czwartek, 6 kwietnia 2023

Czytelnicy głosują na ikony architektury

Wirtualna Kultura własnym oczom nie wierzyła, gdy wśród kandydatów do tegorocznej "Ikony Dolnośląskiej Architektury" znalazła Rynek w Nowej Rudzie, który na przestrzeni wielu lat zmieniał swój wygląd. Charakteryzuje go duże nachylenie i na środku Ratusz w ciepłych kolorach. Ilość drzew zmieniała się. Teraz jest ich więcej. 

Gazeta Wyborcza ogłosiła plebiscyt na ikony architektury: 

"Wybierzmy nowe ikony architektoniczne miast i regionów. 
(...) 
Dlatego szukamy z państwem współczesnych ikon. Najlepsza architektura, rozpoznawalne budynki, takie, które lubimy, takie, które nas czasami denerwują – ale nie sposób przejść obok nich obojętnie.
(...)
Naszą akcję prowadzimy w kilku etapach. W pierwszym zbieraliśmy w redakcjach lokalnych kandydatury do tytułu ikony miast i regionów. Dziś rozpoczynamy głosowanie, które potrwa do niedzieli 23 kwietnia. Wyniki ogłosimy 28 kwietnia."

Każdy czytelnik Gazety Wyborczej może zagłosować w trzech konkursach, czyli może wybrać po jednej kandydaturze z Wrocławia, Wałbrzycha i Dolnego Śląska (lub innego regionu).  

We Wrocławiu kandyduje 15 obiektów: 

 • Forum Muzyki, nowy terminal lotniska, Renoma przebudowana, Bulwar Dunikowskiego, Biurowiec MPWiK na Grobli i Hydropolis, Sky Tower, Afrykarium, Nawa Oskara Zięty, Ekocentrum, Most Rędziński, MikMak, Corte Verona, Bulwar Staromiejski, OVO, Zintegrowane Centrum Studenckie.
Jak myślicie: co wygra we Wrocławiu? Sky Tower, a może Nawa Oskara Zięty - to na jej tle Tomasz Hołod zrobił zdjęcia Wirtualnej Kulturze (kliknijcie obok):
Wirtualna Kultura o Nawie pisała w roku  2017:

Wirtualna Kultura zna z "widzenia" większość obiektów z Wrocławia. Zaskoczył ją jednak MikMak - szeregowa zabudowa mieszkaniowa: 


Na Dolnym Śląsku kandydują:
 • Ratusz w Siechnicach, Stare Miasto w Głogowie, Biblioteka w Świdnicy i placyk, Kładka w Zagórzu Śląskim, Hotel SPA w Jakuszycach, Regionalne Centrum Sportowe w Lubinie, Galeria Cuprum w Lubinie, Kościół NMP w Świdnicy, Rynek w Nowej Rudzie.  

Wirtualna Kultura nie zna obiektów kandydujących z Dolnego Śląska, poza kandydaturą z Nowej Rudy. Co prawda, była na wycieczce w Głogowie, ale dawno temu:

Na pierwszym zdjęciu jest oczywiście Ratusz w Rynku w Nowej Rudzie, znany jej od roku 1954. 

O Nowej Rudzie i Zamku Sarny Wirtualna Kultura pisała na blogu kilkukrotnie, m.in. z powodu Festiwalu Góry Literatury:

W tym roku Festiwal będzie od 7 do 16 lipca 2023 między innymi w Nowej Rudzie, Ludwikowicach Kłodzkich, Radkowie, Zamku Sarny, Wałbrzychu, Świdnicy i Sokołowsku:
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

 1. Dzieje się dużo i bardzo ciekawych wydarzeń...
  Dzięki Tobie Krystyno, my jesteśmy bardziej na bieżąco (w stosunku do "nieczytających") w zakresie nowości i bieżących ciekawostek. Dzięki Krysiu.
  Serdeczności poświąteczne Majka
  ps
  po awarii mojego kompa dzisiaj przechodzi test, zobaczymy ...

  OdpowiedzUsuń