środa, 27 marca 2019

Śladami matematyki we Wrocławiu

Ela z Nadodrza gościła już na blogu przy różnych okazjach i brała udział w szalonych pomysłach Wirtualnej Kultury. Tym razem to ona, a nie Wirtualna Kultura, zaprasza Was na wystawę i wykład, które będą w Rynku w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej:

Wystawa "Śladami matematyki po Wrocławiu"  jest czynna w godzinach pracy biblioteki od 12 marca 2019 do 20 kwietnia 2019 na II piętrze. 

Wykład "Śladami matematyki po Wrocławiu" odbędzie się 28 marca (czwartek) o godzinie 17 w sali im. Tadeusza Mikulskiego, na III piętrze. Prelegentką będzie Małgorzata Mikołajczyk – kierownik Pracowni Dydaktyki Matematyki, wykładowca Instytutu Matematycznego UWr, redaktor naczelna Wrocławskiego Portalu Matematycznego:

Na stronach portalu można m.in. przeczytać, że Senat Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił, że rok 2019 jest rokiem matematyki. Uchwałę podjęto na wniosek Polskiego Towarzystwa Matematycznego, które powstało w roku 1919:

Jest też informacja, że z okazji 100 urodzin Bolesława Gleichgewichta. wśród uczniów, nauczycieli, studentów i innych chętnych będzie przeprowadzony konkurs ze znajomości jego wspomnień "Z zapisków szpiona pijanicy".

Polskie Towarzystwo Matematyczne organizuje 12 kwietnia 2019 uroczystą sesję z okazji Jubileuszu Bolesława Gleichgewichta, początek o godzinie 17 w sali 25 Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Joliot-Curie 15. W programie wystąpienia współpracowników i przyjaciół Jubilata.


Wirtualna Kultura jest studentką Bolesława Gleichgewichta i nie ukrywa, że kocha macierze. Niektórzy z Was zapewne wiedzą, że w majowym numerze Gazety Senior ma się ukazać jej felieton "Miłość, matematyka i kasztany". Chętnie o matematyce pisała, na przykład na starym blogu "Popowiczanie":

W  tym miesiącu z radością się dowiedziała, że pierwsza kobieta dostała Nagrodę Abela, czyli matematycznego Nobla. Norweska Akademia Nauk poinformowała, że 76-letnia Karen Uhlenbeck, emerytowana profesor Uniwersytetu Teksasu w Austin, została nagrodzona za "fundamentalny wpływ na analizę, geometrię i fizykę matematyczną",
Kobiety znowu górą!
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Irena ze Szczepina29 marca 2019 21:50

    Krystynko!Jesteś niesamowita! Ogromna wiedza i bardzo dużo ciekawych informacji. Tym razem - matematyka. Dzięki Tobie dowiedziałam się, że 2019rok jest rokiem matematyki.Dziękuję!!!!!!!!!!!!!! Pozdrawiam jak zawsze serdecznie.

    OdpowiedzUsuń