czwartek, 16 lutego 2023

Uniwersytety Trzeciego Wieku czy Kluby Seniora?


Wirtualna Kultura jest zwolenniczką dialogu, wymiany myśli. W artykule "Seniorka na festiwalu reportażu", opublikowanym w listopadowym numerze Gazety Senior w roku 2019, wspomniała wypowiedź Kamila Bałuki, że Holendrzy mają we krwi debatowanie i dogadywanie się: 

Tego jej brakuje. Co prawda, w listopadzie 2019 dostała od Dominika Golemy z Biura Wrocław Bez Barier zaproszenie na pierwszą Noc-Moc Dialogu w PPM Zajezdnia (TRATWA) przy ulicy Legnickiej 65:

ale nie skorzystała i nie wie, czy takich nocy-dialogu było we Wrocławiu więcej.

Na jesieni 2022 usiłowała nawiązać kontakt z jednym z prorektorów Uniwersytetu Wrocławskiego i władzami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w UWr, ale się nie udało. Nie było dobrej woli z tej drugiej strony, żeby porozmawiać o tym, co napisała na blogu po konferencji, która była 30 września 2022 na UTW:
Nikt pojedynczego głosu seniorki, długoletniego nauczyciela akademickiego, nie chciał wysłuchać. Co prawda, ona przez chwilę rozmawiała w Ratuszu z Jerzym Sosnowskim, przewodniczącym Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim, ale to nie był dialog:



Ktoś w anonimowym komentarzu do wpisu o "wiecznych studentach" wyraził nadzieję, że ciąg dalszy nastąpi. Dlatego Wirtualna Kultura jeszcze raz poruszyła na blogu temat UTW:
Ona zna kilka wiecznych studentek z UTW w UWr, które życia bez UTW nie wyobrażają sobie. Tylko im nie chodzi o wykłady, tylko o inne formy aktywności w podgrupach:
Zna też inne (nieliczne?), którym brakuje wykładów na "poziomie". Aktualne UTW w UWr niezbyt już im odpowiada. 

Zatem jaka powinna być formuła Uniwersytetów Trzeciego Wieku? Co powinno być ich głównym celem? Czy zapewnienie seniorom rozrywek i okazji do relacji towarzyskich, czy wiedza tak, jak to było na początku ich istnienia? Uniwersytety Trzeciego wieku mogłyby pokazać seniorom, że na emeryturze też mogą być przydatni.


UTW w Uniwersytecie Wrocławskim ma chyba około 600 "słuchaczy", ale ilu z nich chodzi na wykłady? Może ta instytucja podzieliłaby się na dwie: Klub Seniora i UTW. Określanie "uniwersytetami" instytucji, które przypominają kluby seniora, obniża prestiż uniwersyteckich uczelni.

Wirtualnej Kulturze nie chodzi o umniejszanie znaczenia lokalnych klubów seniora, które z racji dużych odległości we Wrocławiu są bezcenne dla większości wrocławskich seniorów - a jest ich ponad 170 tysięcy. Może zamiast przejmować się UTW, z których korzysta garstka seniorów, może lepiej zastanowić się, jak pomóc Klubom Seniora, którym brakuje pomieszczeń (i pieniędzy?). 

Seniorami korzystającymi z ofert Uniwersytetów Trzeciego Wieku zainteresowała się redaktor Małgorzata Majeran-Kokott z Radia Wrocław. Na internetowych stronach Radia Wrocław jest wiele podcastów o UTW, nagranych w ramach porannych audycji dla seniorów, które ona prowadzi w soboty: 
Wirtualna Kultura odsłuchała na razie tylko dwa z nich o UTW - nie powie, które. W obu nie ma mowy o wykładach tylko o radosnym życiu słuchaczy UTW: 

Wirtualna Kultura czterokrotnie gościła w audycji redaktor Majeran-Kokott. Oto nagranie z ostatniego spotkania (lipiec 2022):

Uwaga. Na zdjęciach jest zima w Toruniu - ta, której brakuje we Wrocławiu. Kliknijcie na miniatury zdjęć przysłanych przez Irinę na początku lutego br.

Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

  1. 👏👏👏👏👏👏👏👏👏.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa jestem, czy będzie dyskusja i jakieś pomysły.
    Małgosia

    OdpowiedzUsuń
  3. Też uważam, że UTW zatraciły swój pierwotny cel i nie służą do pogłębiania wiedzy seniorów a są raczej instytucją "towarzyskich spotkań"! Basia

    OdpowiedzUsuń
  4. Zdecydowanie należy przywrócić uniwersytecki (edukacyjny, inspirujący do zdobywania i poszerzania wiedzy) charakter Uniwersytetom Trzeciego Wieku.

    OdpowiedzUsuń
  5. Uniwersytety w tym także Uniwersytety Trzeciego Wieku stanowić powinny przede wszystkim centra edukacyjne i badawcze. Zatem podstawową misją Uniwersytetów Trzeciego Wieku powinno być upowszechnianie wiedzy, prowadzenie badań, kształtowanie krytycznego i kreatywnego myślenia, rozbudzanie ciekawości poznawczej. Dyskusja dotycząca formuły współczesnych UTW ma ogromne znaczenie, jeśli nie chcemy by zatarły się ich funkcje podstawowe, najważniejsze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super wyjaśnienie. Dziękuję. W podstawowej misji UTW znalazły się także: "kształtowanie krytycznego i kreatywnego myślenia". Skoro tak, to jakby oczywistym być powinna kreatywna dyskusja z nami - mającymi swoje, własne, inne zdanie w temacie j/w. Dlaczego więc władze Uczelni milczą jak zaczarowane na zasadzie: nie ma odpowiedzi- nie ma sprawy! Takie abstrakcyjne myślenie nie prowadzi w dobrą stronę, a właściwie w żadną. Podkreślam raz jeszcze, że problem jest i wymaga pilnego rozwiązania, bo tylko takie rozwiązanie byłoby jedynie logiczne i konstruktywne.
      Pozdrawiam serdecznie. Z poważaniem - Maria Stanek

      Usuń
  6. Piękna zima.
    Dobrze jest czasem popatrzeć.
    Ciekawe, czy do nas zajrzy jeszcze?
    Miłego weekendu Majka Maria Stanek

    OdpowiedzUsuń
  7. Krysiu, myślę, że "rozrabiasz" po sokratejsku i konfucjańsku.
    Sokrates zaczepiał ludzi na agorze i zachęcał do dialogu, w którym chodziło zwykle o sprawdzenie, czy żyją w zgodzie z tym, co głoszą.

    Konfucjusz mówił, że poprawianie życia społecznego trzeba zacząć od przywrócenia słowom ich właściwych znaczeń.

    K.

    OdpowiedzUsuń