środa, 21 marca 2018

Oblicza wolontariatu


Wiesia, Andrzej i Krysia wybrali się 19 marca 2018 do Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia na Galę Wolontariatu, na której ogłoszono laureatów:
  • 24. wrocławskiej edycji samorządowego konkursu "8 wspaniałych Wrocławia",
  • pierwszego konkursu "Wrocławskie Oblicza Wolontariatu".
W pierwszym konkursie nominowanych zostało 31 uczniów i 10 grup wolontariatu szkolnego. W drugim konkursie nominowanych było 9 osób w kategorii indywidualnej oraz 19 grup, w tym grupy reprezentujące wolontariat pracowniczy oraz wolontariat w organizacjach pozarządowych. W tej ostatniej kategorii była nominowana grupa "Żółty Parasol", czyli Wiesia, Andrzej, Krysia i Marcin. Niestety Marcin gdzieś się zawieruszył i dlatego na zdjęciach go nie ma (kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć).


Sala była wypełniona po brzegi. W sumie w obu konkursach startowało około 700 osób. Imponująca liczba. Krysia, czyli "Wirtualna Kultura", patrzyła na to wszystko z podziwem. Do tej pory nie uświadamiała sobie, że wolontariat w szkołach jest tak powszechny. Jest z kogo brać przykład. Krysi spodobał się też wolontariat pracowniczy - pisała o nim na blogu stowarzyszenia Popowiczanie, kliknijcie: Wolontariusze i dzieci.

Nie sposób o wszystkich wspaniałych wolontariuszach na blogu napisać, kliknijcie: Laureaci. Obejrzyjcie też film, kliknijcie: Gala Wolontariatu (film). "Wirtualna Kultura" bardzo uważnie przeczytała broszurki, w których zaprezentowano uczestników konkursu. Jej uwagę zwróciła m.in. grupa "Wolontariusze Fundacji Uniwersytet Dzieci", bo sama kiedyś zastanawiała się, czy takim wolontariuszem zostać. Grupa liczy około 80 osób. Monika Gołoń, reprezentantka grupy, powiedziała tak:

"Udział w ramach wolontariatu na Uniwersytecie Dzieci to dla nas czysta przyjemność. To również możliwość rozwinięcia się i lepszego zorganizowania, a ponadto uzyskania odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, no bo ile musi zjeść maratończyk, żeby dobiec do mety. A czemu księżyc codziennie wygląda inaczej?"

Poniższe zdjęcia "Wirtualna Kultura" otrzymała z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Są na nich organizatorzy, laureaci i nauczyciele, którzy opiekowali się szkolnymi grupami wolontariuszy. Jest też Jasiek Mela - gość specjalny Gali Wolontariatu. Jego wystąpienie pokazało jak wspaniałą i godną podziwu osobą on jest. "Wirtualnej Kulturze" szczególnie spodobało się to, co Jasiek mówił o bezdomnych i o tym, jak powinno się do nich odnosić: bezdomni chcą zobaczyć swoją wartość w twoich oczach. Jasiek prowadzi fundację, kliknijcie: Poza Horyzonty.
Tytuł laureata w kategorii "Ośmiu wspaniałych Wrocławia" otrzymała m.in. Lena Fałtynowicz z Liceum Ogólnokształcącego nr 12 i to ona będzie reprezentować Wrocław na konkursie ogólnopolskim. Na zdjęciu poniżej Lena stoi w czerwonym sweterku. Jej postawa jest wypełnieniem myśli: "Nie zmienisz całego świata, ale swoim działaniem możesz zmienić świat jednej osoby".


Tytuł Wrocławski Wolontariusz roku 2017, w ramach konkursu "Wrocławskie Oblicza Wolontariatu", otrzymali Stanisław Skórski i Damian Bernaszuk. Tytuły Wrocławskiej Grupy Roku otrzymały grupy "Wolontariusze AmRest dla Siemacha Spot" oraz "Europejska Stolica Kultury w Narodowym Forum Muzyki".


W trakcie Gali były też występy, a na zakończenie torty i inne smakołyki."Wirtualna Kultura" tortów nie jadła. Może za rok na następnej Gali na to się zdecyduje.

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

  1. Bardzo interesujace! Dzidka Ravet

    OdpowiedzUsuń
  2. Wzruszająca uroczystość. Bardzo młodzi ludzie i jakie prace.. Gratulacje dla opiekunów (także rodziców). Dobrze być w takim gronie ludzi..

    OdpowiedzUsuń
  3. Zenku, wiemy że nas czytasz. Pozdrawiamy i krowki jedząc wspominamy cię

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem zachwycona artykułem i szkoda, że mnie tram nie było i nie z powodu tortu tylko dla informacji, która mnie bardzo interesuje.
    Nika

    OdpowiedzUsuń