sobota, 1 grudnia 2018

Seniorki seniorom polecają

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu stale kusi seniorów różnymi propozycjami. Na jej stronach internetowych seniorzy mają swoją zakładkę, kliknijcie: Seniorzy w MBP, w której podaje się aktualne wydarzenia adresowane do seniorów. Są to spotkania, prelekcje, kursy komputerowe, dyżury wrocławskich wolontariuszy IT, itd.

W grudniu rusza kolejna edycja spotkań komputerowych dla seniorów w Przejściu Świdnickim, kliknijcie: Oswoić komputer. Spotkania zaczynają się 5 grudnia. Są one organizowane też w innych bibliotekach, kliknijcie: Kursy komputerowe dla seniorów.

Na internetowych stronach biblioteki jest stała pozycja "Senior seniorowi poleca":

"Czytałeś ostatnio jakąś dobrą książkę? Byłeś na filmie wartym obejrzenia? Chcesz polecić innym fajne miejsce? Napisz do nas: mailowo (mbp05@biblioteka.wroc.pl; mbp11@biblioteka.wroc.pl) lub tradycyjnie (zostaw recenzję u bibliotekarza w swojej bibliotece). Będziemy polecać Twoje typy innym".

W październiku  Miejska Biblioteka Publiczna  we Wrocławiu ogłosiła konkurs "Senior seniorowi poleca" na recenzję książki. Recenzję można było zgłosić do 21 listopada br. Mogła ona mieć tylko 900 znaków i spacji. Wirtualna Kultura za namową Ani w niebieskich okularach wzięła udział w konkursie. Najtrudniejszą dla niej rzeczą było ograniczenie recenzji do tylko 900 znaków i spacji.

Zgodnie z regulaminem, 30 listopada 2018  ogłoszono na stronach internetowych Miejskiej Biblioteki Publicznej dwóch zwycięzców konkursu, a dokładnie mówiąc zwyciężczynie. Są nimi Irena Kawczyńska oraz Krystyna-Wirtualna Kultura, kliknijcie: Wyniki konkursu.

Irena Kawczyńska napisała recenzję książki Ewy Woydyłło: "Ludzie, ludzie", kliknijcie: Recenzja Ireny Kawczyńskiej. Oto recenzja napisana przez Krystynę:

Recenzja książki Mariusza Szczygła „Nie ma”

Czy można napisać recenzję jeszcze nieprzeczytanej do końca książki, aby zachęcić innych do jej przeczytania? Jestem przekonana, że przyznacie mi rację, że TAK. „Nie ma” to świeża bułeczka. Ukazała się w listopadzie 2018.  Od razu ją kupiłam, bo:

 • Nie mogłam przegapić dzieła, które autor pisał z przerwami 9 lat.
 • Okoliczności zdobywania niektórych materiałów, aby opisane historie miały „story”, nadają się na temat oddzielnej publikacji.
 • Na okładce są czerwone meduzy (?) z obrazu Michała Mroczka.
 • Bohater książki, czyli „Nie ma”, ma wiele wcieleń. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma fikcji.
 • Akcja dzieje się w różnych krajach.
 • Książka jest osobista. Autor pisze też o swoim tacie Jerzym Szczygle.
 • Dedykacja i Ostatnie słowo są bardzo poruszające.
 • „Nie ma” to coś dla nas seniorów i tych, którzy seniorami będą. Stale jest obok nas.

Wirtualna Kultura wybiera się na Wrocławskie Targi Dobrej Książki 2 grudnia do Hali Stulecia, bo wtedy Mariusz Szczygieł będzie podpisywał swoje książki, kliknijcie: Program Targów. Będzie na Targach też 1 grudnia, bo bardzo interesuje ją spotkanie z Urszulą Glensk, autorką książki: "Hirszfeldowie. Zrozumieć krew". Targi trwają od czwartku do niedzieli.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Recenzja "Nie ma" - świetna. Gratuluję zasłużonej nagrody!
  (Też potrafiłam napisać to krótko :-)).
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, wysyłając recenzję na konkurs chciałam pokazać, że każdy może to zrobić. Może swoją opublikujesz na blogu? Chętnie przeczytam.

   Krystyna

   Usuń
  2. Pani Tereso zachęcamy do przysyłania swoich recenzji do nas na adres seniorzy@biblioteka.wroc.pl :) Chętnie będziemy je publikować na naszej stronie i FB :)

   Usuń