piątek, 19 grudnia 2025

O wierszu Iwony Włodarskiej i jego przesłaniu

Wirtualna Kultura zamiast wymyślać życzenia świąteczne, a robi to na blogu od wielu lat, postanowiła napisać coś, o czym warto pomyśleć, gdy zasiądziemy do wigilijnego stołu: o przyjaciołach. Wpadła na to, przeglądając "Zieloną sukienkę", zbiór wierszy, który dostała 11 grudnia 2025 w prezencie od ich autorki Iwony Włodarskiej. Jeden z nich miał tytuł: "O przyjaciołach spotkanych w starości".

O przyjaciołach spotkanych w starości

srebrne nitki łączą nie gorzej
niż wypadające mleczaki
niż wagary i przegadane przy wódce noce

ktoś odbiera telefon i już ci lepiej
inny że noc jakoś przespał
i nie czuje duszności

a potem liczysz tych nowych członków plemienia
gwiazdy rozmawiają niezdziwione
możesz trzymać je za rękę z czułością

Tytuł wiersza zaskoczył Wirtualną Kulturę, bo po wykładzie prof. Zofii Straś-Romanowskiej była przekonana, że najważniejsze są dawne przyjaźnie z lat młodości:

Zdaniem Straś-Romanowskiej:

"wraz ze starzeniem coraz trudniej nawiązywać trwałe nowe relacje - warto pielęgnować dawne relacje, np. ze studiów".

Dlatego nie zapominajcie o Jasi, Basi, Marysi, Kasi, Zdzisiu, Janku, Pawełku i Adasiu (wybór i kolejność przypadkowe).


Dodatek. Wpisy o Iwonie Włodarskiej

Krystyna - Wirtualna Kultura 


6 komentarzy:

  1. No, bigos się gotuje. Ja potrzebuje W. K. "Do starczosci trzeba się przygotowywac całe życie Pozdrawiam serdecznie Dziękuję za wszystkie wpisy.. Wow !!!! Ale się działo.. Wirtualna Kulturo kochamy Cię . Wesołych Świąt Bożego Narodzenia


    OdpowiedzUsuń
  2. Spis jak zawsze ciekawy i daje do myslenia! Pozdrawiam z Paryza

    OdpowiedzUsuń
  3. Krysiu, napisałaś, że z wiekiem coraz trudniej nawiązywać nowe znajomości czy przyjaźnie. Mamy stare nawyki, mniej energii i czasu. Myślę, że mimo wszystko, jeżeli otworzymy się na to co nowe, możemy zyskać przyjaciół. Zatem "tak" zaproszeniom. B.

    OdpowiedzUsuń
  4. Krysiu,spotkałyśmy się w życiu trochę późno, ale,myślę,że serdecznie. Do zobaczenia! Miłych, zdrowych świąt i dobrego nowego roku.
    Sylwia

    OdpowiedzUsuń
  5. "Nowi członkowie plemienia,,fajnie.
    Moi przyjaciele z młodości, niestety już po tamtej stronie.Bardzo cenię sobie napotkanych aktywnych znajomych w obecnym okresie.
    Pozdrawiam Wszystkich,życzę spokojnych Świąt.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzień dobry Wszystkim Przyjaciołom Wirtualnej Kultury! Ponieważ WK poniekąd wywołała mnie do tablicy, cytując mój utwór, czuję potrzebę kilku słów komentarza :) Z przyjaźnią różnie bywa. Nie musi być dozgonna, zmienia się i czasy ją korygują. Jedni mają dwoje-troje przyjaciół, inni nawet dziesiątki. A my, urodzeni ok. połowy XX w., posiadamy coś bezcennego - znajomość ludzkich charakterów i postaw. Oraz to doświadczenie, które daje rodzaj odwagi, by próbować wchodzić w NOWE relacje. Przyjaźnie z młodości, to rodzaj albumu ze zdjęciami, z czasów gdy wszystko było możliwe. Dlatego stary, sprawdzony wielokrotnie przyjaciel/przyjaciółka to wartość dodana. A te nowe, zupełnie inne znajomości rozumiem jako rodzaj bogactwa, po które możemy sięgać. Nie zakleszczajmy się w schematach. Nawet gdy będzie to krótkotrwałe uczucie, warto "iść" do nowych ludzi. Na marginesie, trochę mi się włącza "mentorowanie starszej pani", więc nawet byłabym gotowa poprowadzić jakiś wykład/dialog na temat relacji międzyludzkich. Pięknych Świąt Wszystkim, Iwona Włodarska

    OdpowiedzUsuń