może być performatywna i co to właściwie znaczy.

Po kliknięciu na kilka linków, mętlik powstał w jej głowie, bo performatywność to bardzo szerokie pojęcie. Sami się przekonajcie:
Trudno performatywność sztuki (teatru?) pojąć. Chyba trzeba skończyć studia teatralne albo urodzić się pół wieku później. Cytowana powyżej konferencja naukowa była zorganizowana w roku 2015 przez Zakład Estetyki Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie. Zajmowano się na niej m.in. teatralizacją życia społecznegoTemat wart zgłębienia.

Wrocławski OFF-Teatr reklamuje się jako alternatywa dla "normalnego teatru":

"Pluszowe fotele, garnitury i trzygodzinne spektakle, to nie dla nas. My kusimy teatralną przygodą. Wrocławski teatr offowy to bogaty i zaskakujący świat, który czeka na odkrycie (...) Będziemy co miesiąc grać nasze najlepsze spektakle w Piekarni."

To przesłanie odpowiada Wirtualnej Kulturze, bo trzygodzinne spektakle teatralne przekraczają możliwości jej kręgosłupa, chociaż wytrzymała do końca premiery Makbeta w Capitolu w listopadzie 2017, która trwała 3,5 godz.

Wrocławską OFFensywę TEATRalną tworzą różne zespoły
To wspaniale, że mogą grać w Piekarni przy ul. Księcia Witolda 62-70, czyli w Centrum Sztuk Performatywnych.

Następny "offowy" weekend w Piekarni będzie 10-12 stycznia 2020:
Bilety w cenie 20 zł do nabycia na pół godziny przed każdym spektaklem w Piekarni lub https://ekobilet.pl/piekarnia-wroclaw

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz: