czwartek, 23 marca 2023

Otwarcie Wystawy Antropocen i spacer po szklarniach Ogrodu Botanicznego

Wirtualna Kultura dostała maile z ciekawymi propozycjami: 

  • jeden z Muzeum Architektury o wystawie Antropocen i weekendzie otwarcia wystawy,
  • drugi od Elżbiety Konińskiej z Fundacji Ładne Historie, informujący o wydarzeniach towarzyszących wystawie Antropocen w Muzeum Architektury, 
Warto z nich skorzystać

Propozycja pierwsza. 


Otwarcie wystawy Antropocen w Muzeum Architektury w czwartek, 23 marca 2023, godz. 18.

Po otwarciu wystawy będzie Afterparty (też bezpłatne) 23 marca o godzinie 21 na Wyspie Tamka - spotkanie przy muzyce z autorami wystawy.
"Zapraszamy na otwarcie wrocławskiej odsłony wystawy 𝘼𝙣𝙩𝙧𝙤𝙥𝙤𝙘𝙚𝙣!

Podporządkowanie Ziemi potrzebom człowieka możemy obserwować codziennie i wszędzie. Tylko 3% ziemskich ekosystemów nie zostało zmienione przez człowieka. Kolejne przemiany związane z postępem w nauce i rewolucjami przemysłowymi wzmacniają wpływ człowieka na środowisko. Pozytywny i negatywny. Równocześnie gatunek ludzki staje się odporniejszy na choroby i żyje dłużej, a co za tym idzie konsumuje więcej. Szuka komfortu i bezpieczeństwa, najczęściej nie analizuje kosztów swoich decyzji ani ich skutków w przyszłości. Przyroda ze współgospodarza Ziemi stała się środowiskiem, w którego środku stoi człowiek.

Wystawa 𝘼𝙣𝙩𝙧𝙤𝙥𝙤𝙘𝙚𝙣 rysuje kontekst współczesnych wyzwań wobec katastrofy środowiskowej i umożliwia ich zrozumienie. Architekturę postrzegamy nie tylko jako efekt globalnych i lokalnych zmian w relacji człowieka z przyrodą, lecz także jako narzędzie kształtujące ten związek. Prezentujemy współczesne i historyczne projekty, realizacje i technologie, które wpływają na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów. 

W przyszłość architektury i jej rolę w każdej z kategorii pułapu ekologicznego zaglądamy poprzez instalacje zaproszonych projektantów i projektantek. Szukali oni sposobów takiego projektowania i funkcjonowania architektury, które nie tylko nie szkodziłyby planecie, lecz także miałyby potencjał regenerujący dla środowiska. Te przykłady udowadniają, że inna architektura jest możliwa."

Propozycja druga 

24 marca (piątek), godz. 17-18:30, jest premierowe oprowadzanie, kuratorskie, po wystawie przez Kacpra Kępińskiego i Adriana Krężlika, bez zapisów, wstęp wolny.
Propozycja trzecia

Spacer po szklarniach Ogrodu Botanicznego - jedno z wydarzeń wchodzących w skład wystawy Antropocen w Muzeum Architektury. 
Organizatorami wydarzenia są: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w Warszawie oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu. Partnerem wydarzenia jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przewodnikami będą Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis z warszawskiej Centrali - pracowni architektoniczno - badawczej.

Wizyta w szklarniach pozwoli nam doświadczyć skonstruowanych mikroklimatów, o kontrolowanej wilgotności, temperaturze, naświetleniu. Poznamy mieszkańców ogrzewanych basenów, rośliny wodne, błotne, przybrzeżne, które również poza cieplarnianymi warunkami mogą wspierać rzemieślnicze mikroklimaty.

Uwaga. Zdjęcia z Karpacza przysłał Andrzej. 

Krystyna - Wirtualna Kultura 

2 komentarze:

  1. Uwaga. 24 marca (piątek), godz. 17-18:30, jest oprowadzanie po wystawie przez Kacpra Kępińskiego i Adriana Krężlika, bez zapisów, darmowe.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za zaproszenie na ciekawą wystawę Antropocen. Panie Andrzeju - zdjęcia piękne. Pozdrawiam.Irena ze Szczepina

    OdpowiedzUsuń