piątek, 23 marca 2018

Relaks z żółtym parasolem

"Wirtualna Kultura" przeczytała w internecie, że żółty kolor jest kolorem pewności siebie, optymizmu, siły emocjonalnej, życzliwości i twórczości (odmładza!). Dlatego bardzo chętnie się zgodziła na selfi z Anią pod żółtym parasolem. Ania co tydzień czymś uczestniczki treningu pamięci zaskakuje.

Tym razem zajęcia z Anią  zaczęły się od relaksu przy dźwiękach muzyki i tekstu pobudzającego naszą wyobraźnię. Słuchałyśmy tego z zamkniętymi oczami. "Wirtualna Kultura" po tym ćwiczeniu wcale nie była zrelaksowana, bo cały czas podejrzewała, że to jest jakiś Ani podstęp. Starała się zapamiętać jak najwięcej obrazów, które się jej kojarzyły z czytanym przez Anię tekstem. W tym czasie inne uczestniczki odpoczęły, co potwierdza to zdjęcie, na którym są Ela, Teresa i Grażyna (Ania to ta w niebieskich okularach z lewej strony):


Po relaksie przyszedł czas na sprawdzenie zadań domowych. Rekordzistką okazała się Lucyna, która z liter w słowie telekomunikacja  ułożyła astronomiczną liczbę słów - ponad dwieście:


W drugiej części zajęć grupa ustalała dwa słowa, na przykład "jabłko-czas", a wybrana uczestniczka musiała zgadnąć słowo "czas" startując od słowa "jabłko". Cała grupa i ona podawały słowa, tworzące logiczny łańcuch:
jabłko, sad, pora roku, jesień, godzina, zegarek, wskazówki, 
linijka, odległość, spóźnienie, pociąg, wagon, parowóz, ...., czas. 

Nie było łatwą rzeczą zgadnąć słowo, które ma charakter abstrakcyjny. Dla pary słów "kolczyk-drabina" zadanie było łatwiejsze:


kolczyk, ucho, nogi, haluks, kolano, wspinaczka,  raki, staw, tama, wysokość, 
niebo, sufit, powała, malowanie, rysowanie, ołówek, strzeble, drabina.

Łatwy też był zestaw "nożyczki-rzeka":

nożyczki, praca, wakacje, wyjazd, kostium kąpielowy,
morze, woda, picie, ścieki, brud, Odra, rzeka

oraz "krzesło-radość":
krzesło, drewno, las, jagoda, smak, kuchnia, 
stół, nogi, taniec, zabawa, uśmiech, radość.

Wszystkie uczestniczki z tym ćwiczeniem świetnie sobie poradziły, więc w nagrodę mogły porozmawiać na tematy dowolne. 


"Wirtualna Kultura" wspominała relaks w sanatorium przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej i płomieniu świecy.

Teresa zachęcała "Wirtualną Kulturę" do wzięcia udziału w konkursie dla seniorów na opowiadanie "Patriotyzm w dziejach mojej rodziny". Konkurs ogłosiła Dolnośląska Biblioteka Publiczna w Rynku, kliknijcie: Warunki konkursu. Wystarczy napisać cztery strony i przesłać na adres

informacja@wbp.wroc.pl 

do 31 marca 2018. Może ktoś z Was szybko opowiadanie napisze. Wyniki konkursu będą ogłoszone 21 kwietnia 2018.

W pisaniu tego opowiadania może Wam pomóc muzyka relaksacyjna, kliknijcie: Muzyka do snu (ponad dwa miliony wejść). Jak się dobrze wyśpicie, to wena do pisania sama przyjdzie. Jeśli nie jest to pora spania, to posłuchajcie to (24 miliony wejść), kliknijcie: Deszcz i flety lub to (kliknijcie): Muzyka gitarowa. "Wirtualnej Kulturze" bardziej odpowiada muzyka relaksacyjna gitarowa - 63 miliony wejść. A Wam?

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Krysi i wszystkim użytkownikom "Wirtualnej Kultury" życzę Wesołych i Słonecznych Świąt Wielkiej Nocy!
  Basia

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestes bardzo ladna i mloda pod zoltym parasolem i jak zwykle czytam Twoj blog z duza przyjemnoscia z daleka w Paryzu. Dzidka

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń