niedziela, 15 grudnia 2024

Ile trzeba się nauczyć, żeby współczesną sztukę w pełni zrozumieć?



Ile trzeba się nauczyć, żeby w pełni zrozumieć teksty opisujące historię powstawania zbiorów sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, o której można przeczytać przy okazji otwarcia wystawy "Kolekcja otwarta" pokazującej w Pawilonie Czterech Kopuł nabytki z ostatnich 10 lat:      

Oto fragment tego tekstu:

W latach 60. XX w. ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Mariusz Hermansdorfer zapoczątkował proces budowania unikatowego w skali kraju zbioru sztuki współczesnej. Jego podejście koncentrowało się na gromadzeniu tradycyjnych form sztuki osadzonych w modernizmie (rzeźba, malarstwo, rysunek, grafika), a jednocześnie zwracało uwagę na zmiany zachodzące w polu sztuki, takie jak przejście do epoki postmedialnej i rozwój w kierunku postmodernizmu. 

W rezultacie kolekcja Muzeum łączy różne style i nurty – od realizmu, przez sztukę metafory, abstrakcji i figuracji, aż po nowoczesne kierunki, w tym sztukę konceptualną (w szczególnej dla Wrocławia wersji nazywanej sztuką pojęciową lub niemożliwą)” – mówi dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski".

Kto wie, co to jest:

epoka postmedialna, modernizm, postmodernizm, sztuka konceptualna, sztuka pojęciowa, itd

Wirtualna Kultura tego nie wie. Mimo to razem z Anią chętnie obejrzała najnowszą wystawę czasową "Kolekcja otwarta" w Pawilonie Czterech Kopuł, która będzie czynna do 2 marca 2025, bo:

"Na wystawie pokazane zostaną wyjątkowe dzieła, które wzbogaciły kolekcję sztuki współczesnej MNWr w ostatniej dekadzie. Jednakże kupić to nie wszystko. Ważną częścią ekspozycji będzie pokazanie istotnej, a często niewidocznej dla zwiedzających, pracy osób, które stoją za opieką nad zbiorami wrocławskiego Muzeum Narodowego, ich nieustannym rozwojem, zabezpieczeniem i udostępnianiem publiczności…"

Do pracy osób dbających o zbiory trzeba dodać sposób, w jaki one o nich opowiadają. Te osoby to niesamowici entuzjaści - nie mogą przestać o eksponatach mówić. Wirtualna Kultura przekonała się o tym w trakcie zwiedzania wystawy 100 prac, poprzedzonego briefingiem prasowym z twórcami wystawy. Kliknijcie na pierwsze zdjęcie i zapamiętajcie twarze - od lewej pierwszą, trzecią i czwartą:

Justyna Chojnacka, Anna Chmielarz, Adam Pacholak.

To oni z taką pasją opowiadali o eksponatach w trakcie zwiedzania. Druga od lewej to Barbara Banaś, Zastępca Dyrektora MNWr, a ostatnia to Iwona Bigos, kierowniczka Muzeum w Pawilonie Czterech Kopuł. Na drugim zdjęciu jest Piotr Oszczanowski, Dyrektor MNWr.

Kurator wystawy: Adam Pacholak
Zespół merytoryczny: Barbara Banaś, Iwona D. Bigos, Anna Chmielarz, Justyna Chojnacka, Małgorzata Micuła

Na briefingu prasowym Wirtualna Kultura dowiedziała się, że bilet na wystawę czasową obejmuje też wystawę stałą, bo część eksponatów z "Kolekcji otwartej" jest na wystawie stałej. Podobno zwiedzający dostaną mapę, żeby te eksponaty odnaleźć.  

Oto zdjęcia z wystawy, które Wirtualna Kultura dostała w materiałach prasowych:





Autorami prac są: 

Janina Myronova, Janek Simon, Jan Jaromin Aleksiun, 
Izabela Chamczyk, Mariusz Tarkawian, Adam Jastrzębski. 


Wirtualna Kultura próbowała zrozumieć artystów, biorąc trzykrotnie udział w warsztatach organizowanych przez Muzeum Współczesne Wrocław. Efekty nie są zadawalające. Czy pamiętacie te wpisy: 
Wiedzy nigdy nie jest za dużo. Czy zgadzacie się z tą opinią? 

Dodatek. Wirtualna Kultura pierwszy raz o Pawilonie Czterech Kopuł pisała w roku 2016:
W tym wpisie są linki do filmów, jak ten pawilon rewitalizowano i przebudowywano. Na biefingu w środę, 11 grudnia 2024, Piotr Oszczanowski podkreślał niezwykłość tego miejsca, w którym mieszczą się zbiory sztuki współczesnej.

Dodatkowe zdjęcia, które Wirtualna Kultura sama zrobiła w środę. Kliknijcie na ich miniatury.




Ostatnie zdjęcie to kadr z filmu nagranego w muzealnym magazynie w Gdańsku. Chodzi w nim biały paw wśród jakichś starych skorup.
 
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

  1. Krysiu, czy paw na ostatnim zdjęciu jest żywy?
    Bardzo mi się ten kadr spodobał z tym "piwnicznym" klimatem.
    Ciekawy cały artykuł. Bardzo. Tyle nowatorskich spojrzeń na sztukę niezależnie jak jest określana , nazywana. Ciekawe prace i super fotki . A ile niezwykłej wiedzy. Same smaczki. Bywam w Narodowym, lubię tamten zapach przeszłości, ciekawej, pięknej, oryginalnej... Pewnie powinnam bywać częściej ale życie jest tak wymagające...
    Jednak za każdym razem pochłania mnie coś innego. coś czego wcześnie nie dopatrzyłam albo inaczej widziałam. To jest niesamowite. Nigdy nie jest tak że uznasz że już tam wszystko poznałaś. Tak jest dobrze.i to jest takie kreatywne.. tak sądzę.
    Dziękuję i pozdrawiam 💝 Majka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Majko, to jest żywy paw. Na wystawie w Pawilonie Czterech Kopuł są różne dziwne "obiekty". Jednym z nich jest film z białym pawiem. W innym filmie ludzie z całego świata wypowiadają dziwne zdania. Nie miałam czasu, żeby przeczytać opisy tych "eksponatów". Krystyna

      Usuń
    2. Super sprawa...
      Tak powiększałam ten obraz na "maksa", ale nadal nie miałam pewności.
      Dzięki kochana za dopowiedzenie. Cały post jest jednym wielkim smaczkiem.
      Można się kąpać w tych ciekawostkach. Ja wciąż uziemiona mam nie lada ucztę. Gratulacje i dziękuję. Serdeczności przedświąteczne Czytelnikom - Majka

      Usuń