środa, 16 października 2024

Czat GPT o Wirtualnej Kulturze

Czytelnikom bloga: "Wirtualna Kultura 60+" fantazji nie brakuje. Dzisiaj Wirtualna Kultura dostała dwa maile z Warszawy od Alicji, emerytowanego profesora Politechniki Warszawskiej.  

  • Oto pierwszy z  nich:

Krysiu, wpisałam do Czata GPT takie hasła:  "Napisz cos o Krystynie Zietak w stylu Doroty Maslowskiej".

Oto odpowiedz:

"Krystyna Ziętak, o, jaka to kobieta z innej planety! Przez pół wieku ślęczała nad cyframi, równaniami, komputerami, robiąc czary z algebrą jak nie przymierzając, jakaś współczesna wiedźma liczb. A potem, bach! – na emeryturę. I co? Zamiast siedzieć w fotelu, dziergać na drutach czy głaskać kota, ona wzięła laptop i zaczęła bawić się w blogerkę. Ale nie taką tam Instagramową, co to pije matchę i robi selfie. Krystyna pisze o życiu seniorów, ale z ikrą!

Jej blog "Wirtualna Kultura 60+" to nie jest zwykły zakurzony pamiętnik, to raczej wehikuł czasu, którym teleportuje się między kulturą, technologią, a sprawami świata – tymi ważnymi, ale też tymi zabawnymi. A co najlepsze, rozkręca to w Gazecie Senior, bo czemu by nie?

Krystyna to taka babka, która nie mówi "jestem za stara", tylko "daj mi więcej internetu!". To tak, jakby w jej mózgu zawsze grała jakaś matematyczna sinusoida, która teraz rytmicznie porusza klawiaturą, jak dawniej macierzami.

No i nie zapomnij, jak we wrześniu 2020 roku dostała statuetkę "Przyjaciel Seniora", bo co tu dużo mówić – ona jest jak superbohaterka w swetrze. Ale nie takim nudnym, tylko takim z pikselowym wzorem, bo przecież zawsze bliżej jej było do algorytmów niż nudnych wzorków".

  • W drugim mailu był tekst wygenerowany przez Czata GPT po napisaniu haseł: Krystyna Ziętak blogerka

"Krystyna Ziętak to niezwykła blogerka, która po zakończeniu swojej długiej kariery akademickiej w dziedzinie matematyki i informatyki, zaangażowała się w działalność na rzecz seniorów. Prowadzi blog "Wirtualna Kultura 60+", na którym porusza tematy związane z technologią, kulturą, zdrowiem, a także codziennymi sprawami starszych osób. Jej wpisy są pełne energii i pasji, inspirując do aktywnego życia nawet po przejściu na emeryturę.

Krystyna jest nie tylko blogerką, ale także felietonistką "Gazety Senior", gdzie regularnie dzieli się swoimi przemyśleniami. W 2020 roku została uhonorowana statuetką "Przyjaciel Seniora" za swoje działania wspierające społeczność seniorów
".

Jak myślicie? Który tekst jest bliższy prawdzie?  


Dodatek. Karykatury Wirtualnej Kultury powstały w Kołobrzegu w roku 2021:

Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

wtorek, 15 października 2024

Wystawa ceramicznej rzeźby kameralnej w PRL-u

Wirtualna Kultura wybrała się z Anią na konferencję prasową w związku z nową wystawą czasową w Muzeum Narodowym Wrocław: 

Wystawa będzie czynna do 23 lutego 2025. Kliknijcie koniecznie w powyższe linki, żeby zobaczyć zdjęcia!

Jak zwykle konferencję otworzył dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum, który z radością podkreślił, że już teraz odwiedzających wystawy jest o 20 procent więcej niż w zeszłym roku. Kliknijcie na zdjęcie, na którym oprócz Piotra Oszczanowskiego jest Barbara Banaś i Tomasz Dziewicki. Ta dwójka jest też na tym zdjęciu na wystawie:


"Tytułowa „wielka czwórka” to artyści rzeźbiarze pracujący w Zakładzie Ceramiki i Szkła Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, zatrudnieni tam u progu 1956 r. do tworzenia nowych wzorów rzeźby kameralnej, by wesprzeć produkcję w państwowych fabrykach porcelany. Zespół organizował 
  • Henryk Jędrasiak – absolwent wydziału rzeźby warszawskiej ASP, 
  • do którego dołączyli Lubomir Tomaszewski, Hanna Orthwein i Mieczysław Naruszewicz. 
Postawiono przed nimi zadanie opracowania nowej kolekcji porcelanowych figurek, które byłyby odpowiedzią na współczesne oczekiwania estetyczne, obiektami o randze małych dzieł sztuki dostępnych dla każdego odbiorcy. W ciągu kilku lat (1956–1965) artyści stworzyli szereg propozycji, które trafiły do produkcji do wszystkich polskich fabryk porcelany, od Ćmielowa po Wałbrzych.

(...) 

Na wystawie można zobaczyć oprócz dzieł „wielkiej czwórki” także figurki zaprojektowane przez Henryka Barana, Pawła Karaska, Stanisława Olszamowskiego, Erykę Trzewik-Drost i Zbigniewę Śliwowską-Wawrzyniak.".

Wystawa jest poświęcona powojennemu polskiemu wzornictwu. W sumie pokazanych jest blisko 340 figurek porcelanowych zaprojektowanych przez najwybitniejszych polskich designerów. Wystawione obiekty pochodzą z prywatnej kolekcji Tomasza Dziewickiego uzupełnionej o eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego we Wrocławiu. 

Celem projektantów z epoki "odwilży" było nie tylko nowe wzornictwo, zrywające z przedwojenną tradycją, ale też chęć trafienia do przeciętnego obywatela - figurki miały być na miarę jego finansowych możliwości. Aktualna ich wartość jest nieporównywalna z tą z lat pięćdziesiątych. 




Barbara Banaś, kuratorka wystawa i wicedyrektorka Muzeum Narodowego Wrocław, zna Tomasza Dziewickiego od 20 lat, w związku z  pracą nad doktoratem.

Wystawa jest jej ogromną zasługą.

Figurki porcelanowe to nie jedyne przedmioty z kolekcji Dziewickiego - zgromadził ich 5 tysięcy, w tym meble, serwisy obiadowe, pudełka do zapałek z ciekawymi rysunkami, opakowania do żyletek. Gromadzi m.in. rzeczy, którymi antykwariusze nie byliby zainteresowani - niektóre pochodzą z likwidowanych mieszkań. Jest bardzo znanym kolekcjonerem i  niektóre eksponaty ludzie sami mu przynoszą. Niestety jego dzieci nie będą kontynuować jego pasji.


Ania, dzięki tacie, ma taką samą porcelanową figurkę biało-czarnej kobiety z Ćmielowa jak ta prezentowana na wystawie - kliknijcie na zdjęcie. Chyba widzicie radość Ani z tego powodu - z dumą pokazuje zdjęcie figurki w smartfonie. Oto ono:


Trudno uwierzyć, że w latach 50/60 powstawały tak nowoczesne formy. One miały wpływ na inne wyroby produkowane w Polsce.   

W tej samej gablotce była inna, biała figurka, różniąca się bardzo stylem od pozostałych. Jest to akt -końska Wenus z roku 1956, jedna z pierwszych figurek powstałych w IWP:



Wirtualna Kultura "zaczepiła" panią też podziwiającą to dzieło sztuki. Okazała się nią Barbara Szafirowska-Pape, od której dowiedziała się, że jest kwartalnik "Szkło i ceramika", wydawany w Polsce od 90 lat!
W trzecim tegorocznym numerze kwartalnika ukaże się wywiad Barbary Szafirowskiej-Pape z Barbarą Banaś. Teraz możecie przeczytać tylko jego fragment: 
Kliknijcie też tutaj:
Dodatek. 
  • 19 października, 16 listopada, 7 grudnia, 25 stycznia o godzinie 13 oprowadzanie kuratorskie. Obowiązują zapisy.
  • wykłady o godz. 12 (wstęp wolny): 9 listopada,  7 grudnia, 1 lutego

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

poniedziałek, 14 października 2024

"To ja senior" - nowy portal dla seniorów oraz wejściówki na mecz WKS Śląska Wrocław

Wirtualna Kultura zna Tomasza Wiklińskiego, prezesa Fundacji P:rzyszłość Pokoleń: 

Ostatni raz spotkała go na inauguracji Dni Seniora, a pierwszy raz o Fundacji pisała w roku 2022 z powodu konsultacji cyfrowych i porad prawnych dla seniorów, które nadal są prowadzone przez Fundację w siedzibie przy ulicy Grodzkiej 9 obok gmachu głównego Uniwersytetu: 

Kliknijcie na pierwsze zdjęcie, żeby lepiej zobaczyć Agnieszkę Żebrowską, Tomasza Wiklińskiego i Katarzynę Delikowską (Obie panie są z Przestrzeni Trzeciego Wieku) na inauguracji tegorocznych Dni Seniora.
    
W sierpniu 2024 Wirtualna Kultura nawet "wpadła" do siedziby Fundacji i dowiedziała się więcej o jej działalności. Tomasz Wiśliński zapowiedział wtedy, że lada moment zostanie uruchomiona platforma (portal) z różnorodnymi informacjami i poradami dla seniorów. I tak się stało. Portal "To ja senior" już jest:
i jest finansowany przez projekt: Wsparcie funkcjonowania medium obywatelskiego Fundacji Przyszłość Pokoleń,

Drodzy czytelnicy, dajcie znać, co na portalu "To ja senior" zainteresowało Was. Wirtualna Kultura w sierpniu pisała o różnych portalach i serwisach dla seniorów w Polsce: 
Wtedy  wpis nie wzbudził zainteresowania - "kliknięć" nie było dużo. Może teraz będzie lepiej.


Dodatek. Wirtualna Kultura rok temu "wdziała" zieloną koszulkę, by razem z piłkarzami Śląska Wrocław wejść na stadion. Pomysłodawcą tego wydarzenia była Fundacja Przyszłość Pokoleń:  

Na tym wydarzeniu była też Irena Nocula, aktualna Królowa wrocławskich seniorów. Kliknijcie na zdjęcie.

Fundacja Przyszłość Pokoleń, WKS Śląsk Wrocław i Przestrzeń Trzeciego Wieku Strefa Kultury Wrocław znowu zapraszają seniorów na mecz. Darmowe wejściówki są do odbioru w PTW. Oto komunikat:

Z inicjatywy 
serdecznie zapraszamy Seniorów na mecz piłkarski: Śląsk Wrocław vs FKS Stal Mielec.

Kiedy: 23.10.2024 (środa) o godz. 18:30.

Po odbiór BEZPŁATNYCH wejściówek na mecz zapraszamy do Punktu Informacyjnego Przestrzeni Trzeciego Wieku SKW. Liczba miejsc OGRANICZONA

Do wydania wejściówki NIEZBĘDNY jest numer PESEL oraz imię i nazwisko uczestnika. 

Krystyna - Wirtualna Kultura 
Czytaj więcej »

piątek, 11 października 2024

O co zapytać Dorotę Masłowską?

Być może część z Was zauważyła, że w październikowym numerze Gazety Senior jest artykuł Wirtualnej Kultury: "Czym zaskoczyła mnie Dorota Masłowska?". W jednym z jego fragmentów Wirtualna Kultura poruszyła problem nieudanej współpracy Masłowskiej z Krystianem Lupą. O tym była mowa na spotkaniu autorskim w Concordii Design w czerwcu 2024:

 Dopiero teraz przyszło jej na myśl, żeby poszukać w Internecie jakichś materiałów na ten temat: 


Tymczasem już 25 października 2024 czeka nas premiera w Teatrze Polskim na Scenie na Świebodzkim spektaklu opartego na pierwszym rozdziale słynnej książki Doroty" "Paź królowej":
Na premierę biletów już nie ma, ale w planie są inne terminy i to z tańszymi biletami.


Tymczasem w najbliższą środę, 16 października, w Muzeum Pana Tadeusza w Rynku będzie spotkanie autorskie z Masłowską:
o jej najnowszej książce: "Magiczna rana". 
Wejściówki rozdano już dawno (przed pierwszym terminem spotkania we wrześniu), ale może ktoś nie przyjdzie i będzie można wejść bez wejściówki.

Wirtualna Kultura przygotowuje pytania do Masłowskiej. Oto dwa z nich:
  • W rozdziale "Wyspy" książki: "Magiczna rana" jest taki fragment: "Słyszę, jak krzyczą po albańsku przez sen. Wiesz, jak to brzmi? Jakby gotowało się błoto!". Pytanie: Jak gotuje się błoto?
  • "Magiczną ranę"  pisała Pani w Szwajcarii. Czy i jak to miejsce wpłynęło na zawartość książki? Czy coś Panią szczególnie zaskoczyło w Szwajcarii?
A jakie Wy macie pytania do Doroty Masłowskiej? Przysyłajcie je.

Krystyna - Wirtualna Kultura. 

Czytaj więcej »

czwartek, 10 października 2024

Przed premierą w Firleju, urodziny Smetany i seniorki na Jarmarku Jadwiżańskim


Dolnośląskie Salony Muzyczne zapraszają na darmowy koncert w Domu Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, 
18 października 2024, godz. 18, 
W programie Chopin, Smetana, Dvorak, Liszt. Wystąpią: Jerzy Owczarz (fortepian), Aleksandra Malisz (sopran), Franciszek Gwizdowski (baryton). 


Strefa Kultury Wrocław zaprasza na koncerty młodych z cyklu "Przed premierą" w Firleju przy ul. Grabiszyńskiej 56:
  • 14 listopada 2024, godz. 18:00, Monika Padweska, 
  • 12 grudnia 2024, godz. 18:00, Zuzanna Markowska. 
Cena biletów: 10 zł


W niedzielę, 6 października 2024, w Leśnicy na Jarmarku Jadwiżańskim dużo się działo (kliknijcie na miniatury zdjęć):

"Jarmark Jadwiżański to plenerowa impreza utrzymana w klimacie czasów średniowiecza. Organizowana od blisko 10 lat, początkowo jako festyn, później nazywana już jarmarkiem, odbywa się na początku jesieni, z okazji święta Jadwigi Śląskiej, która spędziła kilka lat swojego życia w Zamku Leśnickim".

To bardzo popularne wydarzenie familijne. Ania, mieszkanka Leśnicy, zorganizowała "familię senioralną" w składzie: Ania, Bogusia, Irenka i Krysia. Na Jarmarku z walecznymi wojami, z różnych bractw, można łatwo nawiązać kontakty i robić sobie z nimi zdjęcia, przy muzyce z dawnych czasów. Z tego "familia senioralna" skorzystała. Kliknijcie na miniatury zdjęć.

Zobaczcie, co na Zamku w Leśnicy dzieje się:

Na Jarmarku było stoisko zachęcające do głosowania na WBO. Ania w nagrodę za "obywatelską postawę" dostała kwiatka. Czy już zagłosowaliście? Głosować można do 14 października 2024.
Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

środa, 9 października 2024

Zaproszenie na teatralne urodziny Układu Formalnego

Wirtualna Kultura bardzo ucieszyła się po otrzymaniu informacji o ósmych urodzinach Teatru Układ Formalny. Teatr zaprasza do Centrum na Przedmieściu przy ul. Prądzyńskiego 39A (w podwórku) na darmowe wydarzenia i tort:

26 i 27 października 2024 zapraszamy na bezpłatne wydarzenia, podczas których pragniemy być jeszcze bliżej naszej publiczności.

  • 𝘜𝘳𝘰𝘥𝘻𝘪𝘯𝘺 𝘪 𝘬𝘰𝘯𝘤𝘦𝘳𝘵 𝘌𝘮𝘰𝘴𝘦 𝘒𝘢𝘵𝘢𝘳𝘻𝘺𝘯𝘺 𝘜𝘩𝘶𝘯𝘮𝘸𝘢𝘯𝘨𝘩𝘰
26 października 2024 (sobota), godz. 21, zapraszamy na wieczór pełen emocji i teatralnych wspomnień z naszej historii! Na scenie zobaczycie m.in. koncert Emose Katarzyny Uhunmwangho. Nie zabraknie także naszych gościnnych aktorów i aktorek oraz nas – członków i członkiń zespołu. Przygotujemy dla Was wydarzenie pełne humorystycznych anegdot i wspominek.

  • 𝘛𝘰𝘳𝘵 𝘪 𝘬𝘢𝘸𝘢
27 października (niedziela), godz. 11, spotkamy się na bardziej kameralnym wydarzeniu – wspólnej kawie oraz torcie , podczas którego będziemy mogli usiąść wspólnie i porozmawiać. Będzie to świetna okazja do wspólnego świętowania i poznania kulis naszej pracy!

Wstęp wolny.  Nie może Was zabraknąć!

Uwaga. Autorem grafiki jest Maciej Rabski.
Jeden z wpisów o Układzie Formalnym:
Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

poniedziałek, 7 października 2024

Propozycje telewizji - naprawdę warto to zobaczyć!

Wirtualna Kultura przeprosiła się z telewizją i zaczyna ją oglądać. Ale jak pogodzić oglądanie z pisaniem, czyli co jest dla niej ważniejsze: TVP czy blog?  Na obie rzeczy czasu nie wystarczy.

Dzisiaj na Facebook Wirtualna Kultura znalazła komunikat "kulturalnej " telewizji. Zamurowało ją z wrażenia. 

  • 28 października TVP1: "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" sce. i reż. Mateusza Pakuła.
Czy pamiętacie ten wpis z Ludwikowic Kłodzkich?

To na Festiwalu w Ludwikowicach Kłodzkich Wirtualna Kultura poznała Mateusza Pakułę i dowiedziała się o spektaklu opartym na jego książce. Niestety z braku czasu nie napisała relacji ze spotkania autorskiego z nim. A tu taka niespodzianka. Spektakl będzie w telewizji.

Druga miła niespodzianka:

  • 29 października 2024, TVP Kultura: "Nie ma. Mariusz Szczygieł", reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska".
Chyba pamiętacie, na przykład, ten wpis:
I co Wy, drodzy czytelnicy, na to wszystko powiecie?

Niestety Wirtualna Kultura zagapiła się i wczoraj nie obejrzała całej rozmowy Mariusza Szczygła z Stanisławą Celińską. Na szczęście jest Internet:  
Skoro Celińska to musi być też to:

Kliknijcie na "zrzut" ekranu, żeby poznać inne kulturalne propozycje TVP w październiku.


Krystyna - Wirtualna Kultura 

Czytaj więcej »

niedziela, 6 października 2024

Lubieżnik z Branic w Muzeum Etnograficznym - wystawa dla dorosłych


Wirtualna Kultura razem z Anią wybrały się 4 października 2024 na konferencję prasową do Muzeum Etnograficznego z okazji otwarcia wystawy "Obłęd. Przypadek Mariana Henela - lubieżnika z Branic". Liczba osób, które zgromadziły się w sali na drugim piętrze, wskazywała, że wydarzenie będzie niezwykłe. I tak było. Niezwykłe eksponaty-dywany - największy ma ponad 6 metrów długości i 3 metry szerokości - oraz niezwykli goście, którzy o wystawie i jego bohaterze opowiadali (kolejność jak na zdjęciu powyżej od lewej do prawej)

  • dr Anna Steliga, prodziekana Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego
  • dr. n. med. Bogusław Habrat, kierownik Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
  • dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu
  • Marta Derejczyk, kierowniczka Muzeum Etnograficznego
  • dr Agata Iżykowska-Uszczyk, Dział Edukacji MNWr.


Na czym polega niezwykłość wystawy można się dowiedzieć na portalu Wrocławia (jest tam zbiór 33 zdjęć z wystawy):
"Uwaga, wystawa „Obłęd. Przypadek Mariana Henela – lubieżnika z Branic” skierowana jest wyłącznie do osób pełnoletnich. Znajdują się na niej obiekty zawierające treści, które mogą być nieodpowiednie dla niektórych odbiorców, takie jak przemoc, nagość, erotyka lub treści krzywdzące wobec innych ludzi czy grup społecznych bądź z innych powodów niezgodne z dzisiejszą wrażliwością."

Wystawa będzie czynna do 16 lutego 2025. Jej kuratorem jest Piotr Oszczanowski
Zwróćcie uwagę na wydarzenia towarzyszące wystawie.12 października o godz. 13 jest oprowadzanie kuratorskie Piotra Oszczanowskiego.


Oto trzy ze zdjęć, które Wirtualna Kultura dostała z okazji udziału w konferencji prasowej. Autorem zdjęć jest A. Podstawka. Czyżby na jednym ze zdjęć była Ania?




Marian Henel to postać dotknięta zaburzeniami na tle seksualnym. Wykonane przez niego dywany, rysunki i zdjęcia są wyjątkowym przejawem tzw. art brut, czyli sztuki tworzonej przez osoby niewykształcone artystycznie lub cierpiące na chorobę psychiczną. W skali światowej uznaje się jego dywany za jedne z najwybitniejszych przykładów dzieł powstałych w ramach arteterapii. To cud, że te prace zachowano w szpitalu w Branicach. 

Poczytajcie i przekonajcie się sami, co o wystawie i Henelu pisze się:

Prace Henela są oparte na jego pomysłach. Są jednak wyjątki. Początkowo robił dywany na zamówienie według dostarczonych wzorów. Na ostatnim zdjęciu jest dywan, który Henel zrobił na podstawie pewnego obrazu. Kopie tego obrazu udało się odnaleźć w Internecie Magdalenie Skrabek z działu promocji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Wirtualna Kultura dowiedziała się od niej, że Marian Henel chciał być grubą kobietą i dlatego dużo jadł. Sam sobie robił zdjęcia, które są na wystawie.

Na konferencji prasowej Wirtualna Kultura usłyszała o wielu ciekawych rzeczach, na przykład, o
  • płatach czołowych człowieka, sytuacji szpitala w Branicach, 
  • skutkach arteterapii (lub ich braku), która początkowo była traktowana jako praca, 
  • nadmiernym (dawniej?) przywiązaniu do pracy, która uczłowiecza człowieka, 
  • o zespole przewlekłej hospitalizacji 
  • i o tym, jak zebrano pieniądze na nagrobek Mariana Henela, który w szpitalu w Branicach był do końca życia.   
To nie jest wszystko, co Wirtualna Kultura dowiedziała się na konferencji prasowej.

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

piątek, 4 października 2024

XII Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu


Wirtualna Kultura była 3 października 2024 na konferencji prasowej na temat XII Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 16-20 października 2024. Poznała organizatorów Festiwalu (kliknijcie na pierwsze zdjęcie), wśród których jest Henryk Mazurkiewicz, dobrze znany czytelnikom bloga. Tatiana Iwanowa (druga z lewej), główna organizatorka, mile wspominała seniorki, które na jednym z poprzednich Festiwali zrobiły przepiękne kotyliony.  

Program festiwalu obejmuje 19 wydarzeń, od spektakli i dyskusji po Targi Książki i koncerty:


Na konferencji prasowej byli też 
  • Andrej Chadanowicz, białoruski poeta, tłumacz, literaturoznawca i były szef białoruskiego PEN Clubu, który mówił, że z dala od domu też można nadal mieć marzenia (jest na drugim zdjęciu), 
  • Iryna Micheeva profesjonalna fotografka, projektantka i architektka z Białorusi (jest na pierwszym zdjęciu).
Chadanowicz przekładał na język białoruski utwory polskich artystów, m.in., protest song "Mury" Llacha i Kaczmarskiego, nawiązujący do wydarzeń w Białorusi. Micheeva znajdując nowy dom we Wrocławiu, stała się autorką kilku kreatywnych projektów, w tym wystawy "Pociąg Mińsk - Wrocław". 

Wirtualna Kultura zwróciła uwagę m.in. na następujące wydarzenia festiwalowe:
  • 17 października, godz. 17, Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19, dyskusja "Pokonanie stereotypów. Białorusini, Polacy i Litwini" 
  • 20 października, godz. 17, Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39A, Wernisaż wystawy fotografii "Postać" (Sala formalna)
  • 20 października, godz. 18, Centrum na Przedmieściu, ul Prądzyńskiego 39A, koncert zespołu Kriwi,   

Oto fragmenty materiałów prasowych, uzupełnione o linki:

"Od wielu lat festiwal skupia się na idei wspólnoty, stawiając ją w centrum swojego przesłania. Organizatorzy są przekonani, że razem można osiągnąć więcej niż osobno. Dlatego w programie jest wiele projektów stworzonych we współpracy, odzwierciedlających siłę i znaczenie zjednoczenia oraz otwierających przestrzeń do głębokich dyskusji i mocnych przeżyć. (...)

Hasłem Festiwalu jest “RAZEM DALEJ” - to wezwanie do wspólnej refleksji nad przyszłością, zaproszenie, by nie zadowalać się osiągniętym i iść dalej razem, wspierając się nawzajem. (...)

Przez lata festiwal pozostał ważną platformą dla niezależnej sztuki utalentowanych autorów i autorek prezentujących swoją twórczość bez cenzury i ograniczeń. W kontekście nieustających represji w Białorusi przestrzeń ta nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ daje artystom możliwość swobodnego wypowiadania się i nie bania się prześladowań. 

Festiwal pełni również ważną rolę społeczną, zwracając uwagę na dramatyczną sytuację więźniów politycznych na Białorusi, w tym Polaków, takich jak dziennikarz Andrzej Poczobut, uwięzionych za swoje przekonania i działalność. (...)

XII sezon zgromadzi twórców z różnych dziedzin kultury 
  • muzyków, 
  • artystów, 
  • aktorów teatralnych, 
  • pisarzy, 
  • reżyserów 
  • i fotografów. 
Program festiwalu obejmuje 19 wydarzeń, od spektakli i dyskusji po Targi Książki i koncerty. 

Wśród zaproszonych gości znajdą się 
i wielu innych, którzy swoimi dziełami wzbogacą festiwalowe doświadczenia. (...)


Festiwal odbędzie się w różnych wrocławskich przestrzeniach kulturalnych: Centrum na Przedmieściu, Muzeum Pana Tadeusza, Kino Popiół i Diament, Scena na Świebodzkim Teatru Polskiego, Instytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, Domek Miedziorytnika oraz w wielu innych miejscach. 
(...)

Program festiwalu obejmuje 19 wydarzeń, od spektakli i dyskusji po Targi Książki i koncerty. Wśród zaproszonych gości znajdą się uznani białoruscy twórcy, tacy jak Katsiaryna Wadanosawa, Uładzimir Niaklajeu, zespół KRIWI i wielu innych, którzy swoimi dziełami wzbogacą festiwalowe doświadczenia.

Podczas dyskusji otwartej “Pokonanie stereotypów. Białorusini, Polacy i Litwini” w Przejściu Dialogu zostanie wręczona Nagroda za Wsparcie i Rozwój Białoruskiej Kultury, ustanowiona przez Festiwal . 

Program Festiwalu (kliknijcie)



Organizatorzy: Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą” i Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności: 
Współorganizatorzy:
  • Centrum na Przedmieściu,
  • Domek Miedziorytnika,
  • IMPART,
  • Kino Popiół i Diament,
  • Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego,
  • Muzeum Pana Tadeusza,
  • Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu,
  • Przejście Dialogu,
  • Strefa Kultury Wrocław,
  • Teatr Polski,
  • Zakład Narodowy im. Ossolińskich,
  • Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.
Patronat medialny: TVP3 Wrocław. Językami festiwalu są białoruski oraz polski.

Festiwal jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz przy wsparciu miasta Wrocław, z dofinansowania Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

Dodatek. Tak było rok temu na XI Festiwalu 

Kliknijcie na miniatury zdjęć. Niektóre z nich Wirtualna Kultura dostała od organizatorów Festiwalu.

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

czwartek, 3 października 2024

Propozycje w telegraficznym skrócie


Zdaniem Wirtualnej Kultury, lista wydarzeń wartych "zaliczenia" jest trudna do ogarnięcia. Stąd pomysł, żeby o niektórych z nich napisać w telegraficznym skrócie.

5-6 października 2024,  Ogólnopolski weekend seniora z kulturą.
Na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można przeczytać:

" Kultura nie zna ograniczeń wiekowych. Podczas wydarzeń odbywających się pod szyldem akcji „Weekend Seniora z Kulturą” zachęcamy do poznania kulturalnej oferty w swojej okolicy i spędzenia czasu międzypokoleniowo. W dniach 5-6 października br. seniorzy będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanego na ten weekend programu instytucji kultury w całym kraju.

Wśród ponad 600 przygotowanych propozycji znalazły się m.in. oprowadzania po wystawach, projekcje filmowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z autorami książek i aktorami, warsztaty taneczne, plastyczne czy zajęcia z historii sztuki. W każdym województwie można znaleźć coś dla siebie."

Zobaczcie, co przygotował dla nas  Wrocław (to link do wydarzeń na całym Dolnym Śląsku):
oraz, na przykład, Muzeum Narodowe we Wrocławiu:



8 października 2024, godz. 17, Dom Europy, ul. Widok,  
Debata pt. „Z Widokiem na zdrowie psychiczne młodych”, organizowana przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Centrum Zdrowia Mentala. Obowiązują zapisy: 
"Statystyki są alarmujące: niemal 30% młodych osób w Polsce zmaga się z objawami depresji, a 4 na 10 myślało o podjęciu próby samobójczej. Ponadto, ponad 20% młodych ludzi czuje się uzależnionych od nowych technologii, co dodatkowo wpływa na ich zdrowie psychiczne. (...)

Udział w debacie jest bezpłatny, ale zachęcamy do zgłaszania swojego udziału mailowo na adres:
Debata będzie transmitowana na żywo na profilu Komisji Europejskiej na Facebooku."


11 października 2024, godz. 16-20,
Noc Bibliotek w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu (Rynek 58)
godz. 16:00,  Zuzanna Chróścik - Pracownia Kaligrafii "Scriptfolium": warsztaty kaligrafii - INICJAŁY ,  zapisy od 1.10.2024, dla osób powyżej 14 lat,  I piętro - Biblioteka Koreańska/Niemiecka

godz. 18:00,  prof. Jan Miodek: SŁOWA MAJĄ MOC | Galeria Pod Plafonem, parter

godz. 19:00,  dr Anna Lubińska: KSIĄŻKI I BIBLIOTEKI OCZAMI UMBERTA ECO, spotkanie poprowadzi Marcin Skrabka - dyrektor Wydawnictwa Uniwersytety Wrocławskiego , Galeria Pod Plafonem, parter

Zapisy na warsztaty: mgraczewska@wbp.wroc.pl (podaj swoje imię, nazwisko i wiek).



Wrocław, weekend 4-6 października 2024:

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

wtorek, 1 października 2024

"Wrocław dziękuje" - darmowy koncert charytatywny

Dzisiaj (1 października 2024) Biuro Prasowe Urzędu Miasta Wrocławia opublikowało na Facebooku komunikat o darmowym koncercie charytatywnym w Rynku 4 października 2024 (piątek), godz. 18:

w którym wystąpią: 
  • energetyczny 15-osobowy band Mariusza Dziubka z Marysią Sadowską,
  • akademicki 20-osobowy chór "Wrocław Respect Choir" pod dyrekcją Macieja Wojciechowskiego
  • wrocławscy wokaliści.
Wrocław uruchomił specjalny rachunek, na który można wpłacać pomoc finansową. Numer jest podany na zdjęciu poniżej, kliknijcie.


Uwaga. Wpis zdobi fragment zdjęcia z ogłoszenia.

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »