wtorek, 17 października 2023

I kto by pomyślał, jaki będzie skutek 59 pytań?

Piątek, trzynastego października 2023, okazał się wyjątkowym dniem, mimo różnych przesądów. Wirtualna Kultura doczekała się we Wrocławiu autentycznego dialogu pokoleniowego w trakcie spektaklu performatywnego czytania "59 pytań",

Przedstawiciele zespołu "Pokolenia. 59 pytań" dialogowali z senioralną widownią w trakcie spektaklu zorganizowanego w ramach Dni Seniora. Pierwszy spektakl odbył się 7 lipca 2023 na Festiwalu Teatru na faktach "Antybohaterka":


Performatywne czytanie jest oparte na autentycznych fragmentach około 30 wywiadów, które zespół "Pokolenia. 59 pytań" przeprowadził z wrocławskimi seniorami 70+ i pokoleniem Z, czyli 30-.

Rozpoczyna go trzyminutowe nagranie wideo, w którym Krystyna spontanicznie mówi o wrażeniach ze spotkania ze studentami dziennikarstwa, zorganizowanego przez dr Bognę Bartosz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego w kwietniu 2023. Studenci zadali jej wtedy 59 pytań. Tą Krystyną jest Krystyna Wirtualna Kultura, czyli Krystyna Ziętak.  

I kto by pomyślał, że od tych 59 pytań dojdzie do spektaklu przygotowanego przez zespół "Pokolenia. 59 pytań" pod kierunkiem dr Henryka Mazurkiewicza.


Jednym z elementów projektu była ankieta, a w niej pytanie: Co dopisałbyś/dopisałabyś do zdania: Babcia i dziadek mieszkali z Jasiem pod jednym dachem...? Oto odpowiedzi:

 •  i żyli długo i szczęśliwie, bo dziadkowie dostosowali się do Jasia, trochę dlatego, że nie mieli innego wyjścia...
 • ale na szczęście na innych piętrach
 • bez konfliktów!!!!!! 
 • bo rodzice Jasia chcą zaoszczędzić na utrzymaniu Jasia i zabezpieczyć mu mieszkanie
 • Jasiu bał się dziadka, a dziadek - babci.
 • choć prosto nie było.

W spektaklu pokazanym w piątek, 13 października 2023, pojawił się nowy element: lista pięciu oskarżeń (zarzutów i żali) młodych pod adresem starszych (z przymróżeniem oka?) - prezent na Dni Seniora. Odczytał ją najmłodszy członek zespołu "Pokolenia. 59 pytań":

 • Wydaje się Wam, że skoro tak długo żyjecie, to wszystko wiecie najlepiej i jakakolwiek dyskusja nie ma racji bytu.
 • Narzekacie, że młodzież jest niekulturalna, ale kiedy ktoś ustąpi wam miejsce w tramwaju mówicie, że nie będziecie siadać. A jak już usiądziecie, to bardzo rzadko powiecie „dziękuję”.
 • Zbyt długo ignorowaliście kwestie związane z ochroną środowiska i nie podjęliście wystarczających działań w celu zatrzymania zmian klimatycznych.
 • Przywiązaliście się do przestarzałych i nietolerancyjnych poglądów na różnorodność kulturową i społeczną, w tym problemy różnych mniejszości.
 • Nazbyt często kierujecie się stereotypami o nas młodych, których nie chcecie zmieniać, co nas boli i jest niesprawiedliwe.
Wirtualna Kultura po usłyszeniu pretensji młodych poczuła się jak nastolatka. Ona z tymi zarzutami nie ma nic wspólnego. Henryk zapytał: 
 • Czy ktoś na sali poczuł się urażony czy obrażony?
 • A kto z Was uważa, że chociażby jeden z tych zarzutów jest uzasadniony?

W rewanżu widownia podała pięć uwag pod adresem pokolenia Z, młodych:

 • Nie są cierpliwi.
 • Nie słyszą. Nie można ich zapytać, bo mają słuchawki na uszach.
 • Rzadko można z nimi wymienić myśli.
 • Posługują się plugawym językiem.
 • Im się wszystko należy, muszą mieć. 
Wirtualna Kultura nie pamięta reakcji sali. Za to wie, jakie objawy braku mądrości seniorów prof. Maria Straś-Romanowska wymieniła na swoim wykładzie w roku 2017:
Czy w roku 2023 zdarzają się tacy seniorzy?


Drugą różnicą między spektaklem z dnia 7 lipca i tym piątkowym była widownia. Ta pierwsza, międzypokoleniowa, początkowo się śmiała - chyba myślała, że to jakieś żarty. Ta druga, senioralna, słuchała w skupieniu. Poza tym na pierwszym wydarzeniu to widownia wybrała jeden z dwóch fragmentów. Na tym piątkowym odczytano oba. W obu przypadkach dominowały fragmenty wywiadów z seniorami.

W nagraniu wideo na początku spektaklu Krystyna zwraca się do widowni ze słowami:

" ... chodzi o wymianę myśli, żebyśmy ze sobą porozmawiali. ... Pokolenie 70+ i pokolenie 30- na co dzień nie mają ze sobą kontaktu poza rodziną. ... 

Życzę Wam, żebyście w tym spektaklu performatywnego czytania odnaleźli siebie, żebyście znaleźli jakieś elementy w tym spektaklu, które kojarzą się z Waszym życiem, Waszymi przeżyciami. Są czymś, o czym sami chcielibyście powiedzieć, ale nie macie ku temu okazji, bo nikt Was o to nie zapytał, nikt Was nie zauważył", 

Bohaterami spektaklu "59 pytań" są anonimowi wrocławianie, którzy wywiadów udzielili. Brawo Bogno, brawo Henryku. Rozpoczął się prawdziwy dialog międzypokoleniowy. To pokazała druga część piątkowego wydarzenia, w której widownia zadawała pytania członkom zespołu "Pokolenia. 59 pytań".

Wirtualna Kultura bardzo żałuje, że z przyczyn obiektywnych w piątek zabrakło studentów psychologii z Uniwersytetu Wrocławskiego - połowy zespołu "Pokolenia.59 pytań". To zapewne byłoby dla nich ciekawe doświadczenie. 

Osobiste akcenty. Jeden z fragmentów performatywnego czytania dotyczył pytania, czy kupić za dolary kafelki do łazienki, czy tylko pomalować ścianę. Dziadkowie mieli kiedyś taki dylemat - babcia chciała kafelki, dziadek wolał malować. Jak myślicie, która opcja zwyciężyła? Wirtualna "dorobiła się" kafelek dopiero w roku 1997, gdy zamieniła kawalerkę na dwa pokoje.

Po spektaklu były miłe rozmowy. Najbardziej ucieszyło Wirtualną Kulturę spotkanie z seniorką, byłą jej studentką z Uniwersytetu. Może jeszcze spotkają się. Chętnie dowiedziałaby się od niej, jakie wrażenie robią wywiady.

Odpowiedź na pytanie jednej z czytelniczek bloga. Wirtualna Kultura jest współautorką projektu i członkiem zespołu Pokolenia. 59 pytań.

Dodatek. W lipcu 2017 Wirtualna Kultura, wtedy jako Popowiczanka, dowiedziała się, że w Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej odbyły się konsultacje dotyczące przygotowywanej "strategii 2030". Była zdumiona, gdy w nagraniu ze spotkania konsultacyjnego usłyszała, że przygotowujący projekt "strategii 2030" zapomnieli w nim o 160 tys. wrocławskich seniorów. Dr Maria Zawartko, przewodnicząca ówczesnej Wrocławskiej Rady Seniorów, zwróciła uwagę na brak w projekcie "strategii 2030" zapisów o międzypokoleniowości: 

Tak, Wrocław jest międzypokoleniowy, o czym w piątek można było się przekonać. Tylko Wirtualnej Kulturze brakuje międzypokoleniowego dialogu, o czym wspomniała na spotkaniu z Prezydentem Wrocławia, Jackiem Sutrykiem, w połowie maja 2023:

Apel do czytelników bloga. Czy macie jakieś pomysły, jak ten dialog rozwijać? A może udzielilibyście wywiadu? Dajcie znać.

Uwaga.  Kliknijcie na miniatury zdjęć. Pierwsze z nich przysłał Michał.

 Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

 1. Pomysł na dialog - spotkajmy się : przedstawiciel Baby Boomer, X, Y, Zet i tym osobom zadajmy pytanie "Jak dialogować, jak rozmawiać z sobą ?". Opublikujmy. Co myślicie ?

  OdpowiedzUsuń
 2. 👏👏👏👏👏Brawo Krysiu. Brawo Ty.!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Międzypokoleniowy dialog nie jest ani prosty ani łatwy. Każda z grup nieco inaczej widzi ten dialog, więc aby zaistniał - trzeba po prostu zacząć z sobą rozmawiać...wcale nie jest tak, że poszczególne grupy skrajnie inaczej widzą świat. Trzeba znaleźć złoty ,,środek" i zawsze będzie można się porozumieć. Pokutuje też opinia że senior jest trudnym rozmówcą bo ma zbyt duże doświadczenie i zbyt mocno odczuwa swoją ,,wartość". Zapewniam, że aż tak nie jest. Tylko ta klasyfikacja mnie się nie podoba, bo czy określenie Senior - na pewno i zawsze brzmi dumnie?...
  Nawet prof. Miodek wycofał z nagrań to moje pytanie, gdyż odpowiedź nie była zbyt przekonująca. Ale rozmawiać trzeba....
  Pozdrawiam serdecznie Majka

  OdpowiedzUsuń
 4. ..napisałam dość długi komentarz i co? gdzieś go wcięło? No nie wiem gdzie....

  OdpowiedzUsuń
 5. Katarzyna Delikowska17 października 2023 23:06

  Pani Krysiu gratuluje artykulu i niezwykle trafnych uwag. Dialog międzypokoleniowy a raczej jego brak to odwieczny problem leżący po obu stronach. Ale to że dziś zaczynamy nad tym się zastanawiać i szukać mostów, ktore nas połączą to moim zdaniem milowy krok, pozwalający dostrzec sie wzajemnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Międzypokoleniowe dialogi są zawsze trudne,bo przez te kilkadziesiąt lat zmienia się świat.Postęp techniczny wymusza inne zachowania i formy współżycia .Z racji tego faktu trudne jest porozumienie między 60+ a 17-30 lat.Ale można i trzeba prowadzić dialog ,choć z upływem lat zmieniają nam się charaktery i sposób widzenia rzeczywistości. Baca

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedź na pytanie jednej z czytelniczek bloga. Wirtualna Kultura jest współautorką projektu i członkiem zespołu Pokolenia. 59 pytań.
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń