sobota, 9 lipca 2022

24. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha i Literackie Spotkania

Aktywnym wrocławskim seniorom niczego nie trzeba przypominać - oni sami pamiętają. Na przykład, pamiętają o corocznym Festiwalu Simcha w Synagodze pod Białym Bocianem, który będzie w dniach 30 lipca - 5 sierpnia 2022. 

Program całego Festiwalu nie jest jeszcze znany, ale na Facebooku pojawiają się już informacje o poszczególnych wydarzeniach:

30 lipca w Synagodze, po raz pierwszy we Wrocławiu, wystąpi zespół Kommuna Lux z Odessy o niepowtarzalnym stylu łączącym muzykę klezmerską z Odessa Gangsta Folk. Bilety można już kupić w serwisie (kliknijcie) Ticketmaster (bilet ulgowy kosztuje 40 zł): 

W niedzielę 31 lipca odbędzie się tradycyjny Jarmark Żydowski.

Festiwal Simcha to także Literackie Spotkania Autorskie wokół książek o tematyce żydowskiej. 
 •  2 sierpnia 2022 o godz. 17.00 w Auli Katedry Judaistyki (Judaistyka - Uniwersytet Wrocławski) dr hab. Joanna Degler (Lisek) poprowadzi spotkanie z Mirą Krum-Ledowską, autorką książki "Królewna z kukurydzy". 
 • 3 sierpnia 2022 o  godz. 17:00, Ula Rybicka, w ramach Klubu Książki Żydowskiej realizowanego przez Żydotekę, poprowadzi w Klubokawiarni Mleczarnia (kliknijcie: Klubokawiarnia Mleczarnia) spotkanie wokół wybitnego dzieła pt. „Wchodzi koń do baru”  - jednej z najgłośniejszych powieści izraelskiego prozaika Dawida Grosmana, który trzymał za nią Nagrodę Bookera.
 • 4 sierpnia 2022 o godz. 17:00 w Klubokawiarni Mleczarnia będzie okazja, by wysłuchać rozmowy z Rafałem Hetmanem, reporterem, autorem książki "Izbica, Izbica", którą poprowadzi Ula Rybicka. Książka była nominowana do Nagrody Historycznej "Polityki" oraz znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. 

Dodatek 1. Na razie możecie zobaczyć, jaki bogaty program Festiwalu Simcha był rok temu:
Na zdjęciach są drzewa na Nowym Cmentarzu Żydowskim:

Dodatek 2. Link do wpisu na blogu o zdalnym wernisażu Miry Żelechower-Aleksiun w Synagodze pod Białym Bocianem, - spotkanie prowadził Mariusz Szczygieł, wrzesień 2020:
  Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. 10 lat temu brałam udział w warsztatach prowadzonych przez artystkę Mirę Żelechower Aleksiun.

  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 2. Małgosiu, to musiały być wspaniałe zajęcia. We wpisie dodałam link do relacji z wernisażu w roku 2020 - spotkanie z Mirą Żelechower Aleksiun prowadził Mariusz Szczygieł..

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mile wspominam ten czas.

   Małgosia

   Usuń
 3. Wirtualna Kultura jest niezwyklym mecenasem wszystkich kultur! Gratuluje. Lili Fuchdberg

  OdpowiedzUsuń