czwartek, 26 grudnia 2024

Co nowego się dzieje w Świeciu nad Wisłą?

Świecie nad Wisłą to miasto z długoletnią historią. Pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą z 1198 r.: 

Świecie jest kojarzone z Zamkiem Krzyżackim, w którym po odbudowie jest Centrum Kultury, bardzo dużym szpitalem psychiatrycznym (działającym od roku 1855) oraz "celulozą" - największą w Europie fabryką papierniczą Mondi.
Cukrowni już nie ma.

Wirtualna Kultura ma rodzinne związki ze Świeciem. Nawet przez pół roku chodziła tam do jednej ze szkół podstawowych. Przy różnych okazjach opowiada o spółdzielni mieszkaniowej w Świeciu, która należy do jednej z najstarszych nie tylko w województwie kujawsko-pomorskim, ale i w kraju. 

"Stowarzyszenie Urzędników Budowy Domów – Spółdzielnia z ograniczoną odpowiedzialnością" - to nazwa, która występowała w chwili jej założenia. W roku 1945, tuż po zakończeniu wojny, natychmiast podjęto niezbędne czynności zmierzające do reaktywowania działalności Spółdzielni, a za podstawę prawną przyjęto zachowany oryginał Statutu z 1924 r. :
Nic więc dziwnego, że Świecie nadal ją interesuje. Ostatnio się dowiedziała, że w marcu 2024 otwarto w nim Centrum Pokoleń:
Wspaniały pomysł. Seniorzy są zachwyceni. Chętnie korzystają z zajęć poprawiających ich kondycję fizyczną i umysłową. 


Innym pomysłem jest kanał "Internet nie zapomina" na YouTube:
"Ludzka pamięć bywa zawodna. Nie pozwólmy, aby historia wyblakła. Niech odżywa, na naszych oczach! Takimi słowami Marcin Krzyżanowski, 17-latek ze Świecia opisuje swój kanał pt. „Internet nie zapomina”, który ma działać jak pamiętnik. Zaprasza do rozmów mieszkańców Świecia i nie tylko.

Kanał na You Tube „Internet nie zapomina” działa od miesiąca i co tydzień w sobotę jego autor publikuje nowy materiał. To około 15-minutowe nagrania rozmów z mieszkańcami Świecia, artystami".


Oto jedno z nagrań o tym, jak cała rodzina z lubelskiego przeniosła się "na zachód" Polski: 
Wirtualna Kultura zna od lat Krystynę Nitkę, bohaterkę tego nagrania. Inną jej znajomą jest Alicja Frank, Prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Świeciu. O Alicji już pisała w Gazecie Senior:


Ostatnio Wirtualna Kultura się dowiedziała od Ali o Stowarzyszeniu Larix, które działa w całej Polsce na rzecz niedowidzących:
Stowarzyszenie powstało w 2003 r. Jego założycielami są osoby niewidome i słabowidzące działające na rzecz swojego środowiska. Stowarzyszenie bezpłatnie udostępnia bibliotekom publicznym nagrane książki polskich i zagranicznych autorów oraz urządzenia do ich odtwarzania. 

"Są to najwybitniejsze dzieła literatury polskiej i światowej. Powieści, reportaże, książki historyczne, popularno-naukowe i inne, które nigdy wcześniej nie były dostępne dla niewidomych w wersji dźwiękowej. Było to możliwe dzięki realizacji projektów finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski, Narodowe Centrum Kultury oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego". 

Biblioteka w Świeciu korzysta z tego. Czytnik książek można kupić indywidualnie.


Świecie leży u ujścia Wdy do Wisły:
Na pierwszym zdjęciu widać wieżę zamku krzyżackiego nad Wdą, zarastającą drzewami. Kliknijcie. Trudno uwierzyć, że ta rzeka potrafiła wylać i sięgnąć aż do poziomu mostu.  

Wda, inaczej Czarna Woda, płynie przez wiele rezerwatów i jest znana ze spływów kajakowych:

Może się wybierzecie tam na wakacje. Wtedy będziecie mogli zajrzeć do Chełmna na drugim brzegu Wisły i do Tlenia w Borach Tucholskich:

Na ostatnim zdjęciu jest Wirtualna Kultura nad Wisłą niedaleko Zamku Krzyżackiego u ujścia Wdy. Ile lat temu?

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

  1. Przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Ciekawe informacje. Pozdrawiam świątecznie. Małgorzata

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe wiadomości.
    Niektóre to absolutne nowalijki. Ja pamiętam Świecie jako miasteczko okropnie cuchnące. Przejazd autem obok tzn obwodnicą już był nieznośny. Jeśli celuloza produkuje dalej to mam nadzieję że założono takie filtry które pozwalają ludziom żyć. Zamek z tą basztą zawsze przyciągał wielu turystow.Mieszkałam swego czasu lata 80. obok Borów Tucholskich od strony Tucholi. Okolice przepiękne. Zalew Koronowski jest ogromną atrakcją. Ale wtedy produkcja celulozy była utrapieniem okolicznego sąsiedztwa. Ciekawą sprawą są utworzone aktywności senioralne. Dobrze że seniorzy są zadbani i aktywni..
    Pozdrawiam Majka

    Ps. Fotografia? Ja uważam że jest aktualna. Albo czas pracuje wyłącznie na Twoją korzyść Krysiu i tak trzymaj kochana dziewczyno...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Majko, "Celuloza" była kiedyś zmorą dla Świecia i okolic. Teraz dzięki nowym możliwościom technicznych problem się skończył. Moja fotografia jest sprzed 8 lat. Krystyna

      Usuń
  3. Radosnych Świąt!🎄☃️🎄

    OdpowiedzUsuń