poniedziałek, 9 grudnia 2024

Szopki betlejemskie w Muzeum Narodowym



Od 10 grudnia 2024 do 19 stycznia 2025 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę „Najpiękniejsza szopka betlejemska 2024. Muzealna opowieść wigilijna”:
"Autorami prezentowanych szopek są uczestniczki i uczestnicy Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego organizowanego przez Galerię Twórczości Plastycznej Młodych działającą w Młodzieżowym Domu Kultury „Śródmieście” we Wrocławiu.

W tym roku pracom konkursowym towarzyszyć będą zabytkowe szopki ze zbiorów MNWr – od barokowych po niemal współczesne."




We wtorek 10 grudnia o godz. 12:00 odbędzie się uroczyste wręczenie nagród i otwarcie ekspozycji. Będzie to okazja do osobistego porozmawiania z kuratorkami wystawy, nagrodzonymi dziećmi i organizatorami konkursu. 

Kuratorki wystawy: Barbara Andruszkiewicz (MNWr), Joanna Kurbiel (ME), Joanna Burda (MDK „Śródmieście”). 

"Prezentowane szopki wykonane są w różnych technikach i z różnych materiałów. Większość stanowią surowce naturalne, takie jak drewno, liście, mech, kora, szyszki. Pojawiają się wydmuszki jajek, muszle i kamienie, a także makaron i pierniki. 

Nie brakuje szopek rzeźbionych w glinie, plastelinie, modelinie czy masie solnej. Zaskakują szopki z dzierganymi elementami, połyskujące brokatem, z malowanymi butelkami czy praca zrobiona w pniu drzewa.

„Wszystkie prace zgłoszone na konkurs są wyjątkowe, ponieważ regulamin nie pozwala na używanie gotowych figur, więc każda realizacja jest oryginalnym dziełem młodego artysty” 

Oto dwie z szopek z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pierwsza jest z Wschodnioniemieckich Warsztatów Chrześcijańskiej Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Nysie (?), szopka betlejemska, lata 20. XX.


Autorem szopki na ostatnim zdjęciu jest Michael Ignatz Klahr młodszy z Lądka-Zdroju, 1758 (?), fot. Pracownia Fotograficzna MNWr.


Wirtualna Kultura dostała zdjęcia razem z materiałami prasowymi. Autorem zdjęć jest M. Lorek. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze: