sobota, 17 lutego 2018

Sztuka montażu filmów


Sztuka montażu filmów to dziedzina chyba niedoceniana przez nas widzów. Reżyser ma jakąś wizję, kamerzysta ją realizuje, ale dopiero montażysta robi z tego dzieło sztuki. Bardzo ciekawa jest lista filmów, które dostały Oscara za montaż lub do Oscara były nominowane, kliknijcie tutaj: Oscary za montaż filmów - Wikipedia. Bardzo się ucieszyłam się, że są wśród nich takie filmy jak Ojciec Chrzestny i  Zjawa, kliknijcie tutaj: "Zjawa" - czy to film dla kobiet.

W tym roku nominowane w tej kategorii są:
Dlaczego o Oscarach za montaż piszę? Otóż, bardzo mi się spodobał krótki film pokazujący "w pigułce", co działo się w dniach 2-8 lutego 2018 na finałowym spotkaniu kończącym międzynarodowy projekt 60+ Virtual Culture. Film ten ukazał się  na koncie stowarzyszenia Żółty Parasol na Facebooku dzisiaj, czyli 17 lutego 2018, kliknijcie tutaj: Żółty Parasol na Facebooku. Towarzyszy mu taki tekst: 

"Nasz projekt 60+ Virtual Culture dobiega końca. Od września 2016 roku udało nam się wraz z InnovamentisGLAFKA i Association E-Seniors wypracować nowy standard edukacji cyfrowej seniorów. Wyedukowaliśmy ok. 100 seniorów w 4 krajach. Zaktywizowaliśmy 8 Cyfrowych Ambasadorów. Teraz planujemy dalsze działania. A dziś przypominamy jak wyglądał finał międzynarodowego projektu, który odbył się we Wrocławiu w dniach 6-8 lutego. (...)".

Brałam udział w tych wydarzeniach, więc wiem, co na zakończenie projektu działo się. Dlatego mogę oceniać trafność wybranych fragmentów z wielogodzinnych nagrań. Zapewne nie było to łatwe zdanie. Udało się wspaniale!!! Film oddaje atmosferę tego spotkania i jego rozmach. Tempo jest idealne - podkreśla je ciekawy podkład muzyczny. Seniorzy z Francji, Włoch, Czech i Polski mieli niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć na żywo nowe technologie i film to świetnie demonstruje, przy okazji pokazując nowoczesne oblicze Wrocławia.  "Żółty Parasolu" bardzo Ci dziękuję, że brałam w tym udział.

Nie będę jeszcze raz pisać, czyją to wszystko było zasługą. Przeczytajcie i przeżyjcie to ponownie - ja bardzo chętnie do tych wydarzeń wracam myślami:

UwagaZdjęcia do tego wpisu zrobił na moją prośbę Jurek (też senior), znany na blogu stowarzyszenia Popowiczanie pod pseudonimem "Bojurek", kliknijcie tutaj: "Bojurek" na blogu Popowiczan. Dwa pierwsze zdjęcia zostały przez Jurka komputerowo przetworzone - punktem wyjścia było zdjęcie trzecie. Szczególnie mnie zaskoczyło zdjęcie drugie.

Jurek techniki obróbki zdjęć i montażu filmów uczył się na warsztatach w CeTA. Może kiedyś więcej na ten temat napiszę. Moim marzeniem jest nauczenie się robienia takich pokazów zdjęć, jak ten zrobiony przez "Bojurka" dwa dni temu, kliknijcie: Scenariusz nie z tej ziemi.
Krystyna (Popowiczanka), Senior Digital Ambassador

1 komentarz:

  1. Czy dało by się zorganizować coś takiego - operowanie filmem - we Wrocławskim Centrum Seniora ?

    Senior z kamerą i aparatem - Staszek Góral

    OdpowiedzUsuń