sobota, 30 marca 2019

Jeszcze więcej dla wrocławskich seniorów


Gazeta Senior jest cennym źródłem informacji. Właśnie ukazał się kwietniowy numer Gazety. "Wrocław" stale gości na jej stronach. W wydaniu marcowym jest artykuł "Wrocław - jeszcze więcej dla seniorów", w którym omówiono założenia polityki senioralnej Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i podano informacje o realizacji 7 zadań dotyczących spraw senioralnych w ramach zapowiedzianych 100 zadań na pierwsze 100 dni prezydentury.

W artykule podano, że 177 tysięcy mieszkańców spośród 640-tysięcznego Wrocławia to seniorzy. Prognozy GUS mówią, że w roku 2050 co drugi wrocławianin będzie seniorem. Jest o czym i o kim myśleć.

Co już Wrocław dla seniorów zrobił i zamierza zrobić? Kliknijcie "Wrocław - jeszcze więcej dla seniorów", Gazeta Senior, wydanie marcowe 2019, strona 9:
 • Uruchomiono program Taxi 75+, kliknijcie: TAXI 75+ w Żółtym Parasolu oraz tutaj Program TAXI 75+,
 • Zwiększono liczbę punktów, w których wydaje się Wrocławską Kartę Seniora. Powołano Złotą i Szmaragdową Kartę Seniora dla mieszkańców 75+ i 90+. Wkrótce Prezydent Wrocławia będzie wręczał wrocławskim 90-latkom Szmaragdową Kartę Seniora i dodatkowo cały pakiet bezpłatnych usług domowych. Karty są gotowe, ale pakiety dopiero ruszą. 
 • Na falach Radia Rodzina jest nadawana audycja "Radiowy Klub Seniora", kliknijcie: Gazeta Senior, wydanie styczniowe 2019, strona 15.
 • Tegoroczny Wrocławski Fundusz Senioralny ma wynosić prawie dwa miliony złotych. Powstał Fundusz Czasu Wolnego, którym poprzez organizacje pozarządowe i kluby seniora Wrocław będzie wspierał seniorów w aktywnym spędzaniu czasu wolnego, na przykład na wycieczkach. Zgłoszenia w konkursie dotacyjnym były przyjmowane do 18 marca br.
 • Zwiększona będzie liczba miejsc w dziennych domach opieki. W lutym otwarto jeden z czterech zaplanowanych dziennych domów pomocy społecznej przy ulicy Karmelkowej dla 30 osób starszych, niesamodzielnych. Kolejny DDP powstanie na Brochowie. Wnioski o miejsce można składać do p. Sylwii Sobczak z Miejskiego Centrum Usług Socjalnych, tel. 71 376 99 40. Kliknijcie: Gazeta Senior, wydanie kwietniowe 2019, strona 22.
 • Wzrośnie wsparcie finansowe uniwersytetów III wieku.
 • Wrocławskie Centrum Seniora otrzymało nowe pomieszczenia w budynku przy pl. Solidarności.
 • Przeprowadzi się kompleksowe badania społeczne w celu opracowania strategii senioralnej pod koniec roku 2019. 
 • Zostanie powołany nowy skład Wrocławskiej Rady Seniora. Rozmowa z Marią Zawartko, przewodniczącą Wrocławskiej Rady Seniora, której kadencja się już skończyła, ukazała się z grudniowym wydaniu Gazety Senior, kliknijcie: Gazeta Senior, wydanie grudniowe 2019, strona 15.
 • Powołano nowy urząd: Rzecznik Seniora i Opiekuna. Rzecznikiem została Ilona Zakowicz, która pracuje z seniorami już od 10 lat. Kliknijcie:  Gazeta Senior, wydanie kwietniowe 2019, strona 22.
Jednym z kluczowych wyzwań dla Rzecznika Seniora i Opiekuna okazała się pomoc prawna dla seniorów. Od 1 stycznia 2019 rozpoczęło działalność 26 punktów, w których udzielana będzie bezpłatna pomoc prawna przez adwokata lub radcę prawnego i przez organizacje pozarządowe. Wizytę w punkcie można umówić telefonicznie pod numerem 71 777 98 88 lub przez internet, kliknijcie: Nieodpłatna pomoc prawna we Wrocławiu.

Źródło informacji - Gazeta Senior:
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Irena ze Szczepina30 marca 2019 07:31

  Droga Krysiu! Kolejny raz otrzymałam od Ciebie wiadomości w "pigułce". Zdążyłam wprawdzie przejrzeć pobieżnie Gazetę Senior, ale dzięki Tobie wiem wszystko. Pomagasz nam seniorom bardzo, bardzo. Dziękuję w imieniu swoim i Klubu Seniora "UŚMIECH" ze Szczepina. Pozdrawiam wiosennie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Irenko, taka jest moja rola. Dziękuję za miłe słowa z samego rana.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Dwoma rękami podpisuję się pod wpisem Irenki i również dziękuję.
  Kazia

  OdpowiedzUsuń