środa, 1 sierpnia 2018

Gazeta Senior i koperta życia

Ponad dwa lata temu w grudniu 2015 "Wirtualna Kultura" miała okazję jako blogerka "Popowiczanka" poznać Lindę Matus. Wtedy na blogu stowarzyszenia "Popowiczanie" napisała pierwszy raz o "Gazecie Senior", której redaktorem naczelnym jest właśnie Linda Matus, kliknijcie: Poznań czy Wrocław?

W roku 2016 Wrocławska Rada Seniorów przyznała Lindzie Matus zaszczytny tytuł "Przyjaciela Seniora", kliknijcie:Przyjaciel seniora Linda Matus. Taki tytuł zobowiązuje. Linda Matus stale myśli z troską o seniorach, co potwierdza bardzo interesująca i przydatna zawartość Gazety Senior. Dlatego chciałabym Was zachęcić do zapoznania się z sierpniowym wydaniem  miesięcznika "Gazeta Senior" (20 stron), kliknijcie: Gazeta Senior - sierpień 2018.

Jest to świetna okazja, żeby dowiedzieć się, co słychać u seniorów w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu,... Oto kilka pozycji z sierpniowego wydania Gazety Senior:
 • Rozmowa z Krystyną Gucewicz, autorką książki "Notes Krystyny Gucewicz, czyli Fołtyn w śmietanie" wydanej przez Arkady.
 • Dodatek Turystyczny, a w nim ciekawe relacje z zagranicznych wojaży seniorów.
 • RODO - czy szpital może odmówić udzielenia informacji o zdrowiu?
 • Opieka w praktyce - jak polskie gminy radzą sobie z obowiązkiem zapewnienia opieki osobom starszym.
 • Do szkoły by się szło - informacja o psychogerontologii na Uniwersytecie Wrocławskim.
 • Oferty last minute i atrakcyjne rabaty na jesienne wczasy, także rehabilitacyjne.
 • itd
Tytuł jednego z artykułów brzmi "Masz tyle lat, na ile się czujesz". Taka dewiza życiowa "Wirtualnej Kulturze" bardzo odpowiada. Ona ma teraz 16+, mimo że na rejsie statkiem nie była. W artykule "Rejs" na stronie 14  twierdzi się, że jedną z metod zachowania sprawności umysłowej na emeryturze są podróże. Naukowcy są zgodni, że dostarczanie nowych wrażeń w czasie wycieczek zdecydowanie opóźnia rozwój chorób demencyjnych. To wyjaśnia, dlaczego "Wirtualna Kultura" uwielbia wycieczki i sąsiedzkie spacery, kliknijcie: Trening pamięci w terenie.

Mimo tak młodego wieku 16+ wzrok "Wirtualnej Kultury" przyciągnęła strona 19, a na niej wiele pożytecznych informacji dla wrocławskich seniorów. Warto przeczytać artykuły 
 • "Wrocławski trener senioralny",
 • Jacek Sutryk, "Koperta życia dla seniora".
Miasto Wrocław oddaje do dyspozycji seniorów wykwalifikowanych trenerów, pod okiem których starsi mieszkańcy Wrocławia mają szansę rozpocząć przygodę z przyjaznymi dla wieku aktywnościami. W artykule jest podany harmonogram spotkań Trenerów Senioralnych na różnych osiedlach. Na przykład,
 • Ołbin – Park Tołpy – poniedziałek, godz. 16.00: nordic walking, boules, badminton,
 • Ołbin – Zespół Szkół Salezjańskich (boisko) – środa, godz. 15.30: gimnastyka, fitness. 

"Wirtualną Kulturę" szczególnie ucieszył artykuł Jacka Sutryka, Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia, o kopertach życia. O tej inicjatywie "Wirtualna Kultura" pisała już w czerwcu, kliknijcie: Wirtualna Kultura na Kongresie Wrocławskich Organizacji Pozarządowych. Oto fragmenty artykułu "Koperta życia dla seniora":

"Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu w lipcu tego roku rozpoczął projekt społeczny o nazwie „Koperta życia” skierowany do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. Chcemy uświadomić mieszkańców miasta o znaczeniu posiadania, w ogólnie dostępnym miejscu, szczegółowych informacji dotyczących ich stanu zdrowia. „Koperta życia” ma ułatwić służbom medycznym udzielenie pomocy pacjentowi. W praktyce oznacza to nie tylko nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie, ale i zwiększenie codziennego poczucia bezpieczeństwa. Zestaw „Koperty życia” składa się z „Karty informacyjnej” przeznaczonej do uzupełnienia wraz z woreczkiem foliowym z zamknięciem strunowym oraz magnesu (...) 

„Karta informacyjna” zawiera numery telefonów alarmowych oraz informacje dotyczące danych osobowych, przebytych chorób, przyjmowanych leków, wszelkich uczuleń, kontaktów do najbliższych. Chcemy, aby na karcie obowiązkowo znalazł się także podpis lekarza prowadzącego (...) 

Dla wrocławskich seniorów przygotowaliśmy łącznie 50 tysięcy „Kopert życia”. Kolportażem zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Na terenie Wrocławia „Koperty życia” będą dostarczane z pomocą Wrocławskich Rad Osiedli, Klubów Seniora czy przy okazji organizowanych eventów dla seniorów przez miasto Wrocław, w tym tradycyjnych już „Dni Seniora”. 

Od lipca br. można o nie pytać także podczas zajęć sportowo-rekreacyjnych prowadzonych w ramach projektu „Wrocławski Trener Senioralny” – dodaje Anna Józefiak-Materna, dyrektor MOPS we Wrocławiu."

 Więcej przeczytajcie na internetowych stronach "Gazety Senior", kliknijcie: Gazeta Senior

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Znając Krysię Wirtualną Kulturę i obserwując Jej aktywność, to śmiało mogę powiedzieć, że Jej wiek oscyluje w okolicach osiemnastki! Pozdrawiam z podziwem!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bożena Markowska19 września 2018 19:15

  Jeśli chodzi o seniorów to warto ich aktywizować kulturalnie gdyż to niekiedy jest tylko jedyna rozrywka dla nich. Pamiętam jak procowałam poprzez https://www.carework.pl/praca jako opiekunka nad seniorami w Niemczech. Zawsze starałam się, aby mieli dostęp do kultury, gdyż taka właśnie aktywizacja powoduje duże dawki uśmiechu na buzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Praca z seniorami to super sprawa:) Serio! Od takich ludzi można się naprawdę wiele nauczyć albo posłuchać wielu historii. Potrzebują teraz pomocy ale my też znajdzemy się w takiej sytuacji. Pomocny jest sklep internetowy >>> strona www i idzie duzo latwiej:)

  OdpowiedzUsuń