niedziela, 28 maja 2023

Żywa książka i asystenci zdrowienia

Wirtualna Kultura była 24 maja 2023 w Barbarze przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu na drugiej części (część "stolikową" opuściła)

Konferencji Kultura dla Wszystkich 2023, Odbiorca w kryzysie zdrowia psychicznego - konferencja o dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami.

Spotkała tam Ewę Plutę, Olgę Szelc, Ilonę Zakowicz i Dominika Golemę - znanych również czytelnikom bloga, oraz poznała Barbarę Stelmachowską z La Loba Design Lab (pracownia ceramiczna), zaprzyjaźnioną ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol i Partnerzy na Ołbinie we Wrocławiu (kliknijcie na pierwsze zdjęcie):

Konferencję zorganizował Wrocławski Instytut Kultury razem z Fundacją Katarynka oraz partnerami Fundacją Opieka i Troska i Biurem Wrocław bez Barier,
"Tematem przewodnim konferencji będą dobre praktyki w pracy instytucji i organizacji tworzących życie kulturalne oraz ich doświadczenia w otwieraniu się i współpracy z osobami w kryzysie zdrowia psychicznego."Program Konferencji był bogaty i bardzo sprawnie zrealizowany. Wirtualna Kultura notowała i notowała, ale nie czuje się na siłach, żeby teraz streszczenie notatek na blogu opublikować. 

Muzea, teatry, biblioteki, Centra Aktywności Lokalnej w całej Polsce proponują specjalne zajęcia dla osób z deficytami, również w szpitalach psychiatrycznych. Bardzo ważne i trudne działania.

Konferencja była transmitowana na Facebooku Fundacji Katarynka, tłumaczono ją na język migowy:
Każdy uczestnik otrzymał poradnik "Odbiorca kultury w kryzysie zdrowia psychicznego", którego autorkami są:

Ilona Zakowicz, Klaudia Zakowicz, Maja Greń, Justyna Mańkowska, Olga Michalik, Alicja Regiewicz.

Poradnik jest dostępny w Internecie (plik pdf):

Wirtualna Kultura na Konferencji poznała dwa nowe dla niej terminy: żywa książka i asystent zdrowienia oraz usłyszała i zobaczyła osoby, które nimi są. Niesamowite wrażenie.
"Asystent zdrowienia to nowy zawód związany z opieką psychiatryczną. Może nim zostać osoba, która sama doświadczyła kryzysu psychicznego i ukończyła specjalistyczne szkolenie."

"Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch promujący prawa człowieka i dialog społeczny. Od 2007 roku jest obecna w Polsce.

Podobnie jak w prawdziwej bibliotece, Czytelnik/czka Żywej Biblioteki może wybierać z całego szeregu tytułów. Różnica polega na tym, że książkami są tu ludzie, a zamiast czytania jest rozmowa. Czytelnik/czka, który przychodzi do Żywej Biblioteki, rejestruje się i dostaje kartę biblioteczną.

Następnie zapoznaje się z Katalogiem dostępnych tytułów Żywych Książek – ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są stereotypy i uprzedzenia. 

Wybór Żywych Książek jest odpowiedzią na aktualne potrzeby danej społeczności i opiera się na lokalnym kontekście."


Żywa Biblioteka działa we Wrocławiu w Mediatece, pl. Teatralny 5. 

Najbliższe spotkanie z Żywą Książką będzie w Mediatece 17 czerwca 2023 w godzinach 12:00 - 20:00,

Rozmowa z Żywą Książką może trwać 30 minut. Aby porozmawiać z Żywą Książką, Czytelnik/czka zostanie zarejestrowany/a przez Bibliotekarzy/ki, a potem otrzyma kartę biblioteczną.

Oto Żywe Książki, które będzie można "wypożyczyć" w Mediatece:

Amazonka - kobieta po mastektomii, 
Ateista, 
Były Więzień, 
Cyganka/Romka, 
DDA - Dorosłe Dziecko Alkoholika, 
Gej,
Mama Geja, 
Osoba głuchoniewidoma, 
Osoba niebinarna, 
Osoba niesłysząca z implantem ślimakowym, 
Osoba poliamoryczna, 
Policjant, 
Uchodźczyni z Donbasu, 
Mama dziecka z niepełnosprawnością, 
Osoba chorująca na schizofrenię, 
Osoba w spektrum autyzmu, 
Syryjczyk, 
Trzeźwa alkoholiczka, 
Syryjski Uchodźca,
Osoba HIV +, 
Trans Kobieta,
Wietnamka.

Informacje dodatkowe: Ilość tytułów Żywych Książek może jeszcze ulec drobnym zmianom.".

DODATEK 1. Program Konferencji Kultura dla Wszystkich 2023, Odbiorca w kryzysie zdrowia psychicznego


 
  • Rozpoczęcie konferencji, prowadzi: Justyna Mańkowska (Fundacja Katarynka)
  • 11:30-12:30 – Narzędzia i zasoby. Jak tworzyć działania z i dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Prowadzi: Magda Brumirska-Zielińska, Fundacja Katarynka
(a) W Teatrze: Anna Kwiatkowska, Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, „Bosko się żyje”
(b) W Bibliotece: Anna Janus, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, „Rola Żywej Książki w projekcie Żywa Biblioteka Wrocław”
(c) W muzeum: Magdalena Gawrońska, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, „Muzeoterapia
  • 12:30-12:40 – Przerwa kawowa
  • 12:40-13:30 – Prelekcje z open call (format Pecha Kucha: 20 slajdów po 20 sekund, max czas trwania 7 minut), prowadzi: Agnieszka Marcinowska, Wrocławski Instytut Kultury 
(a) Natalia Szemis, Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego - Szpital Wolski w Warszawie, „Oswajanie codzienności - lokalne instytucje kultury jako zasób terapeutyczny
(b) Jagoda Murzak, Otwarte Pracownie Plastyczne im E. Gepperta, „Doświadczenia z pracy z osobami w kryzysie psychicznym w Otwartych Pracowniach Plastycznych im. E. Gepperta”
(c) Martyna Stec, „Jak pracować z dziećmi i młodzieżą w edukacji filmowej w obszarze zdrowia psychicznego?”
(d) Ilona Zakowicz, Fundacja Opieka i Troska, „Centra Aktywności Lokalnej jako przestrzeń budowania dobrostanu psychicznego
(e) Barbara Stelmachowska, La Loba Design Lab, „Tu i teraz. Lepienie z gliny jako praktyka odpoczynku
(f) Dominika Kopańska, Doktorantka UMCS w Lublinie i Dziennikarz, redaktor w Integracji, „Co, gdy nie mam głowy na bycie w kulturze?
  • 13:30-14:00 – sesja pytań i odpowiedzi do prelegentek, podsumowanie stolików i konferencji, prowadzi: Justyna Mańkowska

DODATEK 2. Trochę o Barze Barbara i Bar/bara

Słowo "Barbara", pisane w dwóch linijkach na ścianie jednego z budynków, rzuca się w oczy przechodniom idącym ulicą Świdnicką we Wrocławiu. Dla Wirtualnej Kultury to po prostu dawny Bar Barbara, często odwiedzony przez nią. Brakuje go jej teraz, tak samo jak księgarni przy ulicy Świdnickiej, gdzie kupowała książki matematyczne. 

Wirtualna Kultura mieszka we Wrocławiu od roku 1961, a Bar Barbara wybudowano w roku 1962: 

"Pierwowzorem dzisiejszej Barbary był działający w tym miejscu od 1962 roku do końca lat 90. bar szybkiej obsługi. Przez dekady obecności przy Przejściu Świdnickim lokal osiągnął status miejsca kultowego i był świadkiem wielu historycznych dla Wrocławia momentów. "

Wirtualna Kultura nie pamiętała, od kiedy funkcjonowała nazwa "Przejście Świdnickie". Okazało się, że podziemne przejście wybudowano w latach 1970, ale wtedy nie miało ono takiego charakteru jak teraz ma Przejście Dialogu

Przed Przejściem Dialogu było tam Centrum Innowacyjne Przejście Świdnickie 

Wrocław nie stoi w miejscu.

Wirtualnej Kulturze słowo "Barbara" pisane w dwóch linijkach kojarzy się ze spotkaniami autorskimi, konferencjami, moskalikami i nagraniem jej "garderobianych" wspomnień:
Krystyna - Wirtualna Kultura 

1 komentarz:

  1. Tak, dla mnie to dużo wspomnień z tym miejscem. Dziękuję Krysiu.!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń