czwartek, 29 marca 2018

W oczekiwaniu na wrocławską Eurydykę


1 marca 2018 "Wirtualna Kultura" zapowiedziała, że będzie informować, co wspólnie z Żółtym Parasolem będzie można zobaczyć i przeżyć we wrocławskich teatrach, muzeach, itp. Oto propozycja na kwiecień 2018:

21 kwietnia 2018, godz. 16
Wystawa "Dali, Warhol - Geniusz Wszechstronny"
Muzeum Teatru (obok Narodowego Forum Muzyki). 

Zapisy tak jak zwykle (przeczytajcie na końcu wpisu).

Po dwudziestu latach znowu możemy obejrzeć we Wrocławiu prace Salvadora Dali i Andy Warhola. Na wystawie, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, są prezentowane prace pochodzące z prywatnych kolekcji oraz z fundacji gromadzących dorobek tych artystów: kliknijcie: Wystawa Dali, Warhol oraz tutaj: Wystawa. Wystawa jest całkowicie inna niż ta sprzed dwudziestu lat.

Jeśli nie pamiętacie jak niezwykli byli obaj artyści i jak ciekawe było ich życie, to koniecznie kliknijcie tutaj: Wystawa Dali i Warhola we Wrocławiu oraz tutaj: Skandaliści i geniusze. Wystawa jest czynna od 23 marca 2018 do 30 września 2018. W pierwszy weekend wystawę obejrzało 1500 osób. W czasie Wielkanocy wystawa nie będzie czynna.

Salvadore Dali, hiszpański artysta, żył w latach 1904-1989, kliknijcie: Salvadore Dali - Wikipedia. Jego muzą była Gala, czyli Helena Diakonova, kliknijcie: Gala - Wikipedia. Fascynował się surrealizmem. Na jego twórczość miał wpływ Picasso. Oto kilka filmów o twórczości Salvadora Dali:

Andy Warhol, amerykański artysta, żył w latach 1928-1989, kliknijcie: Andy Warhol - Wikipedia. Ze zdjęć puszek potrafił robić arcydzieła. Na wystawie można obejrzeć np. jego okładki płyt znanych zespołów muzycznych. Oto przykłady prac Andy Warhola:

Muzeum Teatru jest filią Muzeum Miejskiego, kliknijcie: Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Stoi obok niego pomnik Orfeusza, który czeka na Eurydykę. Wrocławska Eurydyka będzie miała twarz przepięknej brunetki Magdaleny Bieleckiej, którą wybrano w drodze konkursu spośród 400 wrocławianek. Sito castingu było bardzo gęste, a kryteria bardzo wymagające. Sami możecie przeczytać o tym i zobaczyć, jak będzie wyglądała wrocławska Eurydyka:
a dla relaksu posłuchajcie tego nagrania (prawie 3 miliony wejść):
Zdjęcie do tego wpisu zrobiłam podczas wizyty we Wrocławiu seniorów z Czech, Francji i Włoch, kliknijcie: Możemy być dumni.

W ramach kulturalnych wyjść członków Klubu Seniora zaplanowano też recital fortepianowy w Muzeum Pana Tadeusza 8 kwietnia (niedziela), w ramach cyklu "Salon dźwięków romantycznych". Rezerwacja biletów na koncert jest już w Żółtym Parasolu zakończona. Może sami spróbujecie zarezerwować lub się wybierzecie na inną imprezę do Pana Tadeusza, kliknijcie: Kwiecień w Muzeum Pana Tadeusza.

Przypomnienie. Informacje o tzw. wyjściach kulturalnych członków Klubu Seniora są na tablicy ogłoszeń w siedzibie stowarzyszenia Żółty Parasol przy ulicy Prusa - róg z ul. Wyszyńskiego. Można też je znaleźć na stronach internetowych i na Facebooku: 
Bilety na wydarzenia kulturalne można rezerwować osobiście lub telefonicznie w Centrum Informacji Kulturalnej w Żółtym Parasolu w dni powszednie w godzinach 10-19. Numer telefonu: 530 239 756.
Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Cenne informacje - dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 2. Krystyno,
  pięknie, że pamiętasz o naszych zainteresowaniach i potrzebach i że tak skutecznie je stymulujesz. Serdeczne dzięki. Łączę też życzenia, by Twoja Wielkanoc była zielona, słoneczna i radosna.
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 3. Olu, działania na rzecz innych zawsze sprawiają mi przyjemność.

  Zielonej, słonecznej i radosnej Wielkanocy życzę wszystkim tak jak Ty.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis i zawsze popieram wszelkie inicjatywy żeby seniorzy mogli korzystać z kultury.

  OdpowiedzUsuń