wtorek, 13 lutego 2018

Wirtualna rzeczywistość w psychologii


Spotkania podsumowujące międzynarodowy projekt 60+ Virtual Culture to źródło wielu ciekawych informacji i spostrzeżeń. Oto kolejny wpis na ten temat.

My seniorzy kochamy naszą trójwymiarową rzeczywistość i o czwartym wymiarze chyba nie marzymy. Zresztą, co dla nas mogłoby być tym czwartym wymiarem? Czas, zapach, smak, dźwięk, temperatura? Jak ten czwarty wymiar mógłby być reprezentowany? Odpowiedź na to ostatnie pytanie znalazłam na stronach internetowych firmy VRMind, kliknijcie: VRMind.

Otóż, wykres 4D jest to wykres przedstawiony w trzech wymiarach i rozszerzony o 4 wymiar zaznaczony kolorami, kliknijcie tutaj: Wykres 4D. Podobno istnieje wiele wyników badań naukowych ośrodków udowadniających łatwiejszy wgląd w dane w VR, czyli w wirtualnej rzeczywistości, właśnie w 4D.

Zespół VRMind, kliknijcie: VRMind - zespół, ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jest jednym z laureatów bardzo prestiżowego konkursu GAMEINN, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które wspiera m.in. najbardziej innowacyjne i wyróżniające się firmy z branży gier video i VR, kliknijcie tutaj: Konkurs Gameinn.

Zainteresowałam się firmą VRMind, ponieważ jej członek Marcin Czub był jednym z gości spotkania w Centrum Innowacji Przejście uczestników międzynarodowego projektu 60+ Virtual Culture, kliknijcie tutaj: Możemy być dumni. Opowiadał on o VR okularach (zobacz zdjęcie powyżej). 

Uczestnicy spotkania w Przejściu Świdnickim bardzo chętnie te okulary przymierzali - wirtualny świat ich pociągał. Okulary są popularne wśród seniorów związanych ze stowarzyszeniem Żółty Parasol, kliknijcie tutaj: 60+ Virtual Culture w Warszawie oraz tutaj: Seniorzy w wirtualnej rzeczywistości kulturalnie. Oto nagrodzone w Warszawie zdjęcie:Poniższe dwa zdjęcia "Poziomka" zrobiła na spotkaniu w Przejściu Świdnickim. Kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć.


Marcin Czub to "dwa w jednym": informatyk i psycholog - fantastyczny i zaskakujący dla mnie zestaw. Na tej stronie, kliknijcie tutaj: Marcin Czub na Kongresie 2017, można o nim przeczytać  m.in. to:

Adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, od niemal 10 lat zajmuje się badaniem zastosowań VR w psychologii. Prowadzi także wykłady dotyczące tej tematyki na Uniwersytecie w Bergen, Norwegia. Od 2012 roku kieruje projektem badawczym “VR4Health” (kliknijcie: Fundacja VR4health) w którego ramach prowadzi badania nad zastosowaniami wirtualnej rzeczywistości w kontekście terapii bólu. Współpracuje z kilkoma szpitalami we Wrocławiu i Dolnym Śląsku. Laureat nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej dotyczącej projektu edukacji psychologicznej przy użyciu VR (kliknijcie: Being an avatar)".

Tematyka jego badań, odczytów i wykładów jest frapująca, na przykład
Na zakończenie kilka materiałów o VR okularach:
Krystyna (Popowiczanka)

1 komentarz: