piątek, 1 lipca 2022

O wrażeniach z warsztatów w Muzeum Pana Tadeusza


Wirtualna Kultura postanowiła się podzielić wrażeniami z warsztatów dla seniorów, w których nie wzięła udziału z powodu braku własnego samochodu z klimatyzacją, którym dojechałaby do Muzeum Pana Tadeusza w te tropikalne dni. Poszła tylko 24 czerwca na "oprowadzanie" po wystawie prac Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego (1814-1890) - rysownika, litografa i pisarza, jednego z pierwszych polskich krajoznawców,

Kliknijcie na pierwsze zdjęcie jednej z prac Stęczyńskiego - wyświetlanej na ekranie w muzeum. Wszystkie prace prezentowane na wystawie są ze zbiorów Ossolineum.  

Wystawa będzie czynna do 18 września 2022. Jej obejrzenie miało być wstępem (inspiracją) do prac wykonywanych na warsztatach rzeźbiarskich pod kierunkiem Marleny Szeligi – edukatorki artystycznej w Muzeum Pana Tadeusza, studentki Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Warsztaty trwały 5 dni. Od 27 czerwca do 1 lipca 2022 uczestnicy, w tym Ola i Sylwia, poznali różne techniki rzeźbienia, np. z plasteliny, gliny i gipsu. Wykonali prace D3 (przestrzenne) i płaskorzeźby na gipsowych tabliczkach. Ich dzieła z gipsu zostały zaprezentowane dzisiaj na wernisażu w jednej z głównych sal wystawienniczych w Muzeum Pana Tadeusza. Te z plasteliny i gliny uczestnicy zabrali na pamiątkę. Dostali też dodatkowe materiały do "szlifowania" zdobytych umiejętności w domu.

Na trzech kolejnych zdjęciach są pokazane przygotowania do wernisażu. Kliknijcie. 


Wirtualna Kultura jest pod wrażeniem efektów tylko pięciodniowych zajęć. Seniorzy to bardzo zdolna młodzież dojrzała! Po wernisażu był czas na podsumowanie i poczęstunek.


Poniżej są prace zrobione przez Sylwię: pierwsza przedstawia zamek Chojnik, druga to kamienie i skałki według rysunków z wystawy prac Stęczyńskiego.


Wirtualna Kultura miała ochotę na jakieś warsztaty artystyczne od kiedy z Olą zobaczyła efekty projektu TURN:

Pierwsza okazja nie została przez nią wykorzystana. Trudno. Ma jednak drugą szansę: lipcowe warsztaty malarskie też w Muzeum Pana Tadeusza:
Na razie teoretycznie może się uczyć robienia płaskorzeźb gipsowych i rzeźb w glinie:

Uwaga. Na zdjęciach nie ma wszystkich uczestników warsztatów, w tym Oli, która zdjęcia robiła.

Krystyna - Wirtualna

2 komentarze:

 1. Dzięki za miłe wspomnienia - japońsko-polski projekt TURN
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale miłe i ciekawe informacje...
  Wakacje nawet dla nas zaczynają się atrakcjami. Oby tylko można było z nich skorzystać. Dzięki Krystyno. Życzę dużo relaksu w lipcu i pozdrawiam 🌹🌹🌹
  Majka

  OdpowiedzUsuń