wtorek, 5 marca 2019

Spotkanie z Urszulą Glensk w Żółtym Parasolu

Udało się! Urszula Glensk, autorka Hirszfeldowie. Zrozumieć krew, będzie gościem Sąsiedzkiego Klubu Książki, działającego w Żółtym Parasolu. Zapraszamy Wszystkich!

Hirszfeldowie. Zrozumieć krew jest piątą książką w dorobku Autorki:
 • Proza wyzwolonej generacji 1989-1999, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002,
 • Trzy szkice o przewartościowaniach w kulturze, Atut, Wrocław 2007,
 • Współautorka podręcznika Jak zostać pisarzem? Pierwszy polski podręcznik dla autorów pod redakcją Andrzeja Zawady, Bukowy Las, Wrocław 2011.
 • Po Kapuścińskim. Szkice o reportażu, Universitas, Kraków 2012 (wyróżnienie „Książka Miesiąca” Magazynu Literackiego Książki),
 • Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu (1918-1939), Universitas, Kraków 2014 (Nagroda Historyczna Polityki, rok 2015),
 • Hirszfeldowie. Zrozumieć krew, Universitas, Kraków, grudzień 2018.

Urszula Glensk, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmuje się literaturą dokumentarną  i krytyką literacką. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, kliknijcie: Urszula Glensk. Oto jej dorobek naukowy, kliknijcie: Publikacje.

Spotkanie z Urszulą Glensk będzie

25 marca 2019 (poniedziałek) o godzinie 17 
w Siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol,: 
ul. Prusa 37-39 (wejście od ulicy Wyszyńskiego). 

Przekonacie się, że chociaż książka o Hirszfeldach jest już opublikowana, Autorka nadal "zbiera" materiały i tematem żyje. Chętnie słucha wypowiedzi uczestników autorskich spotkań i nawiązuje z nimi kontakt. Ludwik Hirszfeld żył w latach 1884-1954, a jego żona Hanna z domu Kasman w 1884-1964.

Urszula Glensk jest fascynującą osobą. Każde spotykanie z nią to niesamowite przeżycie. Urzeka swoją skromnością i osobowością. Można jej słuchać godzinami. Wirtualna Kultura poznała Urszulę Glensk w Salonie Profesora Józefa Dudka w październiku 2016. Była też na dwóch autorskich spotkaniach z nią: w Muzeum Pana Tadeusza (styczeń 2018)  i w Hali Stulecia na Targach Dobrej Książki (listopad 2018). Na spotkaniach Urszula Glensk mówiła o pracy nad książką o Hirszfeldach. Wirtualna Kultura pisała o tym w styczniowym numerze Gazety Senior i na blogach:


Oto fragment z wpisu na blogu "Popowiczanie" o spotkaniu autorskim w Muzeum Pana Tadeusza (styczeń 2018):

"Popowiczanka była pod ogromnym wrażeniem wiedzy Urszuli Glensk - wiedzy historycznej, kulturowej, ale też medycznej. Prelegentka ze swobodą opowiadała o szczepionkach, chorobach wenerycznych, odmianach tyfusu, jak przebiegały prace nad grupami krwi, itd. Przygotowywana przez Urszulę Glensk książka nie jest tylko o historii pewnej rodziny. To coś więcej i podobno czyta się ją jednym tchem. Mariusz Urbanek na wstępie spotkania mówił o książce z zachwytem.

Na zakończanie najważniejsza rzecz: o co Popowiczanka zapytała Urszulę Glensk? Nie zapytała o chorobę córki i kontakty Hirszfeldów z Polonią w Szwajcarii - o to pytali inni uczestnicy spotkania. Popowiczanka zapytała o warsztat pracy. Jak Urszula Glensk zbierała dokumenty? Gdzie i w jakiej formie je przechowuje? Czy jeździła po Europie śladem Hirszfeldów? I co okazało się? Dokumenty leżą na podłodze, a Urszula Glensk wielokrotnie jeździła m.in. do Londynu na spotkania z krewną Hirszfeldów, która była bezcennym źródłem informacji.
"

Ten fragment pokazuje, co nas czeka na spotkaniu z profesor Urszulą Glensk. Pamiętajcie: 25 marca, godz. 17, Żółty Parasol. W oczekiwaniu na spotkanie zobaczcie i posłuchajcie, co Urszula Glensk mówi o książce o Hirszfeldach:


Uwaga. Maciej Dudzik zrobił powyższe zdjęcie Urszuli Glensk w roku 2011.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Serdecznie dziękuję, Szanowna Wirtualna Kulturo, za tak dobrą wiadomość. Zamierzam z niej skorzystać w praktyce.
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 2. Olu, na to liczyłam. Do zobaczenia!

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń