"bardziej przyzwoity, mniej okrutny, piękniejszy, przyjemniejszy, dający nadzieję na przyszłość".
Listę stworzyli polscy i światowi pisarze razem z dziennikarzami. Do każdej propozycji musieli dołączyć krótkie uzasadnienie.
Lista to jedno wielkie zaskoczenie dla Wirtualnej Kultury. Trudno się domyślić, czym kierowali się zgłaszający "rzeczy". Jest to spis "bez ładu i składu". Jednak nie może być przypadkowy, skoro opisy dwóch pierwszych z brzegu "rzeczy" zawierają słowa zacytowane przez Wirtualną Kulturę w felietonie "Zabawa w pisanie", który ukaże się po wakacjach w Gazecie Senior. Tymi słowami są: panoptykalny i szczegół. Co za zbieg okoliczności i chyba telepatia.
Wirtualna Kultura oniemiała, gdy zobaczyła, że Olga Tokarczuk w uzasadnieniu wybranej "rzeczy", a są nią "tłumacze", użyła słowa "panoptykalna". Cytując w felietonie fragment książki Olgi Tokarczuk "Czuły narrator" z słowem: "panoptykalny", Wirtualna Kultura nie wiedziała, że to ulubione słowo Tokarczuk!
Mariusz Szczygieł jako "rzecz" wybrał "szczegół". W końcowej części felietonu Wirtualna Kultura wspomniała o roli "szczegółu" w pisaniu, powołując się na książkę Mariusza Szczygła "Fakty muszą zatańczyć". Nie sądziła, że Mariusz też to słowo jakoś wyróżnia.
Fragment uzasadnienia Olgi Tokarczuk wyboru "rzeczy": tłumacze:
"Lubię przyjmować perspektywę panoptykalną i na wszystko – choć przez chwilę – spojrzeć z góry. Można wtedy zobaczyć nasz ludzki świat jako szeroko rozrzucone kolonie organizmów, zadowolonych z siebie, łatwo przystosowujących się do zmiennych okoliczności, ekspansywnych i rywalizacyjnych, ale zdolnych także do samopoznania i współpracy. Tłumacze książek są w tej organicznej strukturze czynnikiem, bez którego nie mogłaby ona istnieć."
Fragment uzasadnienia Mariusza Szczygła wyboru "rzeczy": szczegół:
"Szczegół jak może ratuje nam świat. Świat zapada się w naszej pamięci nieustannie i na zawsze. Świat jest jak zbombardowany dom, z którego udało się uratować klamkę. Został nam tylko ten mosiężny szczegół. Klamka zaświadcza, jaki dom był piękny i wielki. Albo jaki nie był."
Co z tego wszystkiego wynika? Wirtualna Kultura chyba będzie musiała napisać jeszcze jeden felieton dla Gazety Senior, zainspirowany słowami z uzasadnień innych "rzeczy" z listy.
Na razie ma do Was prośbę. Stwórzcie razem z nią listę rzeczy, które Waszym (naszym) zdaniem tworzą świat lepszym. Przysyłajcie propozycje "rzeczy" z krótkim uzasadnieniem na adres mailowy Wirtualnej Kultury.
Dodatek.
- kliknijcie: Premiera książki "Czuły narrator" - YouTube
- kliknijcie: Premiera książki "Fakty muszą zatańczyć" - YouTube
- kliknijcie: Olga Tokarczuk czyta Czułego narratora.
- kliknijcie: Portal Gazety Senior.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Dziekuje za przypomnienie " "Czulego narratora", i byloby dobrze dodac , ze tylko kretyni nie zrozumieli rozmowe Olgi Tokarczuk na Gorach Literatury.
OdpowiedzUsuń