- kliknijcie: Taki jest Wrocław, jacy są wrocławianki i wrocławianie - 51. edycja Wrocławskiej Księgi Pamięci - wpis na blogu
- refleksje o odcinku 1 i 2, kliknijcie: Konfrontacja opinii o starości, pracy, życiu - wpis na blogu.
- temat odcinka trzeciego: Relacje międzypokoleniowe: Kogo i dlaczego słuchamy?
- temat odcinka czwartego: Rodzina: mieć czy być?
- temat odcinka piątego: Technologia. Przepaść czy most?
Każdy z tych tematów to nowe wyzwanie, wymagające zajrzenia do zakamarków duszy, czasami uzupełnienia wiedzy, no i dyscypliny redakcyjnej - odcinek musi się zmieścić na jednej stronie Gazety Senior.
a Linda od:
"Kiedyś słuchaliśmy starszych,
co miało głęboki sens – senior żył długo i wiedział to,
czego młody długo nie mógł jeszcze pojąć.
Dziś sprawy trochę się skomplikowały".
Najwięcej emocji wzbudził odcinek czwarty o rodzinie. Ku zaskoczeniu obu autorek najbardziej "dostało się" panom. Linda między innymi napisała tak:
"Myślę, że panom pod wieloma względami było zwyczajnie lepiej, stali na piedestale, reguły były prostsze i sprzyjały mężczyznom",
a Wirtualna Kultura to:
"Mam wrażenie, że w małżeństwach moich rówieśników ktoś zawsze ustępował, przechodził na drugi plan – często była to kobieta. Podobno teraz jest lepiej, związki są partnerskie.
(...)
Nie zauważyłam, żeby moje koleżanki seniorki, wdowy lub rozwódki, myślały o „nowych mężach na stałe”. Cenią sobie swobodę i brak obowiązków. Jedynie czasami myślą o jakimś bliskim przyjacielu".
Odcinek piąty zmusił Wirtualną Kulturę do poszukiwań w Internecie. Zaczęła od zajrzenia na portal synonim.net, żeby sprawdzić, co oznacza słowo "technologia". Tych synonimów było aż 69 i dzieliły się na różne grupy.
- kliknijcie: Synonim.net - technologia.
Na szczęście okazało się, że temat ograniczono do: komputerów, Internetu, smartfonów, social mediów i AI. Z tym Wirtualna Kultura radzi sobie dobrze. Ona już w roku 1962 usłyszała o komputerach, a właściwie o maszynach cyfrowych, i należała do pierwszego rocznika studentów matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim, którym zaproponowano specjalizację "metody numeryczne":
Jeszcze nie wiadomo, czy Wirtualna Kultura w odcinku o technologiach odpowie na tytułowe pytanie, co nam dają lub zabierają nowe technologie? A jaka byłaby Wasza odpowiedź? Ją na razie zainteresował Stanisław Lem, chociaż ona nie jest fanką jego twórczości:
- kliknijcie: Stanisław Lem - Wikipedia,
- kliknijcie: Culture.pl, Stanisław Lem, Twórczość.
"Czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, filozof, futurolog i eseista, w swoim dorobku ma również powieści realistyczne i teksty satyryczne."
Mikołaj Gliński na łamach Culture.pl opublikował artykuł o przepowiedniach Lema:
Nie uwierzycie, ale Gliński twierdzi, że Lem przepowiedział właściwie wszystko, z czego teraz korzystamy:
"Tablet i e-booki, smartfony, Google, a nawet Matrix zostały wymyślone przez autora "Solaris" już w połowie XX wieku."
Kliknijcie w link o 13 przepowiedniach Lema, jeśli upał zatrzymał Was w domu.
Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia z Bali, które przysłała Bożenka. Kliknijcie. Więcej zdjęć w Galerii na blogu:
- kliknijcie: Galeria zdjęć..
Krystyna - Wirtualna Kultura
Zdjęcia w galerii to cuda, cudeńka, może oglądać bez końca i można się zapomnieć. Kilka miejsc znam, bo byłam, ale wszystkie w całości są pięknym świętem do oglądania. Podziwiam i gratuluję tamtych widoków, tamtej kultury, tamtych klimatów. Ale my też mamy co oglądać i podziwiać i tym cenniejsze, że nasze rodzinne. Dziękuję i pozdrawiam Majka Stanek
OdpowiedzUsuńTrzeba wiedzieć Autorkom że publikacja ich ,,strony" w Seniorze ma ogromną poczytność. I nie jest to (wg mnie) rywalizacja na zasadzie kto ma rację czy kto ma więcej racji... Są to wspaniałe wypowiedzi na ważne dla wszystkich, ale dla nas seniorów szczególnie ważne wypowiedzi dot.pytań a raczej zagadnień z życia wziętych. Każdy z nas utożsamia się z którąś z wypowiedzi wg bliższych mu przekonań. Cenie poruszane tematy i ciekawią mnie wypowiedzi obydwu Pań. Muszę przyznać bezstronnie że mnie osobiście bliższe i bardziej przekonujące są argumenty Krystyny. Są wyraziste że i bliższe moim poglądom. Ale... punkt widzenia Pani Lindy jest równie ciekawy choć bardzo inny.. Dlatego całość jest tak ciekawa dla mnie i wiem że że dla wielu, bardzo wielu czytelników - także. Przepraszam że trochę dużo, ale to przecież dla nas ważne sprawy. Pozdrawiam💕ms
OdpowiedzUsuńBogaty i ciekawy wpis. Dziekuje z Paryza
OdpowiedzUsuńNie wyobrażam sobie teraz życia bez smartwona,internetu czy GPS, dużo podróżuje, zwiedzam i dzięki nowym technologiom,mogę kupić np.bilet na pociąg siedząc w fotelu.
OdpowiedzUsuńMyślę, że poruszony temat będzie bardzo interesujący.Alicja .