sobota, 17 listopada 2018

Finał projektu "Garderoba wspomnień"Wirtualna Kultura uważa, że świat do niej teraz należy i korzysta z życia garściami. Bierze udział w warsztatach, nagrywa rozmowy w radio, prowadzi blog, pisze do Gazety Senior. Nowe życie zaczęło się dla niej po siedemdziesiątce.

Dzisiejszy wieczór spędziła z Basią z Gaju na wernisażu w Galerii Tętno przy ulicy Jatki jako jedna z bohaterek projektu "Textile memory - garderoba wspomnień", zrealizowanego przez Lettę Shtohryn, maltańską artystkę wizualną pochodzenia ukraińskiego:

Na przestrzeni kilku miesięcy Shtohryn – wspólnie z zespołem programu AIR Wro (Strefa Kultury Wrocław) - przeprowadziła serię wywiadów z mieszkańcami Wrocławia badając ich wspomnienia związane z Breslau - Wrocławiem. Instalacja artystyczna przygotowana przez Lettę Shtohryn jest dostępna w Galerii Tętno przy ulicy Jatki dla publiczności od 16 do 23 listopada 2018:
 • poniedziałek-piątek: 11:00-18:00, 
 • sobota: 10:00-18:00, 
 • niedziela: 10:30-15:30.

Na wystawie możecie obejrzeć na dużych ekranach fragmenty rozmów nagranych przez Lettę z kilkoma uczestniczkami projektu, w tym z Wirtualną Kulturą, oraz  posłuchać wspomnień innych uczestników o starych ubraniach na wieszakach lub na starych zdjęciach. Artystka widzi w ubraniach i tkaninach to, czego nikt z nas nie zauważa, kliknijcie: Letta Shtohryn, Textile memory. Wirtualnej Kulturze bardzo zaimponowała taka analiza.


Instalacja przygotowana przez Lettę ma pewne bardzo ciekawe i nowoczesne urządzenie (monitor, mikroskop, mikrofotografie w czasie rzeczywistym), które powiększa strukturę tkanin i wyświetla na dużym ekranie. W ten sposób powstają fantastyczne obrazy, które można zapamiętać i automatycznie wysłać do archiwum. Basia i Wirtualna Kultura pobawiły się tym urządzeniem. Świetny pomysł!Na wernisażu, jak to na wernisażu, było wino, bardzo oryginalne i smaczne pasty itd. Basia i Wirtualna Kultura świetnie się czuły w artystycznym zakątku na ulicy Jatki. Odmłodziło to je o *** lat, a to wszystko dzięki Letcie Shtohryn i Strefie Kultury Wrocław. 


Filmy, zdjęcia oraz relacja z wernisażu będą wkrótce na Facebooku Strefy Kultura Wrocław, kliknijcie: Strefa Kultury Wrocław - Facebook. Wirtualna Kultura dostanie na pamiątkę nagrane z nią filmy. Ona ma szczęście! Zjawia się we właściwym momencie i poznaje wspaniałych ludzi.

Na pierwszych dwóch zdjęciach Wirtualna Kultura jest razem z Lettą na wernisażu. A tak wyglądała w trakcie nagrania video i w sukience, o której w filmie opowiada:


 Kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć. 

Postscriptum. W oczekiwaniu na materiały z wystawy "Textile memory" możecie poznać efekty innych działań Wirtualnej Kultury:
Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Gratulacje! Bardzo ciekawe 2 wywiady, na ktorych blyskotliwie opowiadasz o dzialalnosci spolecznej i o pieknie Wroclawia. Pozdrawiam z Paryza, ktory ma we Wroclawiu bardzo powaznego konkurenta kulturalnego. Dzidka

  OdpowiedzUsuń
 2. Świerna relacja, napisana obrazowo i ciekawie. Na wernisażu było międzynarodowo i miedzypokoleniowo, dużo śmiechu i grzane wino. Kanapkami z pachnącym świeżym chlebem i pyszną wegańską pastą zakładali się wszyscy w bardzo sympatycznej atmosferze. Był to miło spędzony wieczór.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna relacja, napisana obrazowo i ciekawie. Na wernisażu było międzynarodowo i miedzypokoleniowo, dużo śmiechu i grzane wino. Kanapkami z pachnącym świeżym chlebem i pyszną wegańską pastą zajadali się wszyscy w bardzo sympatycznej atmosferze. Był to miło spędzony wieczór. Basia

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratulacje
  Marysia

  OdpowiedzUsuń