środa, 29 sierpnia 2018

MiedziankaFest 2018 - dzień drugi

Basia i Wirtualna Kultura jako bazę wybrały wioskę Jarkowice, z której jest wiele dróg do Miedzianki. W ten sposób poznały bardzo dobrze Rudawy Janowickie przez szyby samochodu.

Tak się zapatrzyły na górskie krajobrazy, że się spóźniły na reporterską improwizację Włodzimierza Nowaka zatytułowaną "Skąd jesteś", zobacz jego zdjęcie obok, zrobione przez Przemka.
Na szczęście zdążyły na końcowy kulminacyjny moment, gdy wzruszenie jednej z bohaterek opowieści i uczestników festiwalu sięgnęło zenitu.


Projekt "Skąd jesteś" to tygodniowa reporterska wędrówka Włodzimierza Nowaka na rowerze po Rudawach Janowickich. Słuchał opowieści mieszkańców i ostatecznie wybrał z nich trzy historie. Z bohaterką jednej z nich jest na zdjęciu powyżej. Przez wiele lat w Trzcińsku z okna domu widziała ona pewien krajobraz. Co prawda mieszka teraz niedaleko od tego miejsca, to jednak tęskni za tamtym krajobrazem i nie wie, czy może pójść do nowych właścicieli domu, żeby jeszcze raz przez okno tamten ukochany krajobraz zobaczyć. To jest duże uproszczenie historii, którą Włodzimierz Nowak opowiedział.

Po wysłuchaniu tej wzruszającej historii Wirtualna Kultura zaczęła się zastanawiać, czy jest taki krajobraz, do którego myślami wraca. Jest. To widok z okna domu, w którym mieszkała w Nowej Rudzie, kliknijcie tutaj: Lipcowe spotkania literackie. Na zdjęciu obok Wirtualna Kultura jest z Włodzimierzem Nowakiem, kliknijcie: Włodzimierz Nowak - Culture.pl. Żałowała, że nie było czasu, żeby z nim dłużej porozmawiać.

Formy poszczególnych punktów programu festiwalu były bardzo urozmaicone. Brawa dla pomysłodawców. Codziennie był spacer po Miedziance, na którym Paweł Nowak wspominał wydarzenia ważne dla miasteczka, które zniknęło, kliknijcie: Miedzianka - Wikipedia. W spacerach brały udział tłumy. Basia i Wirtualna Kultura też.Oto Paweł Nowak i  krajobraz Miedzianki (zdjęcia zrobił Przemek)
Program drugiego dnia festiwalu miał 15 pozycji plus wydarzenia poza programem, kliknijcie: Program festiwalu. Zajrzyjcie na Facebook, żeby obejrzeć filmowe relacje itd, kliknijcie: MiedziankaFest 2018 - Facebook. Czasami trudno było się zdecydować, co wybrać.

Okoliczne gospodynie serwowały ciasto i wiejski chleb ze smalcem. W ten sposób zbierały pieniądze na remont kościoła w Miedziance. Były to wolne datki.

Basia zwyciężyła w jakiejś nowej grze, a w tym czasie Wirtualna Kultura stała w kolejce, by kupić książkę, bo zamierzała się udać na Przystanek Prawda, gdzie Mariusz Szczygieł słuchał prawd uczestników festiwalu. Na drugim zdjęciu Basia trzyma nagrodę. Kliknijcie na zdjęcie, żeby nagrodę zobaczyć.


Na zakończenie dwa najważniejsze wydarzenia drugiego dnia MiedziankaFest - oczywiście ważne dla Wirtualnej Kultury:
O nagraniu w przyczepie może kiedyś Wirtualna Kultura na blogu napisze. Wiąże się to z projektem "Skąd jesteś", o którym mówił Włodzimierz Nowak. Teraz tylko kilka słów o Przystanku Prawda.

Przez kilka godzin (trzy?) Mariusz Szczygieł słuchał prawd, a uczestnicy cierpliwie stali w kolejce, aby mu je powiedzieć. Wirtualna Kultura do Przystanku Prawda weszła pierwsza! Dlaczego tak się stało możecie się dowiedzieć z tego filmu, kliknijcie:


Niestety w filmie jest tylko fragment rozmowy Wirtualnej Kultury z Mariuszem. Zanim weszła do Przystanku Prawda, zapytała go, czy nadal jego prawdą jest, co kiedyś powiedział we Wrocławiu. Okazało się, że tak. Prawda Mariusza w sformułowaniu Wirtualnej Kultury brzmi tak:

 "Tak żyj, że gdy będziesz umierał, to będziesz miał kogoś, kto będzie trzymał cię za rękę." 

Nie jest to dosłowny cytat - tak to Wirtualna Kultura zapamiętała, kliknijcie: Czytany koncert z Mariuszem - blog Popowiczanie. "Czytany koncert", o którym jest mowa w tym wpisie sprzed roku, odbył się też w Miedziance. Niestety Basia i Wirtualna Kultura nie wzięły w nim udziału. Biletów zabrakło.

Ze stron Mariusza na Facebooku można się dowiedzieć, że będzie on 30 listopada na targach książki we Wrocławiu, kliknijcie: Mariusz Szczygieł - Facebook.  Ponadto, w jego komentarzu do filmu z Miedzianki (zobaczcie film powyżej) możecie przeczytać to:

"Tak zaczął się Przystanek Prawda na @MiedziankaFest w sobotę. Efekt właśnie dziś - we wtorek rano - wysłałem do @DużyFormat . Pierwszy odcinek przeczytacie w najbliższy poniedziałek, a drugi - bo tyle było miedziankowych prawd - za dwa tygodnie!"

Uwaga. Na blogu jest też relacja z pierwszego dnia MiedziankaFest 2018, kliknijcie: MiedziankaFest 2018 - dzień pierwszy.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Świetne to wydarzenie. Po relacji Wirtualnej Kultury, aż chce się tam być!
  No a cytat "Tak żyj, że gdy będziesz umierał, to będziesz miał kogoś, kto będzie trzymał cię za rękę." przepiękny i dający do myślenia.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Piękna prawda, piękny festiwal, piękne krajobrazy, piękni ludzie,... Jest czego mi zazdrościć. Takie weekendy się nie zdarzają często w moim życiu.

   Krystyna

   Usuń
 2. Gratuluję udziału w tym ciekawym wydarzeniu. Z przyjemnością czytam opisy i refleksje,a zdjęcia też mi się podobają.
  Łączę pozdrowienia.
  Ola

  OdpowiedzUsuń