sobota, 28 grudnia 2024

Mniej śladu węglowego w Muzeum Architektury we Wrocławiu?

Wirtualna Kultura nie może odżałować, że nie skorzystała z zaproszenia i 20 grudnia 2024 nie wybrała się na rozstrzygnięcie konkursu na rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu: 

Nie doceniła rangi tego wydarzenia, a powinna, bo kiedyś była zaproszona, jako seniorka, na warsztaty i konsultacje dotyczące modernizacji (?) muzeum. Uczestników tego bardzo ciekawego, międzypokoleniowego spotkania, pytano, co w Muzeum zmieniliby i czego od niego oczekują. Ona nie miała wtedy pojęcia, że to chodzi o rozbudowę Muzeum na tak wielką skalę - przewiduje się koszt ponad 110 milionów PLN. Oprócz modernizacji dotychczasowych pomieszczeń, wybudują nowy budynek, który częściowo zasłoni dotychczasową siedzibę Muzeum.

Młode uczestniczki, matki, postulowały otworzenie kawiarni i udostępnienie gniazdek w ścianach do ładowania smartfonów. Wirtualna Kultura oczekiwała w Muzeum krzeseł (ławek) do odpoczynku w trakcie zwiedzania i opisów eksponatów większymi literami. 

Do ogłoszonego w sierpniu 2024 roku jednoetapowego konkursu zakwalifikowanych zostało 80 pracowni. Ostatecznie projekty koncepcyjne w wymaganym terminie do 6 grudnia złożyło 36 biur architektonicznych. 



Jury obradowało 17-20 grudnia 2024. Decyzja nie była jednomyślna. Przyznano trzy nagrody i trzy równorzędne wyróżnienia:  
Konkurs wygrał zespół z pracowni Tło (Warszawa). Kliknijcie na drugie zdjęcie. Na pierwszym jest aktualny wygląd okolic muzeum i plac, na którym powstanie nowy budynek. Na trzecim zdjęciu jest propozycja wrocławskich architektów, która zajęła drugie miejsce. 

Wirtualna Kultura poszła wczoraj do Muzeum, żeby prace konkursowe zobaczyć i zdjęcia porobić.  Oto przykłady innych projektów (kliknijcie na miniatury zdjęć):





Na portalach są już opisy efektów konkursu:
"Co istotne – to jest koncepcja kierunkowa. Ona pokazuje sposób myślenia o rozbudowie. Właściwy projekt dopiero powstanie. Może się nieco różnić od tego, co jest na wizualizacjach.

Umieszczenie na elewacji nowego pawilonu elementów z nieistniejących już budynków. Ściany tego nowego pawilonu wykonane z cegły i kamienia pozyskanego z rozbiórek. A to wszystko z biegiem lat porastające bluszczem, by kiedyś upodobnić się do głównej części Muzeum Architektury, mieszczącej się w XV-wiecznym dawnym klasztorze – taka wizja przekonała sąd konkursowy".

Warto wiedzieć, jak zmieniają się koncepcje budowania w związku z klimatem i degradacją naturalnego środowiska. Termin "ślad węglowy" jest odmieniany na różne sposoby i musi być uwzględniany w projektowaniu. Wykorzystywanie materiałów pochodzących z odzysku minimalizuje ślad węglowy. To duży plus zwycięskiego projektu. 

A co to jest ten ślad węglowy? 

Dodatek. Wirtualną Kulturę zaskoczył nowy budynek obok Muzeum Architektury, kliknijcie na pierwsze zdjęcie. Dlatego okrążyła cały obiekt Muzeum i zrobiła więcej zdjęć, kliknijcie na miniatury.



Nie uwierzycie, że na ostatni, z tyłu Muzeum,  jest srebrna, błyszcząca toaleta miejska z kranem z wodą!


Uwaga. Wystawę prac konkursowych można oglądać do końca stycznia 2025.  

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

  1. Z pewnością udam się do muzeum, obejrzeć projekty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem zaniepokojona. Ja tak kocham ten mały zakątek, resztkę dawnego czasu! A tu chcą wszystko zasłonić jakimś nowoczesnym grzmotem...I.N.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wybiorę się na wystawę.
    Jakoś nie zachwyca mnie ten nowy projekt.
    Miejsce jest klimatyczne,i takim powinno zostać. Stare jest piękne.

    OdpowiedzUsuń