Dawno, dawno temu Wirtualna Kultura obiecała czytelniczce bloga, że zrobi wpis o filmie dokumentalnym - fabularyzowanym "Mensch "o Ludwiku Hirszfeldzie, który obejrzała w Dolnośląskim Centrum Filmowym 7 marca 2025. Po projekcji filmu było spotkanie z reżyserem Pawłem Wysoczańskim:
- kliknijcie: FilmWeb, Mensch,
- kliknijcie: Paweł Wysoczański.
Film zdobył kilka nagród w roku 2024:
- Gdynia (Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci") - Nagroda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt") - Nagroda Główna "Złoty Nurt - Wydarzenie Nurtu" za "epicką konstrukcję losów szlachetnego człowieka i wielkiego uczonego w oparciu o bogactwo materiału przekazanego w perfekcyjnej formie"
- Toronto (Festiwal Polskich Filmów "Ekran") - Nagroda za reżyserię filmu dokumentalnego
i był wyświetlany w USA (osiem razy?).
Zrobienie filmu dokumentalnego nie było łatwe. Na przykład, nie zachowało się żadne nagranie głosu Hirszfelda. Trudno było wybrać aktora, który będzie mówił "za Hirszfelda". Jeden z kandydatów do tej roli niestety zmarł. Ostatecznie reżyser zdecydował się na Mariusza Benoita. Kliknijcie w pierwszy link, żeby wszystko o realizacji filmu dowiedzieć się.
Pomysł na sfilmowanie scen z życia Hirszfelda w sposób udający stare nagrania niezbyt się Wirtualnej Kulturze spodobał. Ona czasami nie mogła się połapać, co w filmie jest autentyczne, a co nie. Oczywiście dominowały współczesne nagrania wypowiedzi wielu osób z całego świata: z USA, Serbii, Niemiec, Szwajcarii, itd o Hirszfeldzie i jego dorobku.
Wirtualna Kultura ucieszyła się bardzo, gdy w filmie zobaczyła osoby jej znane:
- prof. Urszulę Glensk z Uniwersytetu Wrocławskiego, autorkę książki: "Hirszfeldowie. Zrozumieć krew", kliknijcie: Urszula Glensk - czy tylko pisarka oraz tutaj Wzajemna miłość
- prof. Dominique Belina ze Szwajcarii, spokrewnionego z Hanną Hirszfeldową.
Prof. Andrzej Kiełbasiński (1927 - 2019) z Uniwersytetu Warszawskiego też był spokrewniony z Hanną Hirszfeldową. O tym Wirtualna Kultura dowiedziała się dopiero z książki Urszuli Glensk, chociaż znała Andrzeja Kiełbasińskiego chyba pół wieku i opublikowała z nim trzy artykuły naukowe.
W filmie pojawiła się jeszcze trzecia osoba, którą Wirtualna Kultura poznała na warsztatach dla seniorek w roku 2019:
Jest nią dr Janina Wartenberg, która pracowała razem z Hirszfeldem w jego instytucie, Na zdjęciu z roku 2019 Janina Wartenberg jest w pierwszym rzędzie z prawej.
Film "Mensh" trwa 77 minut. Po jego wyświetleniu była dyskusja z widownią. Jedna z osób narzekała, że w filmie nie ma wątku nagrody Nobla. Ten temat nie pojawił się w filmie, bo Hirszfeldowi ta nagroda nie należała się wtedy, gdy się nad nią zastanawiano.
Inna z osób zwróciła uwagę, że wyświetlony film przypomina jej film, który widziała kiedyś w telewizji. Okazało się, że ma rację. Film "Mensch" to rozszerzona wersja filmu, który ukazał się w telewizji w serii Geniusze i marzyciele. Ten krótszy film możecie obejrzeć:
- kliknijcie: Seria Geniusze i marzyciele.
Wirtualna Kultura była niemile zaskoczona, że i autor filmu, i prowadzący spotkanie w DCF nie wspomnieli wcześniej. że film "Mensch" to rozszerzona wersja filmu ogólnie dostępnego. To jest wspomniane na FilmWeb.
Dodatek. W serii Geniusze i marzyciele ukazał się też film o matematyku, Stefanie Banachu. Wirtualna Kultura była na projekcji tego filmu w DCF w roku 2020:
Krystyna - Wirtualna Kultura
Bardzo ciekawe.. Dziękuję.!!!!!!!!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy i doskonale udokumentiwany wpis. Gratulacje z Paryza
OdpowiedzUsuńŚwietne, jak zawsze. B.
OdpowiedzUsuń