niedziela, 23 października 2022

Wieczni studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku


Wirtualna Kultura pod koniec rozmowy z Łukaszem Ligorowskim w Obliczach Wrocławia w Radio Rodzina wspomniała lakonicznie o Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim w związku z naukową konferencją "Uniwersytet Trzeciego Wieku przestrzenią dobrych relacji", zorganizowaną przez UTW w UWr 29 września 2022, 

bo 9 października 2022, na portalu Wrocławia, trafiła na rozmowę z Magdaleną Wnuk-Olenicz, kierownikiem UTW w UWr. 
Nie będzie streszczać rozmowy - każdy może sam przeczytać, jeśli go to interesuje. 

Tytuł rozmowy przypomniał jej, co pisała o polityce senioralnej w roku 2017 i co wtedy myślała o Uniwersytetach Trzeciego Wieku: 
Otóż, nie podobało się jej, że na UTW w UWr można studiować wiecznie, co, jej zdaniem, blokuje dostęp do wiedzy innym seniorom. Dopiero teraz przyjrzała się temu dokładniej. 


Jest gorzej niż myślała:
 • Tylko około 10 procent słuchaczy w nowym roku akademickim na UTW w UWr to studenci nowi. 
Aktualne władze UTW są dumne (kliknijcie jeszcze raz w drugi link powyżej), że mają tak wielu wiecznych studentów. Czy słusznie? Chyba nie wszyscy tak uważają. Na stronie 133 Kuriera UTW 32/2022 Jerzy Sosnowski, Przewodniczący Zarządu UTW w UWr, napisał (niestety ten numer kuriera nie jest jeszcze dostępny na internetowej stronie UTW w UWr, kliknijcie: Kurier UTW w UWr):

"Jesteśmy trochę nietypowym UTW, w którym studiuje się do końca swojej drogi życiowej - nie ma kadencyjności. Jedni mówią, że to zamknięcie drogi dla nowych słuchaczy, inni, że to jest ogromny kapitał w zakresie korzystania z bogatych doświadczeń, ale także wyzwanie w tworzeniu swoistej wspólnoty i więzi międzyludzkich. Podpisuję się pod ostatnim stwierdzeniem, jednocześnie wyrażam ogromną radość z awansu "pierwszaków" do "starszaków". 

Wirtualna Kultura ubolewa, że marnuje się kapitał zgromadzony w "wiecznych studentach UTW". Oni zamiast działać sami dla siebie, mogliby działać w osiedlowych klubach seniora, które czasami nie nadążają za "XXI wiekiem".  Tylko skąd wziąć większe pomieszczenia dla lokalnych klubów seniora?  

Wirtualna Kultura jest może "staroświecka", ale nadal uważa, że celem UTW powinna być wiedza. Zamiana UTW w większy "klub seniora" to chyba nie jest właściwy kierunek. Na wystawie osiągnięć studentów UTW w UWr, prezentowanych w trakcie konferencji o dobrych relacjach, najbardziej zaskoczyły ją stoliki sekcji rękodzieła. Takie sekcje są chyba w każdym klubie seniora - to tam mogliby działać "wieczni studenci UTW". Nawet Odra Centrum organizuje w poniedziałki praktyczne zajęcia dla seniorów.

W roku akademickim 2022/2023 na UTW w UWr dostało się około 70 seniorów z 120 kandydatów. To oni mają dwa cykle po cztery wykłady, z góry narzucone w harmonogramie zajęć w semestrze zimowym (od 18 października 2022 do 24 stycznia 2023). Reszta, czyli około 540 studentów, może swobodnie wybierać wykłady i zajęcia z przygotowanej przez UTW oferty. Wirtualnej Kulturze nie jest wiadomo, czy są do tego zobowiązani. Jeśli tak, to do ilu wykładów? 
Do "innych zajęć" należą m.in.: 
 • lektoraty, 
 • zajęcia z obszaru kultury fizycznej i relaksacji,
 • sekcje, kluby, grupy prowadzone przez słuchaczy UTW,
 • warsztaty, zespoły. 
Jest tego bardzo dużo. Na przykład, sekcje brydżowa, scrablowa, turystyczna; grupa gry w bule; klub miłośników gry w kręgle. To Wirtualnej Kulturze kojarzy się z osiedlowymi klubami seniora, nie z "uniwersytetami". Są tez Chór "Sursum Corda" i Kabaret UTWjacy. 

Na UTW w UWr jest silna grupa słuchaczy, którzy lubią pisać.  
Do sukcesów UTW w UWr trzeba zaliczyć realizowany od 2019 roku projekt "Kształcenie seniorów w środowisku cyfrowym Erasmus+", co okazało się bardzo przydatne w czasach pandemii, która wymusiła zdalne zajęcia.

Wirtualna Kultura zna kilku "wiecznych studentów" ze stażem 15-20 lat, którzy realizują swoje pasje dzięki takiej, a nie innej formule UTW w UWr. O wykładach na UTW oni nie opowiadają. To, co ona napisała w tym wpisie o "wiecznym stażu", może się im nie spodobać, oj nie! 


Andrzej Wasilewski, 1 lutego 2022, zajął się sprawą finasowania Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Kryzys, który dotknął świat, może skomplikować sytuację UTW.  

Na zakończenie coś wesołego: nagranie występu kabaretu działającego przy UTW w UWr. 

Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia zrobione przez Wirtualną Kulturę na wystawie towarzyszącej konferencji "Uniwersytet Trzeciego Wieku przestrzenią dobrych relacji" w Instytucie Psychologii na Dawida. Kliknijcie.

Wirtualna Kultura o Uniwersytetach Trzeciego Wieku pisała już wcześniej, na przykład: 

5 komentarzy:

 1. Wieczni studenci UTW to chyba jakieś nieporozumienie. Wydaje mi się, że nie to było celem pomysłodawców i założycieli UTW. Też uważam - wieczny student blokuje dostęp innym seniorom.

  Małgosia, była Popowiczanka

  OdpowiedzUsuń
 2. Wieczny student?
  To jest po pierwsze nie etyczne (!) zważywszy na tych kandydatów którzy się nie dostali, w których liczbie ja nie jestem, choć bardzo byłam kilkakrotnie zainteresowana, ale z powodów jak wyżej - zrezygnowałam. Myślę sobie, że wielu Seniorów wrocławskich jest w podobnej sytuacji, uważam że wielu (!) więcej niż wynika z ostatniej statystyki UTW.
  Duma Uniwersytetu z powodu pełnej liczby, a nawet zbyt pełnej, jest nielogiczna i wysoce niestosowna. Temat ten jest denerwujący nas Seniorów od wielu lat... Ponadto, zajęcia, które podkreśliła Krystyna w tym wpisie powinny być prowadzona w klubach, stowarzyszeniach itp. Nawiązane kontakty towarzyskie zdecydowanie powinny się też tam przenieść, lub do setek kawiarenek i rozrywkowych klubów wrocławskich.
  Najwyższy czas aby władze UTW uświadomiły sobie te niestosowności organizacyjne i przestały je uważać " za swoją dumę?" a raczej racjonalnie ograniczyły wieczne studiowanie, bo jest to konieczne dla nas kandydatów czekających często - kilka lat.
  Pozdrawiam czytelników i dziękuję Krystynie za bardzo mądry wpis na czytanym blogu. Majka

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat - problem bardzo ważny. Zdecydowanie potrzebna dyskusja o nowoczesnym UTW. Dziękuje Wirtualnej Kulturze za podjęcie wyzwania (hmmm ... "włożenie kija w mrowisko")
  Bogna Bartosz

  OdpowiedzUsuń
 4. Wirtualno Kulturo! czekajmy na c.d. Ufam, że nastąpi...

  OdpowiedzUsuń
 5. Wirtualna Kulturo - dziękuję! Za podjęcie dyskusji na temat absolutnie istotny! Jak mają działać współczesne UTW? Jak aktywizować 60+ nie tylko w UTW? Jak dobrze żyć po 60+?

  OdpowiedzUsuń