sobota, 11 stycznia 2025

Medal Fieldsa kontra Nobel

Czy praniem lub gotowaniem można się zajmować cały dzień, gdy za oknem wieje i pada śnieg? Chyba nie. Są jeszcze gazety, książki i Internet. 

W grudniu 2024 w styczniowym  numerze Gazety Senior ukazał się artykuł Wirtualnej Kultury: "Kilka refleksji o Uniwersytetach Trzeciego Wieku", który ona zakończyła opinią:

"Obserwując zmiany w tradycyjnych UTW, można postawić hipotezę, że one jeszcze bardziej upodobnią się do Klubów Seniora, a ich miejsce zajmą Uniwersytety Otwarte",

po drodze pisząc:

"Nie interesowałam się, jak działa UTW w UWr, dopóki w roku 2022 nie wybrałam się na konferencję „Uniwersytet Trzeciego Wieku przestrzenią dobrych relacji”. Konferencji towarzyszyła wystawa osiągnięć tego UTW. W jednej z sali prezentowano prace Sekcji Rękodzieła: koronkowe serwetki, malowane jajka, wycinanki. To był dla mnie szok, bo takie prace kojarzyły mi się tylko z Klubem Seniora, a nie z „uniwersytetem”.

(...)

Gdy na jednym z towarzyskich spotkań z koleżankami zaczęłam krytykować to, że UTW w UWr stracił cel, w którym został powołany, i brakuje miejsc dla nowych słuchaczy, dwie z nich zaprotestowały. Okazało się, że im ten stan rzeczy odpowiada. Znam jednak słuchaczki, które są rozczarowane aktualnym poziomem wykładów, ale one nie zamierzają protestować. W dobie Internetu istnieją też inne formy dostępu do wiedzy".

Tak, istnieją inne formy niż UTW dostępu do wiedzy. Poniżej będą linki do materiałów m.in. z matematyki, ale niech to Was nie zraża. Ważne jest, żeby wiedzieć, że takie badania naukowe są prowadzone. Na tym polega popularyzacja nauki.


Dzisiaj Jurek przysłał link do rozmowy z Rogerem Penrose, noblistą, o twistorach:

Linkowi do tego nagrania towarzyszy taki tekst:

"W tym odcinku ponownie rozmawiamy z Sir Rogerem Penrosem, laureatem Nagrody Nobla, na temat jego przełomowej teorii twistorów. Penrose wyjaśnia, jak ta nowa geometria zmienia nasze postrzeganie czasoprzestrzeni i kwantowej grawitacji. 

Dowiadujemy się, w jaki sposób twistory, zamiast tradycyjnych punktów w przestrzeni, opisują promienie światła, tworząc wielowymiarową strukturę, która może zjednoczyć teorię grawitacji i mechanikę kwantową. 

Zapraszamy do oglądania | Maciej Kawecki, This is It ".

Link do kanału Macieja Kaweckiego, popularyzatora nauki na YouTube:
Wirtualna Kultura o twistorach nic nie słyszała, ale nazwisko "Roger Penrose"  było jej bardzo dobrze znane, bo kiedyś zajmowała się uogólnionymi macierzami odwrotnymi, które Penrose wprowadził:


Wczoraj Wirtualna Kultura trafiła na portalu Gazety Wyborczej na rozmowę Piotra Cieślińskiego z Sir Martinem Hairerą, laureatem Medalu Fieldsa, czyli „matematycznego Nobla", 

Oto jej fragment:

"Zjawiska losowe są wszechobecne. Mieszanie się kawy z mlekiem, kształt płomienia w kominku czy dymu z komina - żadnego z tych procesów nie jesteśmy w stanie ściśle opisać i przewidzieć".

Jak w opisie otaczających nas zjawisk uwzględniać losowość? Jakie równania matematyczne je opisują? Hairer zajmuje się tym:


Medal Fieldsa jest to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana matematykom, mającym nie więcej niż 40 lat. Nagroda powstała z inicjatywy kanadyjskiego matematyka Johna Charlesa Fieldsa. Wirtualna Kultura pisała o niej na jej pierwszym blogu "Popowiczanie" w roku 2015:


Uwaga. Wzór na pierwszym zdjęciu już był na  blogu. Kto pamięta, czemu to wyrażenie się równa Zobacz obliczenia (kliknijcie): Szukam mądrego seniora - wpis na blogu.

Wszystko zaczęło się od wzoru na numer telefonu, który jest w tym wpisie na zdjęciu:


Dwa pozostałe rysunki pojawiły się w badaniach z metod numerycznych, które Wirtualna Kultura prowadziła z Beatą Laszkiewicz. 
Krystyna - Wirtualna Kultura

9 komentarzy:

  1. Daj Boże żeby znalazł się KTOŚ taki (wielki ukłon!) kto pamięta czemu równa się przedstawiony na wstępie posta wzór...
    Krysiu, czy Ty na pewno wiesz, o co Ty pytasz zwracając się do nas? Patrząc na ten wzór natychmiast sięgam do indeksu sprawdzić czy ja na pewno piałam z "matmy" piątkę? (1975 r.) ??? Zawsze, za każdym razem chodziłam sprawdzać czy ta (i wiele innych) piątka z matmy czy fizyki - należy do mnie? więcej talentów miałam w przedmiotach humanistycznych niż ścisłych, dlatego zawsze zdziwienie że aż tak...
    Ale, wiedza którą nam przybliżasz jest fantastyczna, ciekawa i wprost porywa...
    Jestem dumna, bo mnie to kręci, interesuje i bardzo ciekawi. Czytam wiele trudnych artykułów związanych z matematyką, ale czytam je dla własnej ciekawości. A żeby to pamiętać wszystko i przymierzać jeszcze do innych podobnych? zjawisk? ąż tak - to nie...
    Krysięńko, wspaniałe linki do uzupełniania wiedzy. przynajmniej dla tych ciekawych świata. Dziękuję bardzo i pozdrówka dla wszystkich, dla matematyków szczególne (!)
    Majka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Maju, dodałam link do wpisu ze stycznia 2022, gdzie ten wzór był. Ktoś (jego wnuk?) podał dobry wynik. Krystyna

      Usuń
    2. Brawo!
      Wielkie brawa dla tego kto to ugryzł...
      I nie ważne już czyim był wnukiem. Wielki ukłon, wielki!
      Boję się zapytać Krysiu, bo dla Ciebie pewnie było to małe piwko...?
      Buziaki Krysieńko i pozdrówka wszystkim podobnie ciekawym...
      Majka

      Usuń
  2. Matko kochana, aż ciarki mnie przechodzą, gdy widzę ten wzór. B.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zastanawiałam się czy to zadanie da się rozwiązać? Zapytałam mojego wnuka (przyszłoroczny maturzysta) czy pomoże mi rozwiązać ten przykład? Trochę się zastanawiał a potem skorzystał ze sztucznej inteligencji ( AI ) Po co się uczyć !? kiedy AI rozwiąże za ciebie problem.🤔

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Medycyny też nie trzeba studiować, żeby leczyć?

      Usuń
    2. ..zadałabym mojej wnuczce podobne pytanie,
      a i wątpliwości pozostałyby dalej nie ważne już co dziewczynka zrobiłaby z takim wzorem. Nie chcę psuć je dobrego samopoczucia i radości z piątek...

      Usuń
  4. Do obliczenia wartości tego wyrażenia wystarczy podstawowa wiedza o funkcjach elementarnych, którą kiedyś w szkole się miało. Tego się na emeryturze nie pamięta. Zdolności matematyczne nie są potrzebne. Krystyna

    OdpowiedzUsuń
  5. ..chyba masz rację Krysiu. Trzeba byłoby się zmobilizować i podjąć próbę, może udałoby się nawet mnie? Przyznam szczerze: nie próbowałam nawet...

    OdpowiedzUsuń