poniedziałek, 2 grudnia 2024

O czym Wirtualna Kultura nie zdążyła napisać?


Wirtualna Kultura lubi się dzielić z czytelnikami wrażeniami z wydarzeń, w których wzięła udział. Tego jest tyle, że nie nadąża z pisaniem. Postanowiła to nadrobić w telegraficznym skrócie.

Wrażenie pierwsze. Ostatniego dnia Festiwalu Korelacje, czyli 24 listopada 2024, Wirtualna Kultura obejrzała film "Dziecinne pytania" z autorską narracją Filipa Springera:
Film nie zainteresował jej. Za to narracja Filipa Springera mile ją zaskoczyła - treścią i wykonaniem. On wybrał ten film chyba dlatego, że bohaterami byli architekci. Wiadomo, że Filip jest znany z pisania książek o architekturze i architektach. Jego najnowsza książka to: "Szara godzina. Czas na nową architekturę": 
Wirtualna Kultura kupiła książkę na Festiwalu Korelacje, bo zainteresowało ją to zdanie z okładki:

"" ... ślad węglowy związany z wznoszeniem, użytkowaniem i ewentualnym demontażem budowli stanowi około czterdziestu procent globalnych emisji". 

 Jak budować, by nie szkodzi światu?



Wrażenie drugie
. Kuba Tabisz, Kurator programu Teatr na Faktach (Instytut im. J. Grotowskiego), zaprosił Wirtualną Kulturę na spektakl "Bogiem a prawdą":
23 listopada w Studio na Grobli. Bohaterem spektaklu jest głęboko wierzący homoseksualista.

"Pierwszy szkic scenariusza „Bogiem a prawdą” powstał w trakcie kursu teatru dokumentalnego w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w 2023 roku. Autora interesował temat polaryzacji społeczeństwa w Polsce. Chciał znaleźć bohatera, który jest niejako „mostem” łączącym dwie rzeczywistości w naszym kraju. Tak znalazł Huberta. Jego imię jest oczywiście fikcyjne – bohaterowi zależało na zachowaniu anonimowości".

Wirtualna Kultura polecała ten spektakl:
Jak wiecie, ona teatrem na faktach jest bardzo zainteresowana. Zawsze podziwia, jak z jakiejś opowiedzianej historii można zrobić spektakl pełen wydarzeń - i to za pomocą minimalnych środków. Tym razem były to krzesła, światło i ekran. Ten ekran był najważniejszy, bo na nim wyświetlano obraz rejestrowany przenoszoną kamerą. W ten sposób można było oglądać zbliżenia twarzy aktorów, pokazywane pod różnym kątem i oświetleniem. Świetny pomysł.  

Twórcy spektaklu: 
Reżyseria: Jan Wawrzyniec Tuźnik
Występują: Paulina Mikuśkiewicz, Michał Murawski, Miłosz Pietruski
Scenografia: Wojciech Miks
Muzyka: Michał Murawski



Wrażenie trzecie.
 Wirtualna Kultura obejrzała "Dzień ojca" 30 listopada, na którego konferencji prasowej była wcześniej:
Wyszła oczarowana grą Adama Pietrzaka i sposobem realizacji spektaklu. Teatr jednego aktora to duże wyzwanie. Przez 60 minut nie schodzi się ze sceny. Jak myślicie, przez ile minut aktor może krzyczeć? Pietrzak potrafi długo! Ten spektakl będziecie mogli zobaczyć dopiero w lutym 2025. 

Teraz są inne do obejrzenia:
5 i 6 grudnia: "Limba", 8 grudnia "Ciemnogród" (słuchowisko), 13 grudnia "A na mnie wyrosną truskawki (słuchowisko). 



Wrażenie czwarte.
Benefis zespołu Wolna Grupa Bukowina w Centrum Impart 27 listopada. Całą salę wypełnili wrocławscy seniorzy i przyjaciele zespołu, w tym dwójka z Irlandii - goście specjalni. To wszystko z inicjatywy Przestrzeni Trzeciego Wieku. 

W pierwszej części wydarzenia sześć osób zostało Ambasadorami Seniorów. Czy pamiętacie ten wpis sprzed roku:
W tym roku w Ambasadorami Środowisk Senioralnych zostały dwie psycholożki, dwóch prawników, jeden prezes fundacji i jeszcze jedna kobieta. Wirtualna Kultura nazwisk nie zapamiętała. Zajrzyjcie na Facebook Przestrzeni Trzeciego Wieku, żeby je poznać.

Koncert był bardzo nastrojowy. Poetyckie teksty piosenek robiły wrażenie. Można było się przekonać, że bez krzyku też pięknie się śpiewa. 

To nie są wszystkie zaległe wrażenia. Wirtualna Kultura może innym razem o reszcie napisze.

Uwaga. Jesień na Szczepinie uwieczniła Irenka. Kliknijcie na zdjęcia. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

  1. I jak tu nie kochać"Wirtualnej Kultury" . Wszystko ciekawe , opisane.. Dziękuję Pozdrawiam . Spektakl "Bogiem a prawdą " daje do myślenia..

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie 5 grudnia o 19:00 idę z prawie całą grupą teatralna na spektakl pt. "Limba" do teatru Układ Formalny. Jestem ciekawa jak odbiorę go ja i moi teatralni koledzy. Potem podzielę się wrażeniami.
    Basia K

    OdpowiedzUsuń