środa, 3 sierpnia 2022

Wattpad - Ty też możesz się podzielić pisarską twórczością

Pod koniec czerwca Wirtualna Kultura przeczytała na internetowych stronach "Książki. Magazyn do czytania" o 20letniej Katarzynie Barlińskiej, której książki w tym roku nie schodzą z list bestsellerów. Na Targach Książki i w Warszawie, i w Poznaniu w kolejce po autograf ustawiały się do niej rzesze młodych fanek. Na to zwrócił uwagę Mariusz Szczygieł. Kaśka pisze pod pseudonimem "Pizgacz": 

Na Facebooku ma bardzo dużą grupę fanów - 17 tysięcy członków: 

Historia Pizgacz to coś niesamowitego. Wszystko się zaczęło od opublikowania przez nią w roku 2016 opowiadania na Wattpadzie. Wattpad to strona internetowa i aplikacja mobilna. Każdy może tam umieścić swoje teksty i dowiedzieć się, co inni sądzą o nich, może się dzielić swoją twórczością. To takie "YouTube" dla pisarzy.

Kaśka jako pierwsza w Polsce zgromadziła na platformie Wattpad ponad 115 tysięcy obserwujących. Ta popularność zaowocowała opublikowaniem książki "Start a fire. Runda pierwsza" przez wydawnictwo beYA, które jest młodzieżową odsłoną Grupy Wydawniczej Helion. Do pseudonimu "Pizgacz" Kaśka dodała "PS. Heryteria". Akcja książki dzieje się w kalifornijskim miasteczku, a bohaterka jest uczennicą renomowanego liceum. 
Autorka dostała się na dziennikarstwo we Wrocławiu, ale zawiesiła studia. Chce teraz się poświęcić pisaniu. W maju było kolejne spotkanie autorskie, tym razem o książce: P.S. Herytiera Pizgacz, FortunateEm
Liczba wydanych przez nią książek rośnie lawinowo:
Czy ogromna popularność autorki oznacza, że z czytaniem książek nie jest źle - młodzi czytają literaturę im dedykowaną?

Uwaga. Kliknijcie na zielone zdjęcie - tak drzewa wyglądają po ostatnich opadach deszczu.
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Ciekawe zjawisko, wręcz jakiś fenomen?
    Dwudziestoletnia pisarka bez prawie żadnego stażu życiowego? a z takim powodzeniem czytelniczym? Poszukałam, nieco doczytałam i to fakt.. Może właśnie ta świeżość dwudziestolatki tak zadziałała??? Pewnie tak. Młodzi są chłonni poglądów równolatki - ot co. I to jest OK.
    Majka

    OdpowiedzUsuń