sobota, 9 kwietnia 2022

"Samotności, jakaś ty przeludniona!" - ciąg dalszy wrażeń z konferencji o samotności

Wśród znakomitych wykładowców i ekspertów na konferencji "Społeczne konteksty samotności i osamotnienia" była też dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholog, terapeuta uzależnień - zawsze uśmiechnięta (kliknijcie na zdjęcie obok). Jej wykład "Samotności, jakaś ty przeludniona!": 

był wprowadzeniem do debaty panelowej, której uczestnikami byli:
 • dr Walentyna Wnuk, założycielka pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Wrocławskim,
 • Małgorzata Gorący, prezes Stowarzyszenia Ostoja na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
 • ks. Mirosław Maliński, duszpasterz akademicki,
 • Natalia Pruchenko, radna Młodzieżowej Rady Miejskiej Wrocławia.
Skład panelistów wyraźnie wskazuje, że samotność seniorów i sposoby niwelowania jej skutków nie były dominującym tematem. Zdaniem Wirtualnej Kultury, żadne nowe systemowe pomysły na poprawę dobrostanu seniorów we Wrocławiu nie pojawiły się. Seniorzy sami powinni o niego zadbać.

Niewątpliwie plusem konferencji była różnorodność jej gości, specjalistów. Mieli oni różne spojrzenie na te same problemy i nawet wdawali się w polemikę. Przykładem tego była opinia Dariusza Galasińskiego, że lekarze w trakcie wizyty pacjenta-seniora powinni znaleźć czas na rozmowę. Ewa Woydyłło nie zgodziła się z tym.

Wśród wielu bardzo ciekawych stwierdzeń Ewy Woydyłło Wirtualna Kultura zapamiętała szczególnie te:
 • Nasz (polski) model wspólnoty jest słaby. Wrocław wyróżnia się na plus, bo przyjechali do niego ludzie z kresów, gdzie relacje sąsiedzkie były dobrze rozwinięte, bo nie było metropolii - dominowała małomiasteczkowość.   
 • Samotność jest często "wyuczona" na skutek błędów wychowawczych. Dzieci uczą się tego, co robimy - nie tego, co mówimy. Skoro samotności można się nauczyć, to można się jej oduczyć.
 • Brakuje myślenia o innych, a uważność jest towarem deficytowym. Dlaczego nie mówimy: "Dziękuję, że jesteś" i nie okazujemy sympatii, zainteresowania? Trzeba dawać "lajki". 

Zdaniem Ewy Woydyłło o ludziach nie wolno mówić źle. Tych, co nas krytykują, powinniśmy omijać. W tym kontekście bardzo ciekawie zabrzmiał taki jej podział ludzi:
 • wielcy mówią o  problemach,
 • średni o zdarzeniach,
 • mali o ludziach.
Mama Ewy Woydyłło walczyła z trzecim przypadkiem - ingerowała, gdy Ewa z koleżankami mówiły o innych koleżankach. Te i inne uwagi  terapeutki skłoniły Wirtualną Kulturę do analizy własnego postępowania.

Powyższy podział ludzi krąży w Internecie. Wirtualna Kultura znalazła taką jego wersję:

"Wielcy ludzie rozmawiają o problemach, średni ludzie o zdarzeniach, a mali ludzie o ludziach"

z książki: "Buty szczęścia" opublikowanej przez Ewę Woydyłło w roku 2010. W Internecie można znaleźć też inne podobne sentencje:
 • Eleanor Roosevelt (1884–1962), amerykańska aktywistka praw człowieka, żona prezydenta USA Franklina Delano RooseveltaWielkie umysły dyskutują o pomysłach, średnie umysły dyskutują o wydarzeniach, a małe umysły o ludziach.
 • Jules Romains (1885–1972), francuski pisarz, Ludzie wybitni rozmawiają o problemach, ludzie przeciętni o wydarzeniach, ludzie mali o swoich bliźnich.

Właściwie wszyscy wykładowcy na konferencji byli zgodni, że samotność każdego z nas dotknie. Nie ma nikogo wolnego od doznania samotności, która ma różne oblicza. Nic więc dziwnego, że Ewa Woydyłło na tytuł wykładu wybrała cytat: "Samotności, jakaś ty przeludniona!" z książki Stanisława Leca "Myśli nieuczesane". Posłuchajcie, co o Stanisławie Lecu mówi jego syn:


Dodatek. 
Wirtualna Kultura jest fanką Ewy Woydyłło od dawna,

 • kliknijcie: Ewa Woydyłło-Osiatyńska - Wikipedia .
 • Na blogu nazwisko Ewy pojawiło się dopiero w roku 2018 w związku z recenzją jej książki "Ludzie, ludzie", napisaną przez Irenę Kawczyńską w ramach konkursu MBP "Senior seniorowi poleca".

  W listopadzie 2020 Wirtualna Kultura zachęcała do spotkań z Ewą Woydyłło online z okazji Dnia Życzliwości:

  Uwaga. Trzecia część wrażeń z konferencji już wkrótce. Oto przypomnienie części pierwszej:
  Krystyna - Wirtualna Kultura

  11 komentarzy:

  1. Dawanie lajka jest po prostu bezpieczne. A budowanie relacji obarczone ryzykiem zranienia i niedobrych emocji. Po co się zatem narażać, męczyć. Można prościej.

   D.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. "Lajki" na Facebooku to wygodnictwo - jedno kliknięcie. Są miłe, ale nie zastąpią prawdziwych relacji.

    Krystyna

    Usuń
  2. Zgadzam się dr Ewą Wojdyło, mówmy o sobie dobrze a tych, którzy wolą jednak źle, omijajmy. Możemy sobie komplementy, dawajmy głaski, mówmy drugiemu człowiekowi, że jest potrzebny!!! Zgadzam się I myślę, że można założyć " buty szcześcia" i kroczyć w nich przez świat, sprawiając, że ludzie będą mniej samotnie przeżywać swoje życie. Dziękuję Pani Krystyno za tę poonferencyjną relację, która jak zwykle profesjonalna, jest też źródełem wiedzy i poleceń czytelniczych. Sięgam po te buty :) dobrze, że Pani jest !!!

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Tak, warto wcielać w życie rady doktor Woydyłło.

    Krystyna

    Usuń
  3. Krystyno, 1. klasa. Jesteś the best.

   Andrzej

   OdpowiedzUsuń
  4. Pani Krysiu,oboje z żoną gdy rozmawiamy o dalekiej przyszłości najbardziej boimy się... samotnosci. Dzieci daleko i zajęte swoimi sprawami.Zapisaliśmy się do Klubu Seniorów, w gromadzie będzie nam raźnie..

   OdpowiedzUsuń
  5. Spotkania z dr Ewą Woydyłło zazdroszczę Wirtualnej Kulturze, bowiem od lat czytam książki tej świetnej znawczyni natury ludzkiej, a poszukuję ich ze względu na tematy jakie porusza. Oprócz samotności, ta jest mi obca. Z niedawnego wykładu dr Wnuk (na UTW) dowiedzieliśmy się o samotności i osamotnieniu, a w blogu poznałam nowe sformułowanie - "samotnictwo". Samotność jest wyborem, osamotnienie niestety nie, a samotnictwo?
   Irena K.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Irenko, samotnictwo jest chyba z wyboru.

    Doktor Woydyłło jest przesympatyczną, ciepłą osobą. Bardzo się cieszę, że ją spotkałam.

    Krystyna

    Usuń
  6. Ciekawe dlaczego Ewa Woydyłło nie zgodziła się z Dariuszem Galasińskim, że lekarze w trakcie wizyty pacjenta-seniora powinni znaleźć czas na rozmowę.
   Korzystając z polskiej służba zdrowia odnosi sie wrażenie ze rozmowa z pacjentem jest niegodna lekarza. W krajach z dobra służba zdrowia rozmowa z każdym pacjentem jest częścią spotkania z lekarzem. Rozmowa może być dłuższa lub krótsza w zależności od sytuacji, ale z reguły lekarz prowadzi konwersacje nie tylko na temat konkretnej porady medycznej.

   OdpowiedzUsuń
  7. Odpowiedź na pytanie "dlaczego Ewa Woydyłło nie zgodziła się ..." jest w nagraniu całej konferencji. Link do nagrania jest we wpisie.

   OdpowiedzUsuń