środa, 28 marca 2018

Raz około Wielkiejnocy


Święta tuż, tuż, więc nadszedł czas na pisanki. W  Muzeum Etnograficznym jest jubileuszowa wystawa czasowa "Raz około Wielkiejnocy" (kliknijcie:Wystawa czasowa: 3 marzec - 8 kwiecień 2018). Może znajdziecie czas, żeby na wystawę zajrzeć. Oto, co o wystawie piszą jej twórcy:

"W 1968 r. Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu zorganizowało po raz pierwszy wystawę „Wiosenna plastyka obrzędowa”. W 2018 r. mija 50 lat od przygotowania tej ekspozycji i jubileusz jest okazją do opowiedzenia wrocławianom o historii kolekcji plastyki obrzędowej i o twórcach, których prace złożyły się na ten zbiór. Znajdująca się w zbiorach Muzeum kolekcja liczy 950 eksponatów. Na wystawie można więc zobaczyć pisanki zdobione techniką batikową, rytowniczą, oklejanki, nalepianki oraz jajka artystycznie zdobione. Prezentowane są także palmy i inne rekwizyty obrzędowości wielkanocnej."

Małgosia Tomaszewska, sąsiadka "Wirtualnej Kultury", wielokrotnie swoje pisanki prezentowała w Muzeum Etnograficznym. W osiedlowym Klubie "Tęcza" na Popowicach są pisanki i wielkanocne ozdoby wykonane też przez Małgosię (zobaczcie zdjęcia).

Warsztat twórczy Małgosi jest bardzo szeroki. Potrafi ona robić, na przykład, z pergaminu cuda, które wyglądają jak koronki ((kliknijcie na zdjęcie obok, żeby je powiększyć). W październiku w klubie "Tęcza" był wernisaż prac Małgosi, kliknijcie: Irysy igłą malowane. "Wirtualna Kultura" podziwia takie umiejętności, ale sama rękodziełem się nie zajmuje.

Oto kilka instrukcji, jak robić pisanki:
Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze: