czwartek, 14 lipca 2022

Wirtualna Kultura maluje w Ossolineum


Wirtualna Kultura po kilkugodzinnych warsztatach 1 kwietnia 2022 w Muzeum Pana Tadeusza z rysowania karykatur, prowadzonych przez Kingę Łask, postawiła sobie poprzeczkę wyżej i zapisała się na pięciodniowe warsztaty malowania, nazywane plenerem, bo "akcja" dzieje się na wewnętrznym dziedzińcu Ossolineum przy ulicy Szewskiej 37. 

Na czerwcowe warsztaty z rzeźbienia nie zdecydowała się:

Warsztaty z malowania, 11 - 15 lipca br., prowadził Ignacy Oboz – artysta plastyk, historyk sztuki, edukator muzealny. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie. Aktualnie doktorant Akademii Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Współpracuje z Muzeum Pana Tadeusza i Muzeum Współczesnym we Wrocławiu.

Warsztaty zgromadziły seniorów o różnym stopniu znajomości technik malowania. Chętnych było więcej niż miejsc.

Na pierwszym zdjęciu jest Sylwia, uczestniczka warsztatów, w towarzystwie Kingi i Ignacego. Cała trójka dyskutuje o obrazie namalowanym przez Sylwię. Tematem warsztatów (obrazów) były elementy architektoniczne dziedzińca Ossolineum.  Poniżej są obrazy namalowane przez trzy inne uczestniczki warsztatów i  ostatni namalowany przez Wirtualną Kulturę. Kliknijcie na miniatury zdjęć.Pierwszego dnia Wirtualna Kultura usiłowała znaleźć jakiś ciekawy element architektoniczny na dziedzińcu. Robiła szkice ołówkiem i malowała akrylem. Błędnie myślała, że potrafi namalować okna - białe ramy były dla niej zbyt cienkie.  Drugiego dnia zabrała się pod kierunkiem Ignacego za farbę olejną i docelowy obraz. Urzekł ją obrośnięty pień drzewa. To on nie dał jej spać w nocy - na obrazie wychodził zbyt płaski. Z żywopłotem też były problemy.

Tak dziedziniec Ossolineum i drzewo wyglądają w rzeczywistości:


W trakcie warsztatów Wirtualna Kultura poznała m.in. dwa nowe terminy: impast i laserunek. Impast to "paćki" w terminologii Wirtualnej Kultury - takie grube kleksy z farby, żeby obraz nie był taki płaski i żeby było widać, że jest malowany farbą olejną. Laserunek to prześwit, w którym widać płótno, na którym maluje się obraz. To możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach - kliknijcie.Jutro, czyli 15 lipca, o godzinie 13tej będzie wernisaż na terenie Ossolineum przy ulicy Szewskiej 37,
na którym będzie można zobaczyć, co i jak w tym tygodniu namalowała grupa seniorów. Zapraszamy!

Jutro, przed wernisażem, Wirtualna Kultura jeszcze raz przyjrzy się krytycznie swojemu pierwszemu w życiu dziełu olejnemu i może jeszcze gdzieś pacnie trochę farby. To wszystko na koszt Gminy Wrocław. Projekt „Muzealni Pasjonaci. Warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza i Ossolineum” jest współfinansowany właśnie ze środków Gminy Wrocław.

Uwaga. 15-tego lipca ruszają zapisy na trzecią serię warsztatów: plener rysunkowy 22–26 sierpnia 2022, godz. 10.00–13.00.


Dodatek. Na warsztatach Wirtualna Kultura należała do zdecydowanej mniejszości, która malowaniem nie zajmowała się wcześniej. Od razu została wrzucona na "głęboką wodę" - musiała sobie jakoś radzić i już pierwszego dnia namalować akrylem wstępny szkic, a drugiego podkład pod obraz docelowy. Gdy farbą olejną zaczęła malować pień, to Ignacy podpowiedział jej "paćkanie" i dalej jakoś poszło dzięki jego wskazówkom. Tak wyglądały jej początki z akrylem - lewy obraz namalowała akrylem pierwszego dnia, drugi następnego:


Wirtualna Kultura zapewnia: każdy może tak malować. 

Krystyna - Wirtualna Kultura 

14 komentarzy:

 1. Gratuluje Krysiu ...wszyscy możemy malować , śpiewać ......cieszyć się życiem ,tylko trzeba chcieć :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Halinko, trafiłaś w sedno. Nie ma rzeczy niemożliwych - trzeba tylko chcieć.

   Krystyna

   Usuń
  2. Pięknie malujesz, nie wiedziałam, że oprócz pisania masz jeszcze talent malarski. Pogratulować pasji. Jasia

   Usuń
  3. Jasiu, końcowy efekt to nie jest skutek jakiegoś talentu, tylko efekt wskazówek Ignacego. Bez nich mogłabym namalować tylko matematyczny znak nieskończoności. Zaraz do wpisu dodam zdjęcie szkicu namalowanego akrylem drugiego dnia i inne ujęcie z dnia pierwszego. Jak widzisz, od razu zostałam wrzucona na głęboką wodę.

   Krystyna

   Usuń
  4. Bez zdolności , głęboka woda nie pomoże 🥰

   Usuń
 2. Faktycznie, zdolności i pasje nasza Wirtualna Kultura ma na nasze szczęście różne. Tylko pozazdrościć i pogratulować. Irena ze Szczepina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irenko, a może też spróbujesz?
   Krystyna

   Usuń
  2. Droga Wirtualna Kulturo! Niestety, nie mogę spróbować. Bardzo źle znoszę upały. Ukłony i pozdrowienia. Irena ze Szczepina.

   Usuń
 3. Krysiu, wielkie gratulacje. Maria

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele ukrytych talentów ma Wirtualna Kultura. Tym razem zaskoczyła nas kolejną przygodą, czyli udziałem w warsztatach malarskich. Jak się okazuje - z sukcesem. Brawo Krysiu! Obserwując blog, a w nim opisy wyzwań w różnych dziedzinach, w które angażuje się Wirtualna Kultura, zupełnie nie zdziwi mnie, gdy przeczytam, na przykład, o planach skoku ze spadochronem:) Oczywiście z kolejnym sukcesem.

  Irena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irenko, zaryzykowałabym ten skok, ale tylko z Tobą.

   Krystyna

   Usuń
 5. Krystyno
  Serdeczne gratulacje. Piękne jest to co namalowałaś, no i oczywiście jak.
  Z pasją, wielką pracowitością, ale tez trzeba przyznać z niezłym pazurem...
  Ogromne brawa, prawdziwie zasłużone. Pozdrawiam Ciebie i wszystkich fanów Twoich talentów - Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, to dziedziniec Ossolineum jest piękny.

   Krystyna

   Usuń
  2. Dziedziniec jaki jest - wszyscy widzimy...
   Ale ten namalowany wyszedł spod Twojej ręki.
   I to jest piękne i wspaniałe. Brawo Krysiu!
   Przytulam Majka

   Usuń