niedziela, 28 lipca 2024

Wideoarty - ożywianie obrazów

Świat się skurczył, a Wrocław nie. Wyprawa komunikacją miejską z jednego końca miasta na drugi trwa chyba dłużej niż podróż do Poznania Intercity "Malczewski". 

Dlatego dzisiaj Wirtualna Kultura nie będzie zachęcać do wędrówek po Wrocławiu, tylko pokusi się o zwabienie Was do Muzeum Narodowego w Poznaniu na właśnie otwartą wystawę wideoartów (etiud filmowych) Lecha Majewskiego, zainspirowanych pracami Jacka Malczewskiego: 

Filmowe etiudy są prezentowane w muzeum na 12 ekranach. Wystawa będzie czynna do stycznia 2025.

Na krótkim filmiku możecie zobaczyć obrazy Malczewskiego:
a na stronach TVP3 Poznań reportaż o filmowych etiudach stworzonych przez Lecha Majewskiego - warto obejrzeć!!!:

Wirtualna Kultura przeczytała w Internecie, na stronach poznańskiej Gazety Wyborczej, że pomysł na stworzenie wideoartów inspirowanych przez obrazy Malczewskim pojawił się w głowie dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasza Łęckiego, jeszcze w czasie pandemii, zanim w związku z wojną na Ukrainie lwowska kolekcja obrazów Jacka Malczewskiego przyjechała do Poznania.


Lech Majewski to wybitny polski reżyser, malarz i pisarz. Znany jest z tworzenia wideoartów.:

W artykule Macieja Szymkowiaka możecie przeczytać o wideoartach i międzynarodowym dorobku Lecha Majewskiego (są też zdjęcia): 

Szymkowiak tak określa filmowe etiudy               

 "Etiudy filmowe Majewskiego nie tylko odtwarzają malarstwo Malczewskiego, ale także kreują własną wizję historii Polski na przestrzeni dwóch stuleci. Postaci z płócien Malczewskiego stają się przewodnikami w wędrówce przez różne okresy historyczne, od I wojny światowej po współczesność. Nomadzi wędrujący po Sybirze, polskich polach i lasach oraz współczesnych metropoliach pomagają uchwycić charakter współczesnego świata".


Uwaga. Wirtualna Kultura skopiowała zdjęcia ze stron artykułu Macieja Szymkowiaka. Ich autorem jest Angelus Silesius.

Przypomnienie:


Dodatek. W komentarzu do poprzedniego wpisu jest rozwiązanie zadania (przyporządkowania tytułów  obrazom Sybilly Golec): 
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Dziekuje. Odkrywam malo znanego mi malarza. Pozdrawiam z Paryza

    OdpowiedzUsuń