piątek, 8 kwietnia 2022

Matematyczka z białym kołnierzykiem na konferencji o samotności i dobrych relacjach


Wirtualna Kultura jest duma z siebie. Po czterech latach, w tym dwóch siedzenia w domu z powodu pandemii, zmieściła się w bluzkę, którą kupiła w roku 2018. Ubrała się w nią wczoraj na konferencję "Społeczne konteksty samotności i osamotnienia". Zrobiła w niej furorę. Kliknijcie na pierwsze zdjęcia, na których Wirtualna Kultura jest z prof. Marią Straś-Romanowską i dr Bogną Bartosz:

Bluzka spodobała się nawet pewnej młodej anonimowej uczestniczce konferencji. Warto było wstać o szóstej rano, żeby zdążyć na konferencję i usłyszeć z samego rana komplementy z powodu białego kołnierzyka i mankietów. 

Po powrocie z konferencji, zgodnie z radami psychologów, Wirtualna Kultura podzieliła kartkę papieru na pół. W lewej części zapisała plusy z udziału w konferencji, w prawej minusy. 

Plusów było bardzo dużo:

Wirtualna Kultura dowiedziała się, że pierwotnym powodem zorganizowania konferencji była samotność pandemiczna, ale do tego doszła sprawa lepszych relacji z 250 tysiącami Ukraińców we Wrocławiu.

Uzupełniła swoją wiedzę, prawie zerową, o medycznych skutkach samotności - można ją dziedziczyć. Samotne dziecko ma mniejszą odporność i w przyszłości może zachorować np. na cukrzycę. O tym i wielu innych bardzo ciekawych aspektach samotności i sposobach walki z nią mówiła prof. Joanna Rymaszewska, psychiatra z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Na przykład, powinniśmy zaakceptować i polubić sami siebie, okazywać własne emocje, dbać o kontakty z innymi, np. z listonoszem, dołączyć do jakiejś grupy, nie zmieniać wszystkiego na raz. Joanna Rymaszewska zdefiniowała "pętlę regulacyjną" i podała 8 kroków wychodzenia z zagrożenia samotnością.

Na konferencji Wirtualna Kultura poznała nowe dla niej słowo: samotnictwo, czyli życie w samotności, w odosobnieniu, oderwanie od świata. Ucieszyła się, że niektóre problemy poruszane na konferencji były już omawiane przez nią na blogu, w tym pozytywne efekty samotności:
W kuluarach Wirtualna Kultura porozmawiała z prof. Straś-Romanowską o swojej hipotezie, że matematycy sami intuicyjnie odkrywają pewne psychologiczne teorie, bo są one bardzo logiczne.

O niektórych innych plusach udziału w konferencji Wirtualna Kultura napisze w następnym wpisie, w tym o czym mówili dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska i prof. Dariusz Galasiński. Sa na zdjęciach poniżej:


Minusy konferencji były tylko trzy:
 • Sala konferencyjna nie była amfiteatralna. Dlatego Wirtualna Kultura nie widziała panelistów siedzących za stołem.
 • Stoliki były chyba małe, bo w debacie stolikowej wzięło udział tylko 18 osób wybranych przez organizatorów - trzy stoliki po pięć osób plus moderator.
 •  Organizatorzy nie przewidzieli możliwości zadawania pytań wykładowcom przez "szarych zwykłych uczestników".

Debata stolikowa była utajniona. Uczestnicy konferencji poznali tylko jej merytoryczne podsumowanie przygotowane przez moderatorów.

Wirtualna Kultura była bardzo rozczarowana, że w debacie stolikowej nie mogła wziąć udziału. Chciała zweryfikować swoje tezy do wymarzonego doktoratu:

"Zabrała zabawki", czyli zeszyt oraz dwa kolorowe pisaki, i pojechała do domu. Resztę konferencji obejrzała na YouTube. 

Wy też możecie konferencję obejrzeć na YouTube. Nagranie jest bardzo długie, bo były przerwy:

Przypomnienie programu konferencji:

Uwaga. Konferencja była w nowym budynku Liceum Ogólnokształcącego V. Kliknijcie na ostatnie zdjęcie.  

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Witaj, furorę zrobiłaś, pisząc o tym Białym Kołnierzyku. Świetnie, że dzielisz się z nami wrażeniami ze spotkań na tak pożytecznej konferencji.

  Adam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Adamie, zastanawiam się, czy nie zrobić oddzielnego wpisu o historii mojego białego kołnierzyka - kiedy on mi towarzyszył.

   Krystyna

   Usuń
 2. Wirtualna Kultura jak zwykle:) precyzyjnie, inspirująco, ciekawie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie będąc na Konferencji, z trzech blogów podsumowujących to wydarzenie poznałam uczestników oraz najciekawsze tematy, które prezentowali. Wirtualna Kultura wyłuskała z wielu najciekawsze, dodatkowo okraszając je interesującymi linkami. Poznałam więc tematy, a dzięki informacji o możliwości odnalezienia wykładów na You Tube mogę też ich wysłuchać. No cóż, gdyby nie blog mogłabym przegapić tyle dobrych wiadomości.Profesor Straś-Romanowską i dr Bognę Bartosz poznałam na UTW i zawsze niezwykle ceniliśmy ich mądre wykłady. Pe-es ;) Biały Kołnierzyk - rewelacja.
  Irena K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irenko, moje wpisy (posty) na blogu to subiektywny wybór tematów. Cieszę się, że jest przydatny.

   Krystyna

   Usuń