poniedziałek, 1 stycznia 2018

Środy nad książką w Ossolineum

Muzea, biblioteki pełnią bardzo ważną rolę w życiu kulturalnym każdego miasta. Dlatego od czasu do czasu zaglądam na strony internetowe Muzeum Pana Tadeusza w poszukiwaniu ciekawych propozycji dla nas seniorów. Od warsztatów literackich, w których wzięłam udział w październiku 2017 (kliknijcie tutaj: Jak zostać pisarzem?),  mam jednak wątpliwości, czy powinnam ograniczać się tylko do propozycji dla seniorów. Moim zdaniem, nie. 

My seniorzy będziemy młodzi dopóki będziemy odczuwali potrzebę zdobywania wiedzy. Dlatego jestem przekonana, że namówię Was do udziału w wykładzie, który będzie w Muzeum Pana Tadeusza w środę, 17 stycznia 2018, o godzinie 17. Powodów jest kilka.

  • Temat wykładu jest fascynujący. Będzie to okazja do poznania historii Ludwika Hirszfelda i jego żony Hanny, kliknijcie: Hirszfeldowie oraz tutaj: Hirszfeldowie - zrozumieć krew.
  • Historię rodziny Hirszfeldów przybliży słuchaczom profesor Urszula Glensk z  Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie prowadzi zajęcia o reportażu i organizuje Studencką Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego "Słowa bez Granic", kliknijcie tutaj: Urszula Glensk.
  • Program cyklu wykładów "Środy nad książką" w roku 2017 był bardzo interesujący, kliknijcie tutaj: Środy nad książką.

Urszula Glenks to fascynująca osoba z bardzo dużym dorobkiem naukowym. Opublikowała 150 artykułów naukowych i publicystycznych.  Za książkę Historia słabych. Reportaż i życie w Dwudziestoleciu 1918-1939 otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” (2015).

Urszulę Glenks poznałam w roku 2016 w Salonie profesora Dudka, gdy prowadziła spotkanie z Krzysztofem Mroziewiczem, kliknijcie tutaj: Poczucie humoru w dyplomacji. Dlatego bardzo cieszę się, że będę mogła znowu ją zobaczyć i posłuchać. Zdjęcie obok zrobiłam w trakcie spotkania z Krzysztofem Mroziewiczem w Salonie Profesora Dudka.

Ludwik Hirszfeld był światowej sławy badaczem grup krwi, twórcą seroantropologii, założycielem Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, kandydatem do nagrody Nobla. Jego żona Hanna – wybitnym pediatrą, profesorem Akademii Medycznej, twórczynią wrocławskiej szkoły pediatrycznej.


Postscriptum. Relacja ze spotkania z Urszulą Glensk jest opublikowana tutaj (kliknijcie): Urszula Glensk - czy tylko pisarka?
Popowiczanka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz