niedziela, 16 kwietnia 2023

Olga Tokarczuk w teatrze

Wirtualna Kultura czyta z zaciekawieniem, jak książki Olgi Tokarczuk wkraczają na teatralne sceny. W marcu 2023 przeczytała na Facebooku Olgi Tokarczuk, że w londyńskim Barbicanie można było zobaczyć historię Janiny Duszejko w adaptacji międzynarodowej objazdowej grupy teatralnej Complicite, z siedzibą w Londynie, prowadzonej przez dyrektora artystycznego i współzałożyciela Simona McBurneya

Przeczytajcie relację z tego spektaklu:

W spektaklu londyńskim Janinę Duszejko zagrała  Kathryn Hunter. Wirtualna Kultura chętnie porównałaby rolę Kathryn Hunter z postacią Janiny Duszejko stworzoną przez Agnieszkę Mandat w filmie Agnieszki Holland "Pokot":


Teraz Wirtualna Kultura czeka na inne wydarzenie - spektakl oparty na powieści "Empuzjon" Olgi Tokarczuk: 
"Powieść „Empuzjon” zaadaptował i wyreżyseruje Robert Talarczyk, zaś za współpracę dramaturgiczną odpowiedzialny jest m.in. prof. Ryszard Koziołek zaprzyjaźniony z wrocławską noblistką. na scenie usłyszymy muzykę Wojciecha Kilara (w opracowaniu Adama Wesołowskiego), scenografię, kostiumy i reżyserię świateł przygotowała Katarzyna Borkowska, choreografię Kaya Kołodziejczyk."

Spektakl „Empuzjon” jest koprodukcją Teatru Śląskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Katowicka premiera 12 maja, warszawska 19, a we Wrocławiu przedstawienie obejrzymy 23, 24 i 25 czerwca 2023 w Centrum Kultury "Piekarnia" przy ulicy Księcia Witolda. Bilety można już kupić (ulgowe 50 zł). 

Wirtualna Kultura lubi "Piekarnię". Wiele tam i w Instytucie Grotowskiego dzieje się:

Przypomnienie.

Uwaga. Kliknijcie na zdjęcie przysłane przez Zosię. 
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz: