niedziela, 15 października 2017

Wirtualne zwiedzanie świata

Mapy Googla są bardzo popularnym narzędziem do ustalania tras przejazdu samochodem (rowerem?), kliknijcie tutaj: Google maps. Sama je do tego celu używałam. Dopiero na warsztatach 60+Virtual Culture miałam powód, żeby je zastosować do wirtualnego zwiedzania świata, a dokładnie mówiąc Krakowa. Namówił nas do tego oczywiście Marcin. Pod jego "przewodnictwem" zwiedziliśmy Kazimierz w Krakowie.

Teraz pokażę wam, jak możecie zwiedzać Popowice we Wrocławiu. Kliknijcie tutaj: Google maps. Czy widzicie z lewej strony na dole okienko z napisem "satelita"? Jeśli chcecie wirtualnie zwiedzać z 3D, to kliknijcie na "satelita". Wówczas pojawi się wam "zielony świat", kliknijcie tutaj: "Zielony świat". Teraz musicie się zdecydować, co chcecie zwiedzić. 

Z prawej strony ekranu na dole jest pasek z pomocniczymi narzędziami:  kompas, pod nim 3D, duża kropka w ramkach oraz plus i minus. 


  • Kompas służy do obracania mapy.
  • Kliknięcie na 3D powoduje pochylenie mapy, czyli przejście do jej przestrzennej wersji.
  • Kliknięcie na kropkę w ramach spowoduje przejście do miejsca, w którym aktualnie znajdujecie się, czyli gdzie znajduje się wasz komputer. Prawdopodobnie Google zapyta się, czy zgadzacie się na lokalizację waszego miejsca, o ile wcześniej tego nie zrobiliście. Jeśli nie zgodzicie się, to aby przejść do aktualnego waszego położenia lub innego miejsca, będziecie musieli to zrobić ręcznie.
  • Klikanie na plus powoduje zmianę skali mapy - wszystko się powiększa. Kliknięcie na minus daje efekt odwrotny.
  • Teraz możecie przenieść myszą żółtego ludzika, który jest na pasku na dole ekranu z prawej strony, w interesujące was miejsce. Ja przeniosłam go na Popowice na ulicę Popowicką obok Biedronki, kliknijcie tutaj: Popowice w 3D. Muszę uważać, żeby samochody go nie rozjechały.
  • Teraz możecie mysz przesunąć na ulicę. Pojawi się strzałka. To ona będzie was prowadzić po Popowicach. Przytrzymując myszą tę strzałkę i obracając mysz, będziecie obracać widok ulicy itp. Przyjemnego zwiedzania! 
  • Ja mapę za pomocą myszy obróciłam. Tak wygląda przystanek autobusowy, kliknijcie tutaj: Przystanek autobusowy
  • Zwróćcie jeszcze uwagę na ramki z lewym górnym rogu ekranu. Z tekstu w ramce wynika, że zdjęcia Popowic zrobiono w roku 2014 i że mapa jest w trybie "street view". 
  • Jeśli chcecie wrócić do poprzedniego stanu, to musicie kliknąć na strzałkę, która jest z lewej strony tej ramki. Wówczas znowu będziecie w trybie 2D. Na pasku z prawej strony na dole ekranu pojawi się 3D, ludzik wróci na swoje miejsce.
Widzicie, jakie to proste. To wszystko i jeszcze więcej wiedzą seniorzy biorący udział w projekcie 60+ Virtual Culture. 

Ostatnio na  warsztatach komputerowych nauce seniorów pod kierunkiem Marcina oraz Wiesi  i  Andrzeja, ich trenerów, przyglądał się pewien młody człowiek. Był zachwycony, jak seniorzy świetnie sobie radzą z mapami i jak bardzo są w tę naukę zaangażowani. Sami obejrzyjcie to na zdjęciach.

Popowiczanka - uczestniczka warsztatów Brak komentarzy:

Prześlij komentarz