piątek, 21 kwietnia 2023

Kilka propozycji kwietniowych

Faktyczny Dom Kultury w Warszawie, działający przy Instytucie Reportażu, organizuje spotkania autorski, na szczęście dostępne też na Facebooku i na kanale YouTube:  

W najbliższy poniedziałek, 24 kwietnia 2023, o godzinie 19 będzie wykład i spotkanie autorskie z Filipem Springerem, poświęcone jego najnowszej książce "Mein Gott, jak pięknie"
 Rozmowę poprowadzi Natalia Szymańczyk:
"W swojej najnowszej książce Filip Springer przygląda się poniemieckiemu pejzażowi próbując w nim wypatrzeć początki antropocenu. W rekonstruowaniu przekształceń krajobrazu autor wspomaga się ikonografią. Sięga po słynne przedstawienia Elizjum litografów Szkoły Kowarskiej, przygląda się starym mapom, tworzy własne i rusza śladem ojca polskiej fotografii Jana Bułhaka, który w latach czterdziestych XX wieku fotografował ziemie włączone do Polski po II Wojnie Światowej. 

W krótkiej prezentacji przygotowanej specjalnie na potrzeby spotkania w Faktycznym Domu Kultury Filip Springer opowie o obrazach Krainy z jakich korzystał przy pracy nad tą książką oraz o tym, jakim miały one wpływ na jego własne fotografie wykonane w ramach tego projektu. W dalszej części spotkania odpowie na pytania Natalii Szymańczyk i publiczności."


To jest bardzo ciekawa propozycja szczególnie dla tych, którzy sami pamiętają poniemieckie pejzaże Ziem Odzyskanych, ale czy wypatrzyli w nich początki antropocenu? 

Co za zbieg okoliczności, że właśnie teraz mamy we Wrocławiu w Muzeum Architektury wystawę "Antropocen"
Wystawie towarzyszą ciekawe wydarzenia. Na przykład, w sobotę 22 kwietnia 2023 o godzinie 11 będzie leśny spacer pracki, w dolinie Bystrzycy i potoku Łękawica, z Małgorzatą Piszczek - architektką krajobrazu i przyrodniczką:
W niedzielę, 23 kwietnia 2023 godz. 12, będzie spacer z prof. Zajączkowską, botaniczką, edukatorką i poetką: 
a o godzinie 17tej kuratorskie oprowadzania po wystawie Antropocen:

Wojciech Szot tak o najnowszej książce Filipa Springera napisał:

"To książka na przecięciu wielu innych książek. Dziennik podróży przechodzący w reportaż historyczny, który okazuje się powieścią i esejem. To historia o fotografiach i sposobach widzenia krajobrazu, ale też o tym, jak można odpowiedzialnie kształtować przestrzeń wokół siebie. To też opowieść o rzece, o tym jak niedoceniane jest jej znaczenie. Podróż przez kilka czasów i wiele miejsc."

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. W święta udało mi się odwiedzić opisaną na blogu wystawę „Antropocen”. Niezwykła, gorzka porcja wiedzy i obrazów tego, jak my ludzie zmieniamy swoją planetę. Ale z nutą nadziei, na ekranie pojawia się napis o tym, że epoka antropocenu musi zostać zastąpiona przez epokę symbiocenu.
  B.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za ciekawe materiały i zdjęcia przyrody. U nas liście nie są jeszcze tak okazałe.
  Ala

  OdpowiedzUsuń
 3. O poranku solidna policja, jak zwykle intrygujących wiadomości od Wirtualnej Kultury, zapowiada interesujący ostatni tydzień kwietniowy

  OdpowiedzUsuń