wtorek, 8 kwietnia 2025

Siedem propozycji


Siedem propozycji kwietniowych: 

Propozycja pierwsza. Spacer z cyklu "Spotkajmy się w mieście" organizowany przez Muzeum Architektury

  • 11 kwietnia 2025, godz. 12, spacer po placu Kościuszki, zbiórka przy pomniku Bolesława Chrobrego (róg Podwala i Świdnickiej), kliknijcie: Spotkajmy się w mieście

Propozycja druga. Wystawa czasowa prac Jakuba Szczęsnego, jednego z najciekawszych współczesnych architektów (czynna do 29 czerwca 2025), Muzeum Architektury

Propozycja trzecia.  Muzeum Etnograficzne.  kiermasz wielkanocnysobota 12 kwietnia,  godz. 10-16. 

Odbędzie się tradycyjny kiermasz wielkanocny, na którym będzie można zakupić palmy, pisanki, stroiki i inne świąteczne dekoracje.


Propozycja czwarta. Kiermasz wielkanocny to także wyjątkowa okazja do osobistego spotkania z twórcami. Jedna z nich – Julia Datchenko, poprowadzi warsztaty dla dorosłych ze zdobienia pisanek techniką batikową. Jest to najstarszy znany sposób tworzenia pisanek – na powierzchnię skorupki nakłada się wosk, a następnie wkłada do barwnika.

12 kwietnia, godz. 13, bilety w cenie 20 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne



Propozycja piąta. Pawilon Czterech Kopuł , niedziela 13 kwietnia, godz. 12

Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” – oprowadzanie kuratorskie, Aleksandra Szwedo

Wystawa przygotowana w 20. rocznicę śmierci Zdzisława Beksińskiego prezentuje mniej znany, lecz niezwykle istotny aspekt twórczości artysty – fotografie tworzone przez niego w latach 50. i na początku lat 60. XX w. Jest też próbą osadzenia Beksińskiego w szerszym kontekście, w którym pojawia się nie tylko jako twórca „przerażający” i „mroczny”, ale także jako pionier i poszukiwacz nowych form wyrazu, walczący z ograniczeniami współczesnej fotografii.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Treści wrażliwe: nagość/erotyka, cierpienie/żałoba


Propozycja szósta.  Kino Nowe Horyzonty, 13 kwietnia, godz. 17

Pokaz specjalny filmu „Z wnętrza” oraz rozmowa o Zdzisławie Beksińskim. Prowadzenie: dr Adam Sobota i Aleksandra Szwedo.

Jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” przygotowanej w 20. rocznicę śmierci artysty, jest projekcja filmu w reż. Cezarego Grzesiuka, Tomasza Szwana i Krystiana Kamińskiego z 2019 r., na który złożyły się zapisy wideo prowadzone w latach 1987–1997 przez Zdzisława Beksińskiego. Dokumentował on życie rodzinne i proces powstawania swoich obrazów, a materiały z tego okresu stały się nie tylko wideodziennikiem, lecz także kroniką przemian w Polsce po upadku komunizmu.


Propozycja siódma.  Muzeum Narodowe, sala 116,  wykład, 12 kwietnia, godz. 15, wstęp wolny

Najpiękniejsze barokowe teatry Europy. Wykład Michała A. Pieczki w ramach nowego cyklu „Ze sztuką przez świat. Barok nade wszystko!”

W epoce baroku teatr odgrywał kluczową i fundamentalną rolę w życiu kulturalnym. Na każdym dworze europejskim (książęcym, królewskim czy cesarskim) odbywały się regularne spektakle teatralne i operowe. Do ich wykonywania były potrzebne odrębne budynki lub odpowiednio przystosowane wnętrza pałacu.

Podczas spotkania przybliżone zostaną architektura i wystrój najpiękniejszych teatrów barokowych Europy XVII i XVIII wieku. Wspólnie wyruszymy w swoistą podróż po Starym Kontynencie szlakiem takich miast jak Wenecja, Rzym, Neapol, Madryt, Valetta, Monachium, Drezno czy Wersal. Ponadto odwiedzimy szereg rezydencji arystokratycznych, w których zachowały się po dziś dzień niezwykle efektowne teatry dworskie.


Propozycje Wrocławia

Uwaga. Zdjęcia z wycieczki Klubu Aktywnych Kobiet do Łodzi przysłała Zofia. Więcej zdjęć możecie zobaczyć na ich blogu: 
Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

  1. Propozycje? super....
    Nie wiadomo co wybrać, najlepiej każdą, o ile tylko ktoś może i ma tak dyspozycyjny czas na nie.
    Najważniejsze że jest z czego wypierać. Dziękuję Krysiu i pozdrawiam Majka

    OdpowiedzUsuń
  2. No coś pięknego. Dziękuję z całego serca.. ❤️

    OdpowiedzUsuń
  3. Krysiu, genialnie!

    OdpowiedzUsuń
  4. 👍🤝👋🌻

    OdpowiedzUsuń
  5. Byłam w muzeum na ciekawym wykładzie o teatrach barokowych - jeszcze wspanialsza wizualizacja. Obejrzałam też kolekcję modową. Z.

    OdpowiedzUsuń