sobota, 29 kwietnia 2023

Sieci wsparcia - relacja z I Forum Srebrnej Edukacji


Wirtualna Kultura, mimo że srebrnych włosów ma na razie mało, wybrała się na I Forum Srebrnej Edukacji, żeby edukatorzy mieli na kim sprawdzać swoje metody. Forum rozpoczęło się w sali kinowej Muzeum Pana Tadeusza punktualnie o godzinie 10tej. Jest to preferowana przez Wirtualną Kulturę pora na warsztaty dla seniorów. 

Siedzenia były wygodne, może nawet zbyt wygodne - co mogło skłaniać do drzemki. Odległość od ekranu w sam raz. Ewa, koleżanka Wirtualnej Kultury z rejonu placu Grunwaldzkiego "trzymała" dla niej miejsce.

 Program Forum i lista jego organizatorek są we wpisie: 

Organizatorki: Bogna Bartosz, Anna Jarosińska, Olga Oskierko, Marta Prucnal i Ilona Zakowicz  oraz ich mentorka profesor Maria Straś-Romanowska mówiły o mądrości człowieka starego, czasie, współpracy międzypokoleniowej, pozytywnym starzeniu się, akceptacji samego siebie. Szukały  liderek "srebrnej zmiany" wśród uczestników. 

Na zdjęciu pierwszym poniżej są organizatorki I Forum Srebrnej Edukacji, na drugim one dziękują ich mentorce Marii Straś-Romanowskiej (kliknijcie na miniatury zdjęć): 


Spotkanie zaczęło się od bardzo pomysłowego filmu Marty Prucnal. Ciekawe hasła i przesłania były ilustrowane podnoszącymi na duchu obrazami. Wśród rad był i mniszek, i ciągłe odkrywanie własnych talentów, i odpoczywanie bez wyrzutów sumienia, i bliskość przyrody, Wirtualna Kultura chętnie obejrzałaby film raz jeszcze. W zeszycie zdążyła zanotować tylko dwa zdania:

"Wiedza czyni cuda. Wiara czyni cuda".

Niestety nie zapamiętała, jaki towarzyszył im widok na ekranie. 

Uczestnicy Forum zjechali się z całej Polski (kliknijcie na pierwsze zdjęcie). Zapisy na 40 miejsc zakończyły się błyskawicznie - była lista rezerwowa. W czasie tylko półgodzinnej przerwy kawowej Wirtualna Kultura zawarła nowe znajomości z "Dzierżoniowem" i "Nową Rudą". Na rozmowy z znanym jej "Wrocławiem" czasu miała za mało.

Tematy wykładów i prezentacji odpowiadały Wirtualnej Kulturze. Oto kilka haseł, które zanotowała:

Maria Straś-Romanowska omówiła trzy rodzaje mądrości:
 • mądrość praktyczna - np. radzenie sobie z problemami codzienności, zarządzanie czasem
 • mądrość duchowa i mądrość uczona.
Bogna Bartosz opisała kultury czasu:
 • kultura związana z kalendarzem - fascynacja przeszłością, datami wartymi upamiętnienia
 • kultura związana z terminarzem - fascynacja przyszłością, planowanie wydarzeń.
Wirtualna Kultura jakoś do tej pory nie może się zdecydować, czy jest "kalendarzem" czy "terminarzem" - chyba jest czymś pół na pół. WK nie byłaby sobą, gdyby nie wtrącała swoich "trzech groszy" w kuluarach Forum i w ramach dyskusji. Musiała się pilnować, żeby bezpodstawnie nie generalizować.
 • Skrytykowała w rozmowie termin: "sieci wsparcia". Ona, jak każdy senior, dobrze wie, że sieci są potrzebne do łowienia ryb. Od pewnego czasu pogodziła się, że Internet kojarzy się z sieciami komputerów. Ale kto to widział, żeby one były też niezbędne w psychoterapii?  
 • Usiłowała się dowiedzieć, co to jest "srebrna zmiana". 
 • Zastanowiło ją słowo "wdzięczność", które pojawiło się na ekranie aż dwa razy. Ona potrafi okazywać zadowolenie, ale do okazywania wdzięczności na zajęciach dla seniorów nie ma chyba skłonności. To błąd.
 • Doszukała się dwóch znaczeń pytania: "Czy dobra starość to bajka?" Pierwsze znacznie, bardziej oczywiste, to: "Czy dobra starość jest możliwa?", Druga wersja: "Czy dobra starość jest cudowna?" 
 • Stawała w obronie mężczyzn, nie po raz pierwszy, kliknijcie: O kobietach i mężczyznach z okazji 8 marca - wpis na blogu
Przecież znikoma obecność mężczyzn na zajęciach dla seniorów to nie tylko objaw braku ich aktywności, ale też fakt ich mniejszej liczby. Przypomnijcie sobie ilu seniorów było we Wrocławiu w czerwcu 2022: 
Prawdziwych seniorów, czyli tych 75+, było rok temu we Wrocławiu 53 589, w tym 17 978 mężczyzn i 35 611 kobiet. Te liczby byłyby większe, gdyby nie pandemia Covid-19.

W trakcie spotkania w Muzeum Pana Tadeusza padło ciekawe pytanie:

"Co seniorzy myślą, co młodzi o nich myślą?"

Wirtualna Kultura zastanawia się teraz, jak zorganizować ankietę wśród koleżanek i nielicznych kolegów, żeby miarodajnie odpowiedzieć na to ciekawe pytanie. Drodzy czytelnicy, przysyłajcie swoje opinie. 

Uwaga. Wirtualna Kultura zrobiła tylko zdjęcie drugie i trzecie. Pozostałe zdjęcia dostała od Bogny Bartosz, autor Sebastian Tyniec. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

 1. 👏👏👏👏👏👏

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za ciekawy materiał, który pobudza szare komórki do myślenia i działania.
  Ala

  OdpowiedzUsuń
 3. W.K. ma energie mlodej kobiety. A a pomyslow na tuziny. Mozemy byc wdzieczni, mimo ze tego slowa nie uzywa. Catherine

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe tematy,trochę za dużo jak na jedno posiedzenie.W części podobne do spotkania ze studentami dziennikarstwa.Jest problem co myślą jedni o drugich, ale stale tak jest młodzi i seniorzy mają różne odniesienia do rzeczywistości.Jest to kwestia
  dość skomplikowana. B

  OdpowiedzUsuń
 5. W mojej relacji z I Forum Srebrnej Edukacji zabrakło wzmianki o ciekawych doświadczeniach Anny Jarosińskiej z pracy w Dziennym Domie Pobytu Senior - Wigor.
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Krystyno miło mi ze przypadła komuś moja wypowiedz. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Przypuszczam, że większość seniorów nie wie, jak wyglądają zajęcia w DDPSach.
   Krystyna

   Usuń
 6. Bogna Bartosz5 maja 2023 12:00

  Dziękujemy za podpowiedzi, komentarze i jak zwykle warte uwagi pytania WK - w imieniu całego Silver Teamu

  OdpowiedzUsuń