środa, 29 lipca 2020

Wspólnie w Unii Europejskiej - za kim tęsknimy i o co dbamy?

Dwa w jednym - tak można nazwać zawartość tego wpisu. Wspólnym mianownikiem jest Unia Europejska, licznikiem konkurs "Małe kroki", mianownikiem "Twój ślad ekologiczny". Zobaczmy, czy i co Was z tego zainteresuje.

Wszystkie neurony, protony, fale alfa i beta robią takie zamieszanie w głowie Wirtualnej Kultury w temperaturze otoczenia +32, że mózgowe komórki otwierają się tylko wtedy, gdy pojawi się druga taka sama. Oto przykład. Mariusz Szczygieł nagrał 22 czerwca krótki filmik na FB z radami dla tych, którzy postanowili wziąć udział w konkursie na felieton reporterski na Instagram "Małe kroki".
W filmiku Mariusz zachęca do używania w felietonach czasowników i odradza pisanie ogólników. Gdy to Wirtualna Kultura usłyszała, od razu przypomniała sobie, co radził Robert Rient na warsztatach twórczego pisania. Tekst powinien być tak napisany, że czytelnik sam do przymiotnika "dojdzie". Po co pisać "była ładna"? Trzeba ją tak opisać innymi zdaniami, żeby czytelnik sam pomyślał, że była ładna (piękna?).

Wirtualna Kultura nie wzięła udziału w konkursie "Małe kroki", ale czekała na ogłoszenie wyników. Właśnie dzisiaj to się stało:
Konkurs był zorganizowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Instytut Reportażu, którego jednym z twórców jest Mariusz Szczygieł. Cel konkursu był taki:

"Napisz tekst (od 1800 do 2000 znaków ze spacjami) o bliskiej Ci osobie, mieszkającej w innym kraju Unii Europejskiej. Takiej, z którą nie możesz się jeszcze spotkać. Jako ilustrację do tekstu dołącz zdjęcie lub grafikę przedstawiające tę osobę, bądź miejsce, przedmioty, które Ci się z nią kojarzą."

Do konkursu zgłosiło się 211 osób - przeważały kobiety. Główną nagrodę - warsztaty z Mariuszem Szczygłem - wygrały trzy. Piętnaście osób otrzymało wyróżnienia, czyli książki z autografem Mariusza. 

Wirtualna Kultura nie chciałaby być członkiem jury. Jak oceniać teksty tak różne, bardzo osobiste, opisujące niesamowite znajomości, historie? Naprawdę warto je przeczytać, nad nimi się zastanowić i porównać ze swoimi historiami, kliknijcie na link powyżej i na Instagram:
Co z tego, że konkurs się dzisiaj skończył, a  teksty były przyjmowane tylko do 8 lipca. Przecież możecie teraz napisać coś dla własnej przyjemności i ku uciesze tych, których znacie za granicą w EU. W regulaminie konkursu napisano (kliknijcie: Regulamin konkursu "Małe kroki"):

Celem Konkursu jest pokazanie, że Unia Europejska to nie tylko instytucje, które m.in. walczą z koronawirusem, cyberprzestępczością i fake newsami. UE to przede wszystkim jej mieszkańcy, ludzie, którzy na co dzień mierzą się z różnymi wyzwaniami, mają pasje, marzenia, pomysły, realizują swoje projekty."

Wirtualna  Kultura, wolontariuszka społeczności wspolnie.eu, dostaje od czasu do czasu maile z informacjami o działaniach podejmowanych w EU m.in. w związku z pandemią. Tematem ostatniego maila od Martyny było pytanie "Jaki jest Twój ślad ekologiczny?". Był w nim link do "Zielonego Ładu":
9% emisji CO2 w EU w 2018 roku zostało pochłonięte przez lasy. Zatem dbajmy o lasy! Zróbmy coś ekologicznego wspólnie! Do 28 sierpnia są konsultacje. Jak przystosować się do zmian klimatu, żeby ograniczyć degradację środowiska, w którym żyjemy?


Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Twój wpis, Krysiu, jest taki (zgodnie z zaleceniem nie wpisuję przymiotnika), że na następne też będę czekać z niecierpliwością.
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, ale mnie ucieszyłaś komentarzem. Pisanie tekstów bez przymiotników było dużym wyzwaniem dla mnie na warsztatach z Robertem Rientem i mile to wspominam.

   Krystyna

   Usuń