- Maria Straś-Romanowska, kliknijcie: Oblicza mądrości w starości - wpis na blogu,
- Bogna Bartosz, kliknijcie: Duch i umysł wspierają ciało - wpis na blogu.
Bluzka spodobała się nawet pewnej młodej anonimowej uczestniczce konferencji. Warto było wstać o szóstej rano, żeby zdążyć na konferencję i usłyszeć z samego rana komplementy z powodu białego kołnierzyka i mankietów.
Po powrocie z konferencji, zgodnie z radami psychologów, Wirtualna Kultura podzieliła kartkę papieru na pół. W lewej części zapisała plusy z udziału w konferencji, w prawej minusy.
Plusów było bardzo dużo:
Wirtualna Kultura dowiedziała się, że pierwotnym powodem zorganizowania konferencji była samotność pandemiczna, ale do tego doszła sprawa lepszych relacji z 250 tysiącami Ukraińców we Wrocławiu.
Uzupełniła swoją wiedzę, prawie zerową, o medycznych skutkach samotności - można ją dziedziczyć. Samotne dziecko ma mniejszą odporność i w przyszłości może zachorować np. na cukrzycę. O tym i wielu innych bardzo ciekawych aspektach samotności i sposobach walki z nią mówiła prof. Joanna Rymaszewska, psychiatra z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Na przykład, powinniśmy zaakceptować i polubić sami siebie, okazywać własne emocje, dbać o kontakty z innymi, np. z listonoszem, dołączyć do jakiejś grupy, nie zmieniać wszystkiego na raz. Joanna Rymaszewska zdefiniowała "pętlę regulacyjną" i podała 8 kroków wychodzenia z zagrożenia samotnością.
Na konferencji Wirtualna Kultura poznała nowe dla niej słowo: samotnictwo, czyli życie w samotności, w odosobnieniu, oderwanie od świata. Ucieszyła się, że niektóre problemy poruszane na konferencji były już omawiane przez nią na blogu, w tym pozytywne efekty samotności:
- kliknijcie: Zalety samotności matematyka - wpis na blogu.
W kuluarach Wirtualna Kultura porozmawiała z prof. Straś-Romanowską o swojej hipotezie, że matematycy sami intuicyjnie odkrywają pewne psychologiczne teorie, bo są one bardzo logiczne.
O niektórych innych plusach udziału w konferencji Wirtualna Kultura napisze w następnym wpisie, w tym o czym mówili dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska i prof. Dariusz Galasiński. Sa na zdjęciach poniżej:
Minusy konferencji były tylko trzy:
- Sala konferencyjna nie była amfiteatralna. Dlatego Wirtualna Kultura nie widziała panelistów siedzących za stołem.
- Stoliki były chyba małe, bo w debacie stolikowej wzięło udział tylko 18 osób wybranych przez organizatorów - trzy stoliki po pięć osób plus moderator.
- Organizatorzy nie przewidzieli możliwości zadawania pytań wykładowcom przez "szarych zwykłych uczestników".
Wirtualna Kultura była bardzo rozczarowana, że w debacie stolikowej nie mogła wziąć udziału. Chciała zweryfikować swoje tezy do wymarzonego doktoratu:
"Zabrała zabawki", czyli zeszyt oraz dwa kolorowe pisaki, i pojechała do domu. Resztę konferencji obejrzała na YouTube.Wy też możecie konferencję obejrzeć na YouTube. Nagranie jest bardzo długie, bo były przerwy:
- kliknijcie: Nagranie całej konferencji - YouTube.
Przypomnienie programu konferencji:
- kliknijcie: Wrocław przeciwko samotności (wpis na blogu).
Uwaga. Konferencja była w nowym budynku Liceum Ogólnokształcącego V. Kliknijcie na ostatnie zdjęcie.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Witaj, furorę zrobiłaś, pisząc o tym Białym Kołnierzyku. Świetnie, że dzielisz się z nami wrażeniami ze spotkań na tak pożytecznej konferencji.
OdpowiedzUsuńAdam
Adamie, zastanawiam się, czy nie zrobić oddzielnego wpisu o historii mojego białego kołnierzyka - kiedy on mi towarzyszył.
UsuńKrystyna
Wirtualna Kultura jak zwykle:) precyzyjnie, inspirująco, ciekawie!
OdpowiedzUsuńNie będąc na Konferencji, z trzech blogów podsumowujących to wydarzenie poznałam uczestników oraz najciekawsze tematy, które prezentowali. Wirtualna Kultura wyłuskała z wielu najciekawsze, dodatkowo okraszając je interesującymi linkami. Poznałam więc tematy, a dzięki informacji o możliwości odnalezienia wykładów na You Tube mogę też ich wysłuchać. No cóż, gdyby nie blog mogłabym przegapić tyle dobrych wiadomości.Profesor Straś-Romanowską i dr Bognę Bartosz poznałam na UTW i zawsze niezwykle ceniliśmy ich mądre wykłady. Pe-es ;) Biały Kołnierzyk - rewelacja.
OdpowiedzUsuńIrena K.
Irenko, moje wpisy (posty) na blogu to subiektywny wybór tematów. Cieszę się, że jest przydatny.
UsuńKrystyna