sobota, 18 czerwca 2022

Czy seniorzy oczekują czegoś od Wrocławskiej Rady Seniorów?

Wirtualna Kultura miała propozycję kandydowania do Wrocławskiej Rady Seniorów (WRS) na lata 2019-2023, ale odmówiła, mimo że wiedziała, o co w tym wszystkim chodzi. Śledziła działania poprzedniej WRS - czytała protokoły z jej posiedzeń. 

Swojej decyzji nie żałuje. Było 19 kandydatów na 8 miejsc. Szans na wybór nie miała tak, jak inne znane i cenione przez nią osoby, bo trzeba było zbierać podpisy: 

Rada Seniorów ma reprezentować potrzeby i interesy osób starszych, powyżej 60 roku życia, zamieszkałych na terenie gminy Wrocław. 

W jej skład wchodzą:  

 • 3 osoby wybrane przez Prezydenta Miasta Wrocławia
 • 3 osoby wybrane przez Radę Miejską Wrocławia
 • 8 osób zgłoszonych przez organizacje społeczne. W tym ostatnim przypadku o ich wyborze decydowała liczba podpisów zebranych przez organizację zgłaszającą kandydata,

Wirtualna Kultura chętnie by poznała odpowiedź na pytanie, kto z czytelników bloga zna jakieś bieżące pomysły lub działania WRS i czy to go w ogóle interesuje. 

Z powodu pandemii, ale nie tylko, Rada oderwała się od swoich wyborców - seniorów. Nie wiadomo, jak można się z nią skontaktować. Co prawda, w jednym z protokołów podano numery telefonów wszystkich członków Rady, ale kto wie, w którym? Rada chyba nie ma dyżurów.

Zamiast wybrać się "za miasto na łono przyrody" Wirtualna Kultura, Przyjaciel Seniorów 2020, przez kilka dni przeglądała protokoły WRS z lat 2019-2022 w poszukiwaniu jakichś inicjatyw WRS. Nie interesowały ją opowieści, co członkowie WRS robią poza Radą i czym się chwalą. Chciała jedynie wiedzieć. co WRS zrobiła dla seniorów z własnej inicjatywy. 

Po lekturze miała wrażenie, że WRS odczuwa brak wiedzy na senioralne tematy i dlatego zajmuje się  sprawozdaniami o działalności innych. Na przykład, 
Z tego powodu nie ma chyba czasu na własne pomysły. Wirtualna Kultura nie znalazła w protokołach (a może przegapiła?) własnych pomysłów członków WRS, dotykających codziennego życia wrocławskich seniorów (poza pandemią).

Lektura protokołów z posiedzeń WRS to ciekawe przeżycie socjologiczne. 

 • kliknijcie: Protokoły WRS, kadencja 2019-2023.

 • Czytając je, poznaje się charaktery i zainteresowania niektórych członków, stopień ich przygotowania do tego typu działalności. Okazało się, że Wrocławska Rada Seniorów chciałaby wiedzieć, co "w trawie piszczy", tzn. żeby organy miasta informowały ją o swoich działaniach na rzecz seniorów. Skontrolowałaby Uniwersytety Trzeciego Wieku. Tylko na jakiej podstawie? Czy ona może być senioralnym-NIKiem?

  Z protokołów można się dowiedzieć m.in., że naciąganie regulaminów jest akceptowalne przez WRS,

  Obsługę administracyjno – biurową WRS zapewnia Prezydent Wrocławia, za pośrednictwem Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego (WCRS), którego częścią jest Wrocławskie Centrum Seniora (WCS):

  Czy ktoś z WCRS przygotował dla WRS jakieś instruktażowe materiały na początku jej kadencji? Jak to możliwe, że wybrano za dużo wiceprzewodniczących:


  Były też plusy czytania protokołów. Wirtualna Kultura dowiedziała się z jednego z nich o programie ministerialnym dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami - dzieci i osób dorosłych:

  Zdaniem Wirtualnej Kultury, najgorszą rzeczą jest brak kontynuacji działań Rad. Aktualna Rada wystartowała od zera - chociaż chyba nie wszyscy jej członkowie są nowi. Co prawda zaprosiła na jedno ze swoich pierwszych posiedzeń dr Marię Zawartko, przewodniczącą poprzedniej WRS, ale tak naprawdę dopiero w tym roku zainteresowała się największym sukcesem poprzedniej WRS i jej przewodniczącej  - chodzi o włączenie Wrocławia do utworzonej przez WHO sieci miast przyjaznych starzeniu (na posiedzeniu przedstawiono informacje na ten temat):
  W ten sposób Wrocław dogonił inne polskie miasta. Poznań został wpisany na tę listę w roku 2016. Chyba nie było łatwo przekonać "miasto Wrocław", że warto spełnić odpowiednie warunki i być w sieci WHO. Ale kto wie, co z tego "mają i będą mieć" wrocławscy seniorzy? 

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) utworzyła w roku 2010 międzynarodową Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu. 

  Innymi przykładami "biegu" Wrocławia do czołówki polskich miast przyjaznych seniorom była "Koperta Życia" i program Taxi 75+  (uwaga: Wirtualna Kultura była kiedyś "Popowiczanką")

  Jedynym, znanym Wirtualnej Kulturze, podsumowaniem działalności Wrocławskiej Rady Seniorów w latach 2015-2019 - co się jej udało, a co nie - jest rozmowa redaktor naczelnej Lindy Matus z Marią Zawartko, która ukazała się na portalu Gazety Senior w lutym 2019:
  Postulaty tamtej WRS dotyczyły m.in.: budowy szerszych chodników, montowania ławek, czytelnych rozkładów jazdy i wyświetlaczy. Uświadomiło to kierownikom wielu jednostek, że trzeba uwzględniać potrzeby osób starszych. 

  Czy nowa Rada skorzystała z doświadczeń starej? Chyba nie. Niestety na stronach Wrocławskiego Centrum Seniora nie ma śladu po WRS z poprzednich dwóch kadencji. Ponadto, z dużym opóźnieniem pojawiły się protokoły z aktualnej kadencji. 

  Na nowej internetowej wersji strony Wrocławskiego Centrum Seniora wreszcie Rada Seniorów nie jest przedstawiana jako jego część - jest bytem "niezależnym", co Wirtualna Kultura postulowała od początku aktualnej kadencji WRS w rozmowie z jedną z jej członkiń. Nowa wersja strony WCS:

  Uwaga. Dostępna na tych stronach internetowych baza protokołów WRS to ciekawostka informatyczna. Nazwy plików z protokołami nie są tworzone według odpowiednich zasad, co powoduje, że pliki nie są podane w kolejności chronologicznej. To utrudniało Wirtualnej Kulturze zapoznanie się z materiałami.

  Wirtualna Kultura usłyszałaby chętnie, na przykład, że Wrocławska Rada Seniorów 
  Czy tak stanie się?

  I jeszcze jeden pomysł. Zdaniem Wirtualnej Kultury, kapituła wybierająca laureatów statuetki "Przyjaciel Seniora" powinna być złożona z laureatów z poprzednich lat. Czy ktoś widział komunikat o tegorocznym konkursie? 
   
  Do napisania tego wpisu zmobilizowała Wirtualną Kulturę informacja o Srebrnej Konferencji w Goleniowie (31 maja - 1 czerwca 2022), w której wziął udział m.in. prof. Adam Zych z Wrocławskiej Rady Seniorów oraz Andrzej Wiśniewski, redaktor Gazety Senior:

  Uwaga. Prawdopodobnie protokoły nie oddają pełnego obrazu atmosfery i pracy aktualnej Wrocławskiej Rady Seniorów. Na początku roku 2022 jeden z jej członków złożył wniosek o rozwiązanie WRS.
  Do tego nie doszło, bo WRS jest organem powoływanym przez Prezydenta Wrocławia i sama rozwiązać się nie może.

  Krystyna - Wirtualna Kultura

  9 komentarzy:

  1. Bardzo dobra diagnoza stanu rzeczy. I, niestety, bardzo smutna jednocześnie. Jest to bowiem obraz charakterystyczny dla bardzo wielu rad, nie tylko dotyczącej seniorów, i nie tylko we Wrocławiu. A szkoda, bo mimo niewielkich kompetencji, jakimi są konsultowanie i doradzanie, rady te, mogą realnie diagnozować potrzeby grup, które reprezentują - seniorów, młodzież, os. z niepełnosprawnościami itd. Tymczasem, z jednej strony formuła ich funkcjonowania i wspierania przez lokalnych włodarzy nie zachęca potencjalnych zainteresowanych i zniechęca do bycia aktywnym tych, którzy do danej rady się zostali. Wokół Wrocławskiej Rady Seniorów od lat pojawiają się te same nazwiska, te same autorytety, jakby w kilkuset tysięcznym Wrocławiu nie było mądrych, ogarniętych seniorów. To absurd. Ale niestety taka jest polityka obecnej władzy, więcej popleczników i show, rodem Kena z półki, niż autentyczności i merytorycznych działań. Miał być "Dialog", lecz go nie ma.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Rzeczowo i bardzo na temat.
    Bardzo nam potrzebne takie prawdziwe opinie, może ,,nasza" RADA... tez je przeczyta??? Serdecznie polecamy. Czytelników pozdrawiam ms

    Usuń
   2. Czytałem i jeszcze raz przeczytam. Przeczytamy też na następnym posiedzeniu WRS> Traktuję uwagi Wirtualnej Kultury jak życzliwe...Postaramy się poprawić tok naszej pracy. Jerzy Lesicki Przewodniczący Wrocławkiej Rady Seniorów

    Usuń
   3. To dobre i mądre słowa.
    Dziękuję za Pański głos. Od czegoś trzeba zacząć... Liczymy na obiektywny ogląd problemu, bo że taki jest - nie ulega najmniejszej wątpliwości. serdecznie pozdrawiam M.Stanek

    Usuń
   4. Absolutnie zdecydowanie nawet nie dotykacie Państwo sedna problemu :) Ale też raczej nikt we Wrocławiu nie jest zainteresowany by zobaczyć prawdziwy problem władz Wrocławia. "Jest cudnie" - mówi Prezydent Jacek Sutryk - "więc trzeba tępić z całą mocą, tych którzy twierdzą inaczej"

    Usuń
  2. Bardzo dobra opinia !!! Maria

   OdpowiedzUsuń
  3. Krystyno, znakomity artykul.
   Super opinia ,,rady" i jej działalności, o której my seniorzy nic nie wiemy. Wygląda na to że to pusta sztuka dla sztuki...
   Więcej na temat potem. Kończy się bateria (-) Serdecznie pozdrawiam 💕 Majka Stanek

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. ...obiecałam dokończyć powyższy komentarz:
    Otóż TAK! - Wrocławscy Seniorzy oczekują od Wrocławskiej Rady Seniorów - głównie kontaktu z nami. Dalej, rozmowy, dalej pomocy w potrzebie, a podaj porady. Bo skąd rada bierze informacje o naszych potrzebach skoro się z nami nie kontaktuje? a w każdym razie nie z Nami, jeśli z innymi Seniorami to my też chcemy znać tamte problemy i mamy też jeszcze swoje, no nie wiem... skąd ma znać nasze problemy skoro my jej - tzn Rady nie znamy?!. Proszę, wyjdźcie Szanowna Rado, do nas (!) z tych pięknych urzędów, spotkajcie się z Seniorami, zapytajcie nas o problemy, przegadajmy co można zrobić, pomóc, a co nie. Wtedy taka działalność, służyłaby mam prawdziwie. Obecnie, odnoszę wrażenie, że praca WRS sprowadza się jedynie do dokumentowania papierkowego, i rozliczania zasadności istnienia jeszcze jednego urzędu w mieście Wrocławiu... My Seniorzy - mamy nazwiska, jesteśmy w stowarzyszeniach, w Klubach Seniora i w innych jeszcze organizacjach, jesteśmy też nie zrzeszeni ale jesteśmy! i możemy chyba poukładać tę współprace tak, aby Rada była nam "radą" w naszych potrzebach i aby na miarę możliwości była pomocna. My bylibyśmy szczęśliwi, a Państwo, mielibyście moc satysfakcji z tej pracy i współpracy z nami. Dziękuję bardzo za chwilę uwagi. Serdecznie pozdrawiam wszystkich czytających - Majka Stanek

    Usuń
  4. Szanowna Krystyno Wirtualna Kulturo, ja jako członek Rady tej kadencji dziękuję Tobie za, jak zawsze bardzo analityczne podejście do opisywanego przez Ciebie tematu. Myślę, że nadanie temu tematowi dyskursu publicznego w najbliższym czasie może zmienić rolę społecznych Rad. A zatem szacunek z mojej strony za próbę podjęcia tego tematu. Ale z mojej strony zanim włączę się do ewentualnej dyskusji postawię Tobie Wirtualna Kulturo dwa pytania. Pierwsze, jak należny rozumieć te Twoje słowa "Wirtualna Kultura miała propozycję kandydowania do Wrocławskiej Rady Seniorów (WRS) na lata 2019-2023, ale odmówiła, mimo że wiedziała, o co w tym wszystkim chodzi." Co to znaczy z naciskiem na "mimo, że wiedziała, o co w tym wszystkim chodzi"?
   Drugie, jak należy rozumieć te Twoje słowa "Szans na wybór nie miała tak, jak inne znane i cenione przez nią osoby, bo trzeba było zbierać podpisy:" Takie stanowisko zajmuje laureatka prestiżowej nagrody "Przyjaciel Seniorów" i wrocławska oraz ogólnopolska blogerka? Moim zdaniem te dwa powyższe cytaty to dwuznaczności, które w pierwszej kolejności należałoby uzasadnić. Marek Ferenc

   OdpowiedzUsuń