Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet zorganizowało 8 marca 2019 w Dolnośląskim Centrum Filmowym pokaz filmu "Kobieta idzie na wojnę", kliknijcie: Pokaz filmu "Kobieta idzie na wojnę". Film otrzymał prestiżową nagrodę filmową LUX 2018, przyznawaną przez Parlament Europejski. Tę samą nagrodę otrzymał w roku 2014 polski film Pawła Pawlikowskiego "Ida",
- kliknijcie Filmowa nagroda LUX - Wikipedia,
- kliknijcie: Ida - zwiastun.
Przeczytajcie, co Benedikt Erligsson, reżyser filmu "Kobieta idzie na wojnę", powiedział po otrzymaniu nagrody:
- kliknijcie: Benedikt Erlingsson o filmie,
- kliknijcie: Nagroda Filmowa LUX 2018.
Film „Kobieta idzie na wojnę” był islandzkim kandydatem do Oscara. Lokalna eko-aktywistka na rzecz ochrony środowiska wypowiada wojnę potężnemu koncernowi - uszkadza linie energetyczne. Działa z ogromnym zaangażowaniem w obronie tego, w co wierzy i nie cofa się przed niczym, aż do momentu, gdy pojawia się możliwość zaadaptowania dziewczynki na Ukrainie:
- kliknijcie: Kobieta idzie na wojnę - zwiastun filmu,
- kliknijcie: Kobieta idzie na wojnę - Filmweb
Jedni określają film jako komedię, inni jako polityczną sagę feministyczną. To nie jest komedia. Film można porównać z filmem "Trzy bilboardy za Ebbing", kliknijcie: Trzy billboardy za Ebbing, ale "Kobieta idzie na wojnę" mu nie dorównuje. Plusem filmu są przesłanie i przepiękne górskie pejzaże. Wirtualna Kultura jest przekonana, że kobiety mogą zmienić świat na lepszy. Bohaterki obu filmów chcą zmienić na lepszy świat rządzony przez mężczyzn.
Po pokazie filmu była okazja do wzięcia udziału w akcji promocyjnej "Tym razem głosuję, bo..." w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce będą 26 maja 2019, kliknijcie: Wirtualna Kultura wolontariuszka akcji "Tym razem głosuję".
Uwaga. Film "Kobieta idzie na wojnę" można będzie obejrzeć w kinie Nowe Horyzonty 21 marca 2019 o godzinie 11 w ramach cyklu "Wózkowania", czyli kulturalnych czwartków dla rodziców, kliknijcie: Wózkownia.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Krysiu, ostatnia scena powodzi i brnięcia ludzi przez coraz głębszą wodę, moim zdaniem symbolizuje pogłębiający się stan niszczenia Matki Ziemi. Walka Halli wydaje się w obliczu katastrof w różnych częściach świata, bezowocna. Ta dziewczynka skrzywdzona wojną, ta powódź, te huty aluminium okalające Rejkjavik (bo jest tam niejedna huta) to zbrodnicze działania człowieka.
OdpowiedzUsuńBardzo trafna analiza. Przekonałaś mnie.
OdpowiedzUsuńKrystyna
Dotąd nie wiedziałam, że poruszające się na ekranie obrazki to gify. Teraz wiem. Thank you, Wirtualna Kulturo!
OdpowiedzUsuńOla
Olu, podobno GIF to skrót od Graphics Interchange Format.
OdpowiedzUsuńKrystyna
Wirtualna Kultura jest na topie i to ze wszystkim: z kulturą, z wydarzeniami i nawet z gifami! Tak trzymać!!!
OdpowiedzUsuńPostaram się tak trzymać!
OdpowiedzUsuńKrystyna