piątek, 5 sierpnia 2022

Zaproszenie na Festiwal cyrkowo-artystyczny OFCA 2022 w Oleśnicy

To niedaleko od Wrocławia, pół godziny pociągiem. leży dumna Oleśnica z wieloma wieżami. Miasto z bardzo ciekawą i długą historią - pierwsze wzmianki o Oleśnicy pochodzą z roku 1230: 

Po raz kolejny będzie w niej międzynarodowy uliczny festiwal cyrkowo-artystyczny OFCA w dniach 12-14 sierpnia (piątek-niedziela): 

W piątek, 12 sierpnia, początek o godzinie 15:30,  w sobotę i niedzielę o 10tej. Na przedstawienia w pomieszczeniach zamkniętych obowiązują bilety. Wielką atrakcją będą "wędrówki" po taśmie wysoko nad ziemią najodważniejszych uczestników Festiwalu.


Z okazji Festiwalu powstanie w Oleśnicy kolejny mural:

Na pierwszym zdjęciu jeden z murali, poniżej ludzie na taśmach nad ziemią:Organizatorzy tak zapowiadają wydarzenie:

"Magiczny czas festiwalu rozleje się w przestrzeni starego miasta wypełniając jego uliczki festiwalowym klimatem. Na trzy dni miejsca niedostępne otworzą swoje podwoje, a te na co dzień zwykłe nabiorą nowego znaczenia. 

Niepowtarzalny klimat festiwalu stworzą mistrzowie i artyści podróżujący po całym świecie wywołując u widzów uśmiech, podziw i przerażenie… Niebo w tych dniach zostanie poprzecinane przez taśmy rozwieszone w Rynku oraz na Zamku, namioty cyrkowe dodadzą miastu koloru, a blask ognia rozgrzeje amfiteatr do czerwoności. 

Na te kilka sierpniowych dni uśmiech i radość będzie rządzić miastem! Zapraszamy do Oleśnicy!"


Wirtualna Kultura podziwia Oleśnicę i jej seniorów od dawna. W roku 2020 pisała o ich zwycięskich kolorowych parasolkach z okazji Dni Seniora:
W roku 2016 zakochała się w zabytkowych parowozie "Franciszek":
a w roku 2015 była w Oleśnicy na wycieczce z Jadzią Spychalską - warto tam pojechać.  


Uwaga. Zdjęcia z Oleśnicy i zeszłorocznego Festiwalu przysłała Jola. Kliknijcie.

Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. Z bloga aż bije zachęta do uczestnictwa w tym wydarzeniu i wyczuwalna obietnica spędzenia wesołego i miłego czasu w tym interesującym mieście😊; Może uda mi się wziąć udział w tym Festiwalu ale pod warunkiem, że uczestniczące w nim Zespoły nie posiadają i nie używają zwierząt w pokazach cyrkowych. Pozdrawiam Ala

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alu, jedna z oleśnickich uczestniczek festiwalu nigdy zwierząt na pokazach nie widziała.
   Krystyna

   Usuń
 2. Dziękuję Krysiu; cyrk omijałam zawsze z powodu męczenia w nim zwierząt; ani moja córka ani moje wnuki nie korzystały z tej rozrywki ale na szczęście coraz szersze kręgi i obszary objęte są obowiązkiem przestrzegania praw zwierząt wymuszonym karami lub bojkotem społecznym . W Polsce parę miast, za przykładem Słupska, nie wpuściło do siebie trup cyrkowych z pokazami tresury zwierząt.

  OdpowiedzUsuń
 3. 2 lata temu ogladalem Cirque du Soleil "the beatles love", i jak zwykle niezwyklym przedstawieniem cyrkowo-teatralnym mozna bylo posluchac sympatycznej muzyki.
  https://www.cirquedusoleil.com/beatles-love?gclid=Cj0KCQjwxb2XBhDBARIsAOjDZ37ZYnPuRazx94e3i-m4m_omAhfUXpBIsLHMVFsRmS6mrVrxv1nmVGIaAuBFEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

  Miejmy nadzieję ze pokazy cyrkowe w Oleśnicy podążają śladami Cirque du Soleil. Nie musi to być przedstawienie wymagające takich niezwykle wyszukanych środków/urządzeń itd. Cirque du Soleil powstał w Kanadzie miał skromne początki. W 1984 r w Toronto , oglądałem jedno pierwszych przedstawień Cirque du Soleil. Występowali w prowizorycznym namiocie na wybrzeżu jeziora Ontario, ale i tak zrobili na mnie wielkie wrażenie. Zamiast zwierząt (na szczęście) był to cyrk-teatr-pantomima, niewspółmiernie skromniejsze niz dzisiejsze przedstawienia Cirque du Soleil. Atmosfera i scenografia była skromniejsza ale miala charakter świetnej inscenizacji Blaszany Bębenek w teatrze muzycznym Capitol we Wrocławiu. Ciekawe jak tam było w Oleśnicy.
  Zbyszek B.

  OdpowiedzUsuń
 4. Krycha siedź w domu

  OdpowiedzUsuń
 5. Ona nie pojedzie

  OdpowiedzUsuń