czwartek, 30 sierpnia 2018

Gazeta Senior i Dni Seniora

Jest już wrześniowy numer Gazety Senior, a w nim dodatek o nadchodzących Dniach Seniora we Wrocławiu. Na okładce mój ulubiony aktor i piosenkarz Michał Bajor. Odszukałam jego płytę i słucham, pisząc ten wpis. Jaka to jest płyta, dowiecie się dopiero za chwilę.

A co jest w środku wrześniowego numeru Gazety Senior?
 • Piszcie na zdrowie (strona 6). Podobno większość japońskich superstulatków regularnie prowadzi dziennik lub inne zapiski. Jola Jaśkiewicz, uczestniczka warsztatów pisarskich dla seniorów, opowiada, ile dobrego pisanie wniosło jej życie. Na stronie 6 jest też próbka jej talentu: humoreska "Miłość to pukanie do drzwi".   
 • Zdrowie. W numerze mnóstwo porad, wskazówek, ciekawostek na temat zdrowia seniora i opieki. Jerzy Dudzik z charakterystycznym dla niego przymrużeniem oka bierze na warsztat senioralne "zdrowotne" przyzwyczajenia. 
 • "Na parawan" (strona 8). Złodzieje i oszuści nie wybierają się na wakacje, dlatego słoneczna aura nie może uśpić naszej czujności. O metodzie „na parawan” opowiada Podkom. Ewelina Rosa. Bezpieczeństwo seniora to dziś także wiedza. Cykl „Napisz Testament” cieszy się popularnością wśród Czytelników Gazety Senior. W numerze zaprasza się na bezpłatne wykłady i warsztaty, które odbędą się w wielu miastach w Polsce. Będzie można zadać pytanie na spotkaniu i poznać organizatorów akcji.
 • Realnie i wirtualnie. Jesień to przyjemna aura - bez skwaru i wyjątkowo przyjazne ceny. W numerze poleca się wycieczki, spacery także wirtualne.
Całe wrześniowy numer Gazety Senior możecie przeczytać tutaj (kliknijcie): Gazeta Senior 8/2018.

Na stronie 2 jest rozmowa Magdy Wieteskiej z Michałem Bajorem, który tak tłumaczy, dlaczego na koncertach jest więcej kobiet niż mężczyzn:

"Na całym  świecie to właśnie kobiety tworzą kulturę, bo mają na to, co naturalne, więcej wyobraźni (...) Trudno oczekiwać, żeby facet, który zajmuje się utrzymaniem domu (...) po pracy wracał do domu, siadał w fotelu i puszczał płytę z piosenkami literackimi."

Ja szczególną uwagę zwróciłam na artykuł o tym, że leki tracą właściwości, gdy jest za gorąco. W tym roku było to szczególnie istotne, bo lato było tropikalne. Zatem zajrzyjcie na stronę 7. Temperatura pokojowa to 18-20 stopni (maksymalnie 22). Insulina przechowywana w temperaturze powyżej 30 stopni może stracić swoje właściwości.

Koniecznie przeczytajcie na stronie 12 artykuł Jerzego Dudzika zatytułowany " Czy potrafisz obsłużyć własne ciało?", w którym on pyta, czy nasze działania nie przynoszą ciału szkody. Oj, może przynoszą! Kto to wie. Cykl "Analogowy dziadek" na stronie 7 też jest bardzo pożyteczny. Tym razem Jerzy Dudzik pisze o smartfonach.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, czym są choroby ze starości i choroby w starości, to przeczytajcie na stronie 13 artykuł geriatry z wrocławskiej przychodni VITA. Na stronie 17 jest opisany Klub Seniora na Dyrekcyjnej. Działają w nim włókczerki. Pisałam o nich i Mariannie kiedyś na blogu "Popowiczanie", kliknijcie: Marianna i ja. Trudno w to uwierzyć, ale seniorkę Mariannę z jej ukochanym pieskiem spotkałam przypadkowo również w tym roku, zobaczcie zdjęcie obok.

Na stronie 16 omawia się wyniki badań dotyczących sytuacji społecznej osób 65+. Aż 3 na 10 badanych nie utrzymuje bliskich relacji w żadnym kręgu społecznym. Jedna czwarta badanych wychodzi na spotkania towarzyskie raz na pół roku lub rzadziej.

Na stronach 20-24 z okazji nadchodzących Dni Seniora są rozmowy Lindy Matus, redaktor naczelnej Gazety Senior, z 
 • Robertem Pawliszko, Szefem Wrocławskiego Centrum Seniora, 
 • Krystyną - "Wirtualną Kulturą", 
 • Jackiem Sutrykiem, Dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych,
 • Adamem A. Zychem profesorem Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Na stronie 23 Walentyna Wnuk (Doradca UM Wrocławia ds. osób starszych) pisze o Marszu Kapeluszy, który będzie  14 września, i czy są nam potrzebne Dni Seniora. Na stronach 22-23 jest program tegorocznych Dni Seniora, które są w dniach 14 września - 7 października. Pełny harmonogram Dni Seniora jest na stronach Wrocławskiego Centrum Seniora, kliknijcie tutaj: Harmonogram Dni Seniora 2018 - 86 stron oraz tutaj: Dni Seniora 2018 - omówienie. Zobaczcie też tutaj: Dziesiąta edycja Dni Seniora.

Postscriptum. Pisząc ten wpis, słuchałam, jak Michał Bajor śpiewa francuskie piosenki od Piaf do Garou, m.in. te:
Oto inne piosenki w jego wykonaniu:
oraz jego strona na Facebooku: M. Bajor - Facebook oraz strona domowa: M. Bajor - home page.
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Dziękuję Ci Krysiu za ten wpis!
  Basia

  OdpowiedzUsuń
 2. Krysiu wspaniale, że wskazujesz jak sobie pomóc w wieku podeszłym
  MJ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogie Koleżanki, jest wiele przepisów na życie, które się zaczyna na emeryturze. Ja z nich korzystam.

   Krystyna

   Usuń